لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۶

آغاز رایزنی‌ها برای مذاکره آمریکا و کره شمالی؛ هیاتی از کره جنوبی به پیونگ یانگ می‌رود


سخنگوی دفتر رئیس جمهوری کره جنوبی
سخنگوی دفتر رئیس جمهوری کره جنوبی

یک هیات از کره جنوبی برای یافتن راه‌های کاهش تنش در شبه جزیره کره، به کره شمالی سفر می‌کند.

این هیات در حالی روز دوشنبه ۱۴ اسفند به کره شمالی می‌رود که کره جنوبی و آمریکا، تاکید کرده‌اند هدف از گفتگوها با کره شمالی، توقف کامل برنامه‌های اتمی و موشکی آن کشور خواهد بود.

سخنگوی دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی درباره سفر دو روزه این هیات گفت: «گفتگوها درباره برقراری صلح در شبه جزیره کره و پیشبرد گفتگوهای بین دو کره است. این هیات درباره تعیین شرایط گفتگوی مستقیم بین واشنگتن و پیونگ یانگ با هدف غیراتمی ساختن شبه جزیره کره و بهبود روابط و مبادلات بین دو کره گفتگو خواهد کرد.»

ماموریت هیات کره جنوبی ممکن است در سایه مانور نظامی برنامه‌ریزی شده بین کره جنوبی و آمریکا در ماه آینده، با پیچیدگی مواجه شود، زیرا کره شمالی هشدار داده است در صورت انجام این مانور پیونگ یانگ با آمریکا مقابله خواهد کرد.

رئیس جمهوری کره جنوبی با دعوت از پیونگ یانگ برای اعزام هیاتی ارشد در مراسم افتتاحیه و اختتامیه مسابقات المپیک زمستانی امسال که در شهر پیونگ چانگ برگزار شد، از آن به عنوان فرصتی برای کاهش تنش در شبه جزیره کره استفاده کرد.

هیات کره شمالی به آقای مون گفت که پیونگ یانگ آماده گفتگوی مستقیم با آمریکاست.

در پی جدی شدن مذاکرات، واشنگتن و سئول هدف از گفتگو با پیونگ یانگ را توقف برنامه‌های اتمی و موشکی آن کشور خواندند.

هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفت: «پرزیدنت ترامپ و پرزیدنت مون بر موضع قاطع خود تاکید گذاشته‌اند که هر گونه گفتگویی با کره شمالی باید با هدف مشخص و غیرقابل تغییر برای غیراتمی ساختن کامل و قابل تایید و غیرقابل برگشت کره شمالی صورت گیرد.»

هیات ارشد کره جنوبی پس از دیدار و گفتگو با مقامات کره شمالی، برای ارائه گزارشی از این گفتگوها به واشنگتن سفر خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG