لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ ایران ۱۳:۳۵

سرخط خبرها

چین به خاطر تحریم‌ها سرمایه گذاری در پارس جنوبی را تعلیق کرد

شرکت ملی نفت چین سرمایه گذاری خود را در پروژه میدان گازی پارس جنوبی به حالت تعلیق در آورد.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۲۱ آذر با اعلام این خبر به نقل از منابع خود نوشت، این تصمیم در واکنش فشارهای آمریکا و احتمالا به منظور کاستن از تنش در میانه مذاکرات تجاری چین و آمریکا صورت گرفته است.

پیشتر، در پی بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران، شرکت فرانسوی توتال از عملیات فاز ۱۱ پروژه پارس جنوبی خارج شده بود و وزارت نفت ایران شرکت ملی نفت چین را که از شرکای این پروژه بود، جایگزین توتال کرده بود..

به گفته منابع رویترز، تعلیق سرمایه گذاری شرکت چینی در پارس جنوبی پس از چهار دور مذاکرات مقام های آمریکایی در پکن صورت گرفته است؛ از جمله در یک مورد، دو ماه پیش، مقام‌های عالی رتبه آمریکایی شرکت چینی را به خودداری از سرمایه گذاری جدید در ایران ترغیب کردند.

پارس جنوبی بزرگترین میدان گازی جهان است که ایران و قطر به طور مشترک از آن بهره برداری می‌کنند. ایران برای افزایش بهره برداری خود از این میدان و رسیدن به سطح برداشت قطر، پس از اجرایی شدن برجام، قرارداد توسعه را با توتال و شرکت چینی امضا کرده بود.

شرکت توتال سال گذشته در قراردادی به ارزش ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار با بیش از ۵۰ درصد سهم، برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی به ایران بازگشت، اما در پی خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی، این شرکت اعلام کرد از ایران خارج می شود.

ایالات متحده، جمهوری اسلامی را به بی ثبات سازی در خاورمیانه و همچنین حمایت از گروه های تروریستی متهم می کند. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز اردیبهشت امسال اعلام کرد که توافق اتمی ایران معیوب است و به همین دلیل واشنگتن از آن خارج می‌شود.

او از زمان روی کار آمدن، ایران را به نقض برجام از طریق ادامه برنامه موشکی، بی ثبات سازی در منطقه خاور میانه و حمایت از گروه های تروریستی متهم کرد.

خرداد ماه گذشته نیز وزیر خارجه ایالات متحده راهبرد و استراتژی جدید واشنگتن در برابر تهران را شرح داد و ضمن اعلام فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی، اعلام کرد که اگر ایران به ۱۲ شرط آمریکا عمل کند، می تواند با ایالات متحده توافق جدیدی داشته باشد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده مرداد ماه گذشته فرمان اجرایی بازگشت تحریم های جمهوری اسلامی ایران را، که از سه سال پیش توسط باراک اوباما معلق شده بود، امضا کرد.

مرحله اول بازگشت تحریم های ایران اندکی بعد اجرایی شد و مرحله دوم که شامل تحریم صادرات نفت و گاز ایران بود نیز از نیمه آبان به اجرا گذاشته شد.​


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

نازنین زاغری از زندان اوین به «بخش روان درمانی» یک بیمارستان منتقل شد

ریچارد رتکلیف همسر نازنین زاغری شهروند ایرانی بریتانیایی خبر داد که همسرش از زندان به بخش روان پزشکی بیمارستان امام خمینی تهران منتقل شده است.

روزنامه گاردین روز چهارشنبه ۲۶ تیرماه به نقل از آقای رتکلیف نوشت که نازنین زاغری روز دوشنبه به بیمارستان منتقل شده و زیر نظر سپاه پاسداران است.

پدر نازنین زاغری نیز اعلام کرد که روز سه‌شنبه تلاش کرده تا به دیدار دخترش برود اما نگذاشته‌اند تا او نازنین را ببنید. همچنین خانم زاغری اجازه تماس به خانواده خود را نداشته است.

گاردین نوشت که خانواده خانم زاغری روز چهارشنبه به شدت ابراز نگرانی کرده و گفته‌اند که معمول نیست زندانیان سیاسی در طول درمان زیر نظر سپاه باشد.

