لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۹

کاهش بحران در دست کره شمالی است


دولت اوباما می گوید کاهش تنشها در شبه جزیره کره، بستگی به پیونگ یانگ دارد.

قانونگذاران آمریکایی که پیش از این امکان یک درگیری مسلحانه را با کره شمالی بسیار دور از واقعیت ارزیابی می کردند اکنون از آن بعنوان یک امکان واقعی سخن می گویند.

دن فایفر، مشاور ارشد کاخ سفید روز یکشنبه گفت بحران اخیر توسط کره شمالی مهندسی شده است و بنابراین کاهش آن نیز بستگی به خود این کشور دارد.

آقای فایفر گفت، پیونگ یانگ به رفتاری دست زده است که ما برای سالهای شاهد آن بوده ایم، رفتاری تحریک آمیز با شعارهای جنگ خواهانه. مشاور ارشد کاخ سفید افزود کلید اصلی رفع تنش و بار این مسولیت به دوش کره شمالی است تا با گامی به عقب، هم به تعهدات بین المللی خود عمل کند و هم در واقع در پی هدف اصلی خود که چیزی بجز توسعه اقتصادی نیست، برود.

مقامهای کره جنوبی در همین حال میگویند پیونگ یانگ، خود را برای یک آزمایش موشکی دیگر آماده می سازد، با این هدف که بتواند یک امیتاز دیپلماتیک از جامعه بین المللی بگیرد.

لیندزی گرام سناتور جمهوریخواه نیز روز یکشنبه گفت صبر کره جنوبی با همسایه شمالی اش به سر رسیده است.

وی گفت کره جنوبی دیگر نمی تواند چنین شرایطی را تحمل کند زیرا با ادامه چنین تحریکاتی، میتوان امکان یک درگیری را پیش بینی کرد. وی افزود اما اگر چنین درگیری روی دهد، کره شمالی بازنده و سئول باکمک آمریکا، برنده خواهد شد.

سناتور مک کین سناتور جمهوریخواه دیگری نیز روز یکشنبه خاطر نشان کرد چین نقش تعیین کننده ای در این زمینه دارد زیرا چینی ها اگر بخواهند می توانند اقتصاد پیونگ یانگ را کنترل کنند.
XS
SM
MD
LG