لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۷

یک شرکت چینی توسعه بخش قطری میدان گازی مشترک با ایران را برعهده گرفت


مدیرعامل شرکت دولتی «قطرانرژی» و وزیر انرژی قطر سعد الکعبی (وسط)، در مراسم امضای قرارداد با سینوپک - دوحه، قطر - آذر ۱۴۰۱
مدیرعامل شرکت دولتی «قطرانرژی» و وزیر انرژی قطر سعد الکعبی (وسط)، در مراسم امضای قرارداد با سینوپک - دوحه، قطر - آذر ۱۴۰۱

شرکت دولتی «قطرانرژی» روز چهارشنبه ۲۳ فروردین اعلام کرد که بخشی سهام از پروژه توسعه گاز مایع طبیعی این کشور به شرکت سینوپک چین واگذار خواهد شد.

با این توافق، سینوپک اولین خریدار آسیایی است که در پروژه توسعه گاز مایع طبیعی قطر سهیم خواهد شد.

بر اساس بیانیه قطرانرژی، سینوپک، شرکت بزرگ گاز دولتی چین، پنج درصد از سهام توسعه گاز طبیعی مایعِ شرق این میدان را در اختیار خواهد گرفت. ظرفیت حوزه شرقی میدان گاز شمالی قطر معادل یک قطار حمل گاز یا هشت میلیون تن در سال است.

نورث فیلد، یا میدان شمالی، بخشی از بزرگترین میدان گازی جهان و میدان مشترک میان قطر با ایران است. قسمت ایرانی این میدان گازی به «میدان پارس جنوبی» معروف است.

سعد الکعبی، وزیر انرژی قطر و مدیر عامل قطرانرژی، پیشتر گفته بود که می‌تواند تا ۵ درصد از سهام آن کشور در توسعه میدان شمالی را به آنچه «شرکای ارزش افزوده» توصیف کرد، واگذار کند.

ما یونگ‌شنگ، رئیس شرکت سینوپک، روز چهارشنبه در حساب وی‌چت این شرکت نوشت که همکاری با قطرانرژی به بهبود ایمنی، ثبات، و قابلیت اطمینان در تامین انرژی پاک چین کمک می‌کند. او ابراز امیدواری کرد که هر دو طرف امکان همکاری‌های بیشتر در زمینه گاز طبیعی مایع را بررسی کنند.

قطرانرژی می‌گوید توافق با سینوپک بر سهام سایر سهامداران در حوزه شرقیِ میدان گازی شمالی تأثیری نخواهد داشت و این سهام از هولدینگ قطرانرژی به سینوپک منتقل می‌شود.

سینوپک در آذر ماه گذشته قراردادی با قطر امضا کرد که بر اساس آن، قطرانرژی موافقت کرد سالانه چهار میلیون تن گاز طبیعی مایع به مدت ۲۷ سال در اختیار چین بگذارد. این بلندمدت‌ترین قرارداد گاز طبیعی مایع توسط قطر است.

سینوپک گفته که این توافق بخشی از «مشارکت یکپارچه» است و نشان می‌دهد که چین می‌تواند در تسهیلات صادراتی توسعه میدان شمالی قطر نیز سهامی به دست آورد.

XS
SM
MD
LG