بنابر این گزارش خانم زاغری پیش از انتقال به بیمارستان به بستگانش گفته بود که وقتی به ایران آمده تا پدر و مادرش را ببیند سالم و سرحال بوده اما حالا پس از گذشت سه سال و نیم به یک کلینیک سلامت روانی منتقل می‌شود.

گاردین نوشت که خانم زاغری گفته است «اکنون به من نگاه کنید. سر از بیمارستان روانی درآورده ام. این موضوع باید مایه سرافکندگی باشد.»

اخیرا ریچارد رتکلیف برای۱۵ روز همزمان با همسرش که در زندان اعتصاب غذا کرده بود، مقابل سفارت ایران در لندن دست به اعتصاب غذا زد.این اعتصاب غذا بازتاب گسترده ای در رسانه های بین المللی داشت.

نازنین زاغری ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ در حالی که به همراه دختر دو ساله‌اش پس از دیدار با خانواده در ایران قصد بازگشت به لندن را داشت، در فرودگاه بین المللی تهران بازداشت و سپس به اتهام‌های امنیتی به پنج سال زندان محکوم شد.

کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل با صدور بیانیه‌ای نسبت به وضعیت زندانیان زن از جمله نازنین زاغری هشدار داده و اعلام کرده بود که آن‌ها با وجود نیاز مبرم، دسترسی به خدمات پزشکی ندارند.

بازداشت دو تابعیتی ها با اتهامات امنیتی در ایران موضوعی است که سابقه طولانی دارد.تحلیلگران غربی بازداشت افراد دو تابعیتی در ایران را نوعی گروگان گیری از سوی جمهوری اسلامی تعبیر می کنند.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران در آخرین گزارش خود که حدود ۹ ماه پیش منتشر شد، از حبس دو تابعیتی‌ها در ایران ابراز نگرانی کرد و گفت، این بازداشت ها موجب نگرانی عمیق است و نمونه بارزی از طی نشدن مراحل قانونی در ایران است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

قاضی پیشین دیوان‌عالی آمریکا در ۹۹ سالگی درگذشت؛ منصوب رئیس جمهوری جمهوریخواه، گردش به سمت لیبرال‌ها

قاضی «جان پاول استیونز» در سپتامبر ۲۰۰۵ مراسم سوگند «جان رابرتز» عضو منصوب پرزیدنت جرج پوش را اجرا کرد. قاضی رابرتز، رئیس فعلی دیوان‌عالی ایالات متحده آمریکا است.

جان پاول استیونز قاضی سرشناس و عضو پیشین دیوان‌عالی ایالات متحده آمریکا در ۹۹ سالگی درگذشت.

جان پاول استیونز متولد ۱۹۲۰ بود و در سال ۱۹۷۵ از سوی رئیس جمهوری جمهوریخواه عضو دیوان‌عالی شد.

قاضی استیونز (وسط نشسته)‌ سال ۲۰۱۰ در نود سالگی از سمت خود در دیوان‌عالی کناره‌گیری کرده بود.
قاضی استیونز (وسط نشسته)‌ سال ۲۰۱۰ در نود سالگی از سمت خود در دیوان‌عالی کناره‌گیری کرده بود.

دیوان‌عالی ایالات متحده که بالاترین نهاد قضایی آمریکا است، مجموعا ۹ عضو دارد و اعضای آن بعد از مرگ یا کناره‌گیری هر عضو توسط رئیس جمهوری پیشنهاد و با رای سنا منصوب می شوند. پرزیدنت دونالد ترامپ بعد از مرگ و کناره‌گیری دو عضو این نهاد، دو گزینه را جایگزین کرده‌است.

آقای استیونز هرچند توسط جرالد فورد رئیس جمهوری وقت آمریکا از حزب جمهوریخواه به عنوان یکی از قضات دیوان‌عالی انتخاب شد، اما به نوشته نیویورک تایمز، او به جای نزدیکی به محافظه‌کاران، گرایش خود را به سمت لیبرال‌ها تغییر داد.

قاضی استیونز سال ۱۹۷۵ توسط جرالد فورد رئیس جمهوری وقت آمریکا و با رای سنا عضو دیوان‌عالی آمریکا شد.
قاضی استیونز سال ۱۹۷۵ توسط جرالد فورد رئیس جمهوری وقت آمریکا و با رای سنا عضو دیوان‌عالی آمریکا شد.

از آقای استیونز به عنوان دومین قاضی مسن دیوان‌عالی و همچنین از دوره خدمت او به عنوان دومین دوره طولانی در دیوان‌عالی یاد می‌شود.

قاضی استیونز سال ۲۰۱۲ از باراک اوباما «نشان افتخار آزادی رئیس‌جمهوری» را دریافت کرد.
قاضی استیونز سال ۲۰۱۲ از باراک اوباما «نشان افتخار آزادی رئیس‌جمهوری» را دریافت کرد.

او تنها عضو دیوان‌عالی ایالات متحده بود که با سه دادستان کل و هفت رئیس‌جمهور کار کرده‌است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دادستانی آمریکا علیه سه ایرانی برای صدور مواد مورد نیاز غنی‌سازی اورانیوم به ایران اعلام جرم کرد

کارخانه فیبر کربن در ایران

دادستان آمریکا در منطقه منهتن واقع در شهر نیویورک از استرداد یک تبعه ایران از آلمان به ایالات متحده و اتهامات علیه دو مرد دیگر در رابطه با صادرات فیبر کربن از آمریکا به ایران خبر داد.

مقامات قضایی، استرداد «بهزاد پورقناد» را روز سه شنبه ۲۵ تیر اعلام کردند. آنها همچنین علیه پورقناد، «علیرضا شکری»، و «فرزین فریدمنش» به خاطر صادرات فیبر کربن به ایران اعلام جرم کردند.

مقامات آمریکایی می گویند از فیبر کربن برای غنی سازی اورانیوم استفاده می شود. دادستان ها می گویند اقداماتی نظیر صادرات فیبر کربن به ایران که باعث کاهش امنیت آمریکا می شود، «بدون مجازات نمی ماند.»

پورقناد سوم مه ۲۰۱۷ در آلمان دستگیر شد و روز دوشنبه به نیویورک آورده شد و در دادگاهی به ریاست قاضی جودیت مک‌کارتی حاضر شد.

شکری و فریدمنش همچنان تحت تعقیب هستند.

یک مقام پلیس فدرال آمریکا، اف.بی.آی، گفته است که ایران به دستیابی به فناوری و مواد مورد نیاز برای پیشبرد برنامه هسته ای خود ادامه می دهد.

مقامات می گویند پورقناد، شکری، و فریدمنش بین سالهای ۲۰۰۸ و ژوئیه ۲۰۱۳ در ایران کار و زندگی می کردند و در این دوران با همدیگر برای به دست آوردن فیبر کربن از آمریکا و صدور آن به ایران از طریق کشور ثالث اقدام کردند. آنها می گویند شکری برای تهیه چندین تن فیبر کربن از آمریکا و پورقناد برای تهیه پول آن و فریدمنش برای حمل آن توافق کردند.

فیبر کربن در صنایع موشکی، مهندسی فضا، سانتریفیوژهای غنی سازی اورانیوم کابربرد دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مجلس نمایندگان در قطعنامه‌ای موضع پرزیدنت ترامپ درباره چهار عضو کنگره را محکوم کرد؛ دفاع پرزیدنت ترامپ از خود

بخش انگلیسی صدای آمریکا - مجلس نمایندگان ایالات متحده که در اختیار اکثریت دموکرات است، سه شنبه شب در قطعنامه‌ای توئیت‌های پرزیدنت دونالد ترامپ علیه چهار زن عضو کنگره را محکوم کرد و این اظهارات او را «نژادپرستانه» نامید.

در رای گیری سه شنبه شب ۲۵ تیرماه، این قطعنامه با ۲۴۰ رای مثبت در مقابل ۱۸۷ رای منفی تصویب شد. این مصوبه قابلیت اجرایی ندارد و تنها یک قطعنامه است.

این قطعنامه «نظرات نژادپرستانه رئیس‌جمهور دونالد ترامپ را که به ترس و نفرت آمریکایی‌های جدید و رنگین‌پوستان مشروعیت بخشید و سبب افزایش آن شد»، به شدت محکوم می‌کند.

روز یکشنبه چند رشته توئیت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا علیه گروهی از نمایندگان زن «پیشرو» دموکرات خبرساز شد. پرزیدنت ترامپ بدون نام بردن، خطاب به آنها نوشت «به کشورتان بازگردید» و کشورهای «آلوده به جرم» خود را درست کنید.

هفته گذشته گروهی از زنان دموکرات عضو کنگره بعد از بازدید از مرز آمریکا و مکزیک در یکی از کمیته‌های کنگره علیه سیاست مهاجرتی پرزیدنت ترامپ شهادت دادند. از چهار نفری که به نظر می رسد این توییت پرزیدنت ترامپ خطاب به آنها باشد، تنها «ایلهان عمر» نماینده ایالت مینه سوتا مهاجر اهل سومالی و اکنون شهروند آمریکا است. سه نماینده دیگر متولد آمریکا هستند: آیانا پریسلی نماینده ماساچوست، متولد سینسیناتی اوهایو، الکساندریا اوکازیو کورتز متولد و نماینده بخشی از شهر نیویورک و رشیده طالب از ایالت میشیگان، در شهر دیترویت به دنیا آمده است.

قطعنامه روز سه شنبه در حالی در مجلس نمایندگان تصویب شد که در دو روز گذشته پرزیدنت ترامپ و برخی جمهوریخواهان بابت این نظرات دفاع کردند.

پرزیدنت ترامپ روز سه شنبه ۲۵ تیرماه گفت که نژادپرست نیست و تنها گفته است «آنها باید کشورمان را دوست داشته باشند و نباید از کشورمان متنفر باشند. کسانی که از آمریکا متنفرند، باید بروند.»

رهبران جمهوریخواه کنگره از محکومیت اظهارات پرزیدنت ترامپ خودداری کردند. میچ مک‌کانل رهبر جمهوریخواه سنا در اظهارنظری گفت پرزیدنت ترامپ نژاد پرست نیست و از دو طرف خواست تنش ها را کاهش دهند.

ساعتی پیش از رای گیری در مجلس نمایندگان آمریکا، کوین مک‌کارتی، رهبر اقلیت جمهوریخواه در این مجلس نیز در یک کنفرانس خبری گفت که اظهارات پرزیدنت ترامپ را نژادپرستانه نمی‌داند بلکه آن را موضع سیاسی رئیس جمهوری می‌داند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اعلام اسامی نامزدهای جایزه «امی»؛ سریال «بازی تاج و تخت» رکورد تعداد نامزدها را زد

اسامی نامزدهای دریافت جوایز «امی» یا بهترین محصولات تلویزیونی در شاخه های گوناگون اعلام شد و فصل پایانی سریال «بازی تاج و تخت» با ۳۲ نامزدی به رکوردی تاریخی دست یافت.

رکورد پیشین با ۲۶ نامزدی در اختیار سریال «پلیس نیویورک، آبی» بود که در سال ۱۹۹۴ ثبت شد.

در میان نامزدی های این سریال می توان به «کیت هرینگتون» و «امیلیا کلارک» اشاره کرد که نامزد دریافت جوایز بهترین بازیگران مرد و زن و در بخش دراما هستند.

اگر« بازی تاج و تخت» بار دیگر بعنوان بهترین سریال درام برگزیده شود، برای چهارمین بار این جایزه را می برد و به فهرست سریال های ماندگاری مثل «مردان دیوانه» یا «وست وینگ» می پیوندد که صاحب چهارگانه ای تاریخی شده اند.

بازی تاج و تخت در هفت فصل گذشته با دریافت ۴۷ جایزه امی، بهترین سریال درام تاریخ محسوب می شود.

از نامزدهای مهم دیگر می توان به «جولیا لوئیس دریفوس» بازیگر و کمدین مشهور آمریکایی اشاره کرد که بار دیگر نامزد دزیافت جایزه بهترین بازیگر زن در بخش کمدی شده است.

او که برای بازی در نقش «سلینا میر» در سریال «ویپ» نامزد امی شده است، در صورت کسب این جایزه، صاحب رکوردی تاریخی می شود و برای نهمین بار به عنوان بازیگر امی را می برد.

جولیا لوئیس دریفوس بعنوان تهیه کننده ویپ نیز ۳ بار این جایزه را برده است.

اعلام اسامی نامزدهای امسال موفقیت بزرگی بریا شبکه کابلی اچ بی او بود که با ۱۳۷ نامزدی در ۲۳ برنامه مختلف از سایر رقبای خود به ویژه شبکه نتفلیکس پیشی گرفت. در این میان تعداد نامزدی های سریال های بازی تاج و تخت و ویپ نقش مهمی در این موفقیت داشت.

این شبکه سال گذشته برای نخستین بار در تاریخ فعالیت های خود از لحاظ تعداد نامزدی و جایزه امی از یک شبکه دیگر (نتفلیکس) شکست خورد.

امسال نتفلیکس در شاخه های مختلف ۱۱۷ بار نامزد دریافت امی شده است

نامزدها و برندگان جوایز امی را ۲۵ هزار عضو این آکادمی انتخاب می کنند. سی و دومین مراسم اهدای جوایز امی ۲۲ سپتامبر در لس آنجلس برگزار می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شش زندانی سیاسی در اعتراض به دادرسی ناعادلانه و شرایط زندان اعتصاب غذا کردند

شش زندانی سیاسی به نام‌های «حسین سرلک»، «مرتضی نظری سدهی»، «محسن امین پور»، «رضا بازآزاده»، «بهروز زارع» و «رضا محمدحسینی» با انتشار نامه‌ای سرگشاده اعلام کردند که در اعتراض به روند دادرسی‌های ناعادلانه و شرایط زندان‌ها دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

بر اساس اخبار منتشر شده در شبکه‎های اجتماعی، این شش زندانی سیاسی در اندرزگاه ۴ زندان اوین با انتشار نامه‌ای سر گشاده اعلام کرده‌اند که از روز دوشنبه ۲۴ تیر در اعتراض به رویه‌های غلط و شرایط نامناسب زندانیان در همه موارد حتی مورد جیره غذایی دست به اعتصاب غذا زده‌اند و تا رسیدن به خواسته‌های خود به این اعتراض ادامه خواهند داد.

این شش زندانی در این نامه سرگشاده با توجه به عدم اجرای آیین‌نامه سازمان زندان‌ها از سوی مقامات، خواستار«تفکیک زندانیان سیاسی از سایر زندانیان، پذیرش آزادی مشروط، حذف واژه امنیتی و به رسمیت شناخته شدن، سلیقه‌ای برخورد نکردن قضات دادگاه انقلاب با وکلا، داشتن وکیل از بدو دستگیری تا آخرین مرحله پرونده، ابطال کلیه احکام اعدام و حکم‌های سنگین چندین ساله، اجرایی نمودن سریع در امر وثیقه گذاری تا زمان دادرسی با وثیقه معقول و رسیدگی دقیق و درست به وضعیت تغذیه و جیره غذایی» زندانیان سیاسی شدند.

این اولین بار نیست که زندانیان سیاسی در اعتراض به عملکرد سیستم قضایی و شرایط زندانیان سیاسی در زندان‌های ایران دست به اعتصاب غذا می‌زنند.

پیش از این «امیرحسین محمدی‌فرد»، سردبیر نشریه گام که به همراه همسر خود «ساناز الهیاری» از تاریخ ۱۹ دی سال گذشته در بازداشت به سر می‌برند، در نامه‌ای سرگشاده از زندان اوین خطاب به محمد مقیسه، قاضی پرونده، خواستار آزادی خود و همسرش، ساناز الهیاری، با قرار وثیقه و تا زمان برگزاری دادگاه شد.

«سهیل عربی»، فعال مدنی زندانی نیز که از سال ۹۲ در حال گذراندان حکم هفت سال زندان خود در زندان تهران بزرگ (فشافویه) است از تاریخ ۲۵ خرداد دست به اعتصاب غذا زده است و با انتشار نامه‌ای خود را حرکتی جدید و تحریم اعلام کرد.

«روح‌الله مردانی»، معلم زندانی در اوین نیز در اعتراض به مشکلات زندان و رعایت نشدن حقوق زندانیان، از جمله ندادن حق آزادی مشروط و مرخصی، از اواخر اسفند گذشته در اعتصاب غذای خشک به سر می‌برد. این معلم زندانی در دو سال گذشته به دفعات دست به اعتصاب غذا زده‌ است.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل در سال ۲۰۱۸ بیش از هفت هزار نفر اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی در ایران بازداشت و صدها تن به زندان محکوم شده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و مخالفان رژیم به بهانه‌های مختلف، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

گفتگو با برایان هوک درباره تازه‌ترین اقدامات آمریکا علیه جمهوری اسلامی

برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه در امور ایران می‌گوید با اینکه جمهوری اسلامی همه تلاش های ایالات متحده برای یافتن راه حل دیپلماتیک رد کرده، آمریکا عجله ای ندارد.

آقای هوک سه شنبه ۲۵ تیرماه در حاشیه یک نشست در واشنگتن در پاسخ به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که رئیس جمهوری آمریکا برای این کار عجله ای ندارد.

