لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۴

آکسیوس: جیک سالیوان درباره موضوع یمن و تنش‌زدایی منطقه‌ای با ایران با محمد بن سلمان گفت‌و‌گو کرد


جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید

به گزارش نشریه «آکسیوس»، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز سه شنبه ۶ مهر در سفر به عربستان سعودی، با محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، درباره تلاش‌های مربوط به تنش‌زدایی روابط منطقه‌ای میان عربستان و ایران، موضوع پایان دادن به جنگ یمن، و مسئله کارنامه حقوق بشری سعودی، گفت‌و‌گو کرده است. دولت جو بایدن بارها گفته است که مسئله حقوق بشر برایش اهمیت دارد.

تاکنون گزارش‌های مختلفی از برگزاری چند دیدار میان مقامات ایرانی و سعودی در عراق منتشر شده است.

نشریه آکسیوس که این خبر را به نقل از یکی از مقامات ارشد دولت ایالات متحده منتشر کرده است، می‌گوید در سفر سالیوان به عربستان، تیم لندرکینگ، فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن، برت مک‌گورک، هماهنگ‌کننده کاخ سفید در امور خاورمیانه و شمال آفریقا، و مارتینا استرانگ، دیپلمات ارشد آمریکا در ریاض، نیز حضور داشتند.

به نوشته آکسیوس، دیدار سالیوان و محمد بن سلمان در شهر نیوم واقع در حاشیه دریای سرخ برگزار شد. علاوه بر ولیعهد سعودی، معاون وزیر دفاع، وزیر کشور، وزیر گارد ملی، و شمار دیگری از مقامات سعودی نیز با مقامات آمریکایی دیدار کردند.

او روز سه شنبه نیز در ابوظبی با ولیعهد امارات دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

آقای سالیوان همچنین قرار است روز چهارشنبه ۷ مهر به قاهره، پایتخت مصر سفر کند و در آنجا دیدارهایی رسمی خواهد داشت.

امیلی هورن، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، روز سه شنبه با صدور بیانیه‌ای گفت که برت مک‌گورک در سفر رسمی آقای سالیوان به مصر او را همراهی خواهد کرد.

قرار است هیئت‌های آمریکایی و مصری درباره مسائلی نظیر حمایت از انتخابات لیبی، و امنیت منطقه از جمله امنیت در منطقه «شاخ آفریقا» گفت‌و‌گو کنند.

بیانیه منتشر شده از سوی شورای امنیت ملی آمریکا همچنین می‌گوید که آقای سالیوان در سفر به مصر تاکید خواهد کرد که موضوع حقوق بشر در روابط کلان استراتژیک دو کشور، اهمیت دارد.

طبق این بیانیه آقای سالیوان در مورد نقش مصر در زمینه ارتقاء امنیت و رفاه اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها نیز گفت‌و‌گو می‌کند. پیشتر نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، اوایل ماه جاری به مصر سفر کرده بود.

جیک سالیوان پس از سفر خود به خاورمیانه، در پنجم ماه اکتبر در واشنگتن میزبان ایال هولاتا، مشاور امنیت ملی اسرائیل خواهد بود.

XS
SM
MD
LG