لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۶

لغو تحریمهای کره شمالی از سوی سئول


بازدید مقامات کره جنوبی از یک کارخانه تولید کفش در کره شمالی
بازدید مقامات کره جنوبی از یک کارخانه تولید کفش در کره شمالی

در کره جنوبی، وزیر «وحدت دو کره» روز جمعه گذشته گفت که دولت لغو تحریم های کره شمالی را تحت بررسی قرار داده است.

کره جنوبی در نظر دارد تا تحریمهای خود بر کره شمالی را از میان بردارد.

کره جنوبی اعلام کرد که در حال بررسی است تا تحریم های اقتصادی، از جمله منع سرمایه گذاری و محدودیت های تجاری را، که از سال ۲۰۱۰ میلادی، پس از غرق شدن یک ناو جنگی این کشور، بر کره شمالی اعمال کرده لغو کند.

حزب دمکرات مخالف دولت کره جنوبی از لغو تحریم های فوق پشتیبانی کرده و از دولت به دلیل اعمال تحریم ها انتقاد کرده است.

یکی از قانونگذاران این حزب، بنام جونگ چئونگ، گفته است که اعمال این تحریمها، به ویژه محدودیت های تجاری، که بمنظور مجازات کره شمالی در نظر گرفته شده، بجای کره شمالی خسارات بیشتری به کره جنوبی وارد آورده است.

او شرح داد که اعمال تحریم های تجاری تا بحال بیش از ۹ میلیارد دلار به اقتصاد کره جنوبی صدمه وارد آورده است، در حالیکه خسارات وارده به کره شمالی حدود ۲ میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار تخمین زده شده است.

مقامات ارشد در روابط بین دو کره گفته اند که سئول در نظر دارد تا به تحریم های خود، موسوم « به تحریم های ۲۴ مه»، که به غیر از منطقه صنعتی کی سانگ، کلیه روابط تجاری و سرمایه گذاری با کره شمالی را لغو کرده است، پایان دهد.

سئول در سال ۲۰۱۰ میلادی، حمله یک زیردریایی کره شمالی را عامل غرق شدن ناو جنگی کره جنوبی خواند. در این واقعه ۴۶ تن از ملوانان این ناو جنگی کشته شدند.

در کره جنوبی، وزیر «وحدت دو کره» روز جمعه گذشته گفت که دولت لغو تحریم های را تحت بررسی قرار داده است.

صاحبان مشاغل کره جنوبی گفته اند که منع سرمایه گذاری در کره شمالی باعث شده تا بجای آنها شرکتهای چینی در پروژه های اقتصادی این کشور سرمایه گذاری کنند. از سوی دیگر، منع تجارت سئول با پیونگ یانگ، باعث شده تا ارزش حجم صادرات چین به کره شمالی به بالاترین سطح تاریخی خود برسد.

در حال حاضر کره شمالی کم و بیش به تهدیدات خود ادامه میدهد. این کشور همچنین کارائی موشکهای دراز برد خود را اخیراً تقویت کرده، و در ماه فوریه سومین و بزرگترین آزمایش اتمی خود را به انجام رساند. ولی با وجود تمام تهدیدها در ماه های اخیر، روابط دو کره رو به بهبود گذاشته، بطوریکه در ماه سپتامبر گذشته، دو کره موفق شدند تا پارک صنعتی مشترک بین دو کشور را بازگشائی کنند.
XS
SM
MD
LG