لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۶

سئول پیشنهاد پیونگ‌یانگ برای مذاکره را پذیرفت


کارمندان کره جنوبی در حال ترک کائه‌سونگ
کارمندان کره جنوبی در حال ترک کائه‌سونگ

سئول با استقبال از پیشنهاد کره‌شمالی برای پایان دادن به تعطیلی یک ماهه مجموعه صنعتی کائه‌سونگ، پذیرفت که در مذاکرات هفته آینده با پیونگ‌یانگ شرکت کند.

وزارت اتحاد کره جنوبی روز چهارشنبه گفت پیشنهاد کره شمالی برای مذاکرات ۱۴ اوت در منطقه صنعتی مرزی میان دو کشور را پذیرفته‌است.

شرکت‌های تجاری کره جنوبی نیز از این رویداد ابراز خرسندی کرده‌اند.

کره شمالی پیشتر با هدف بازگشایی کارخانه عمده‌ای که ماه‌هاست بسته شده، به کره جنوبی پیشنهاد کرد که مذاکرات جدید میان دو طرف آغاز شود.

کمیته کره شمالی برای اتحاد کره، پیشنهاد کرد که مذاکرات درباره مجموعه صنعتی کائه‌سونگ، هفته آینده آغاز شود. این مجموعه صنعتی در منطقه شدیداً حفاظت شده در مرز دو کشور قرار دارد.

بیانیه پیشنهادی پیونگ‌یانگ، که روز چهارشنبه توسط خبرگزاری مرکزی و رسمی این کشور منتشر شد می‌گوید دو طرف باید اطمینان دهند که فعالیت در تاسیسات مورد بحث، در آینده تحت تاثیر مسائل خارجی قرار نگیرد. نکته‌ای که از نظر سئول نیز کلیدی است. کره جنوبی خواستار تضمین پیونگ‌یانگ مبنی بر این است که تاسیسات صنعتی در صورت بروز تنش‌ نظامی یا سیاسی احتمالی در آینده، بسته نشود. سئول هنوز به پیشنهاد پیونگ‌یانگ پاسخ رسمی نداده است.

دو طرف بارها درباره مجموعه صنعتی کائه‌سونگ مذاکره کرده‌اند اما هیچ‌یک به نتیجه نرسید.

پیشنهاد اخیر کره شمالی دقایقی پس از ‌آن‌ مطرح شد که سئول گفت به شرکت‌های کره جنوبی که اداره کائه‌سونگ را در دست بگیرند مشوق می‌دهد. این اقدام از سوی بسیاری به عنوان نشانه‌‌ای از تمایل سئول به ترک پروژه تعبیر شد.

مجموعه صنعتی در ماه آوریل و پس از آن‌که کره شمالی در اعتراض به تحریم‌های بین‌المللی ۵۳ هزار کارگر خود را از آنجا خارج کرد، بسته شد. تحریم‌ها به دلیل آزمایش هسته‌ای کره شمالی که در ماه فوریه انجام شده بود، اعمال شد. شرکت‌های کره جنوبی نیز مدیران و کارگران خود را در اوایل ماه مه از آنجا خارج کردند.

با‌آن‌که فعالیت در این منطقه طی بالا گرفتن تنش‌ها متوقف شد، اما این منطقه از زمان تاسیس در سال ۲۰۰۴ تاکنون، هرگز به طور کامل تخلیه و بسته نشده است.

مجموعه صنعتی کائه‌سونگ، که با بهره‌گیری از دانش فنی کره جنوبی و نیروی کار ارزان کره شمالی فعالیت می‌کند، منبع کلیدی به دست آوردن پول برای اقتصاد نابسامان کره شمالی بود. این مجموعه در واقع آخرین محل همکاری میان دو کشور متخصام همسایه به شمار می‌رود.

XS
SM
MD
LG