آقای هوک به سوالات فرهاد پولادی پاسخ داد که بخش هایی از پاسخ های او را در زیر می‌خوانید:

ایران همه تلاشها را نادیده گرفت

ما همه اقدامات برای حل اختلافاتمان با ایران را در قالب دیپلماتیک انجام داده ایم اما ایران اقدامات دیپلماتیک ما را به دَفَعات رد کرده است. پرزیدنت ترامپ و وزیر خارجه پمپئو بیش از یکسال است که آشکارا گفته اند که برای انجام مذاکره آمادگی دارند. اما ایران تلاشهای شینزو آبه نخست وزیر ژاپن و دیگران را رد کرده است. دیدگاه پرزیدنت ترامپ این است که زمان زیادی در اختیار داریم. ما از سیاست خارجه مان در قبال ایران راضی هستیم زیرا نتیجه داده است.

سیاست خارجه موفقی را در محروم کردن رژیم از در آمدی که اصولا برای برهم زدن خاورمیانه استفاده می کند، به کار گرفته ایم. همچنین اعمال آن پیش شرطی است برای متقاعد کردن آنها به نشستن پای میز مذاکره. ما از عملکردمان در این زمینه راضی هستیم.

احتمال دیدار ظریف با مقامات آمریکایی

هیچگونه دیداری بین وزیر خارجه ظریف با هیچکس از مقامات دولت پرزیدنت ترامپ در حالیکه او در نیویورک است، انجام نمی شود.

افزایش غنی سازی توسط ایران

سیاست ما عدم غنی سازی توسط دولتی است که رتبه نخست حامی تروریسم در جهان را دارد. در سطح جهان کشورهایی که از توان اتمی شان برای تولید برق استفاده می کنند؛ نیمی از آنها غنی سازی را خودشان انجام نمی دهند. ایران نیازی به غنی سازی برای تولید برق ندارد.

آنها رتبه یکم حمایت از تروریسم را در جهان دارند. وقتی که چنین کشوری خواستار غنی سازی در چارچوب برنامه اتمی است باور داریم که مجوز دادن به غنی سازی سیاست درستی نیست. آنها به مدت ده سال اینکار را کردند تا دولت اوباما ممنوعیت غنی سازی اعمال شده از سوی سازمان ملل را برداشت و به آنها مجوز غنی سازی داد.

کمک اروپا به ایران با اینستکس

هیچ شرکتی تقاضای حضور در اینستکس را نکرده است. هیچ شرکتی نمیخواهد تحریمهای آمریکا را دور بزند؛ زیرا بازار آمریکا را نسبت به ایران ترجیح می دهند. مثلا میزان تعاملات بازرگانی اتحادیه اروپا با قزاقستان در مقایسه با ایران بسیار بیشتر است.

شرکتها از ادامه حضورشان در آمریکا راضی اند. زیرا امن تر است. با حضور در ایران نمی دانند که کار بازرگانی می کنند یا اقدام تروریستی را تامین مالی می کنند. اگر اینستکس در چارچوب معافیت های تعاملات انساندوستانه ما کار کند، ایرادی ندارد. اما همه می دانند که ما تعاملات قابل تحریم را تحریم خواهیم کرد.

امنیت کشتیرانی در آبهای آزاد منطقه خاورمیانه

تعدادی از کشورها از آمریکا درخواست کرده اند که در امنیت گسترده دریانوردی با هدف مقابله با تهدیدات کشتی رانی در آبهای آزاد مشارکت کند. ما تمایل نشان دادیم.

ما معتقدیم که این اقدام باید تلاشی بین المللی باشد. تنگه هرمز، خلیج فارس و دریای عمان از آبراههای مهم جهانند. بویژه برای مصرف کنندگان انرژی در آسیا و اروپا. ما حاضریم در این تلاش بین المللی شرکت کرده و کمک کنیم.

نسخه کامل گفتگو با آقای هوک را اینجا ببینید:

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایک پمپئو: ایران آماده گفت‌وگو در مورد برنامه موشکی خود است

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در جریان جلسه کابینه با پرزیدنت ترامپ، خبر داد برای نخستین بار، ایرانی‌ها گفته‌اند که حاضر به گفت‌وگو در مورد برنامه موشکی خود هستند.

جلسه کابینه روز سه‌شنبه ۲۵ تیرماه و در کاخ سفید برