لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۵۵

مذاکرات دو کره درباره مجتمع صنعتی آغاز شد


کره شمالی و جنوبی مذاکرات موسوم به «کیسانگ » را از سرگرفتند. مقامات دو کره شمالی و جنوبی روز دوشنبه برای سومین بار در ماه جاری، به مذاکرات خود پیرامون بازگشایی مجتمع صنعتی مشترک، که سه ماه پیش بسته شد، ادامه دادند.

وزارت اتحاد دو کره در سئول گفت که مذاکرات در شهر مرزی «کیسانک» در کره شمالی، یعنی در محل پارک صنعتی مشترک آغاز شد.

مقامات دو کشور در دیدار گذشته خود موافقت کردند تا پارک صنعتی مشترک را بازگشیی کنند، ولی در مورد نحوه بازگشایی نتوانستند به توافقی دست یابند.

پس از آنکه کره شمالی در برابر تحریم های بین الملی در رابطه با رزمایش اتمی ماه فوریه اش، واکنش خصمانه ای از خود نشان داد و ۵۳ هزار نفر از کارگران خود را از پارک صنعتی خارج کرد، که در ماه آوریل گذشته منجر به تعطیل شدن این پارک شد. در پی اقدام کره شمالی، صاحبان مشاغل کره جنوبی نیز در ماه مه مدیران و کارگران خود را از این پارک صنعتی خارج کردند.

با توجه به آنکه مقامات دو کره اعلام داشته اند که هنوز بر سر بسیاری از موضوعات اختلاف اساسی وجود دارد، تحلیل گران پیشرفت مذاکرات را بسیار آهسته پیش بینی کرده اند.

مقامات کره جنوبی گفته اند که کره شمالی باید به آنها اطمینان دهد که در آینده دیگر کارگران خود را از پارک صنعتی خارج نخواهد کرد، حتی اگر که بین دو کشور تنش هائی بوجود آید.

از سوی دیگر کره شمالی از مسئولیت بسته شدن پارک صنعتی کیسانگ را نپذیرفته است و اقدامات تحریک آمیز و خشم برانگیز کره جنوبی را دلیل بسته شدن پارک صنعتی می داند، بدون آنکه اقدام تحریک آمیز را مشخص کند.

اگر چه در گذشته به خاطر تنش های سیاسی بین دو کشور بخشی از فعالیت های پارک صنعتی مشترک دو کره به حالت تعطیل در آمد، ولی این مرکز صنعتی از زمان تأسیس، یعنی از سال ۲۰۰۴ میلادی تا به حال هرگز بطور کامل بسته نشده بود.

پارک صنعتی، که در آن کره جنوبی از کارگران ارزان قیمت کره شمالی استفاده می کند، یک منبع در آمدی مهم و کلیدی برای اقتصاد شکننده کره شمالی به شمار می رود.
XS
SM
MD
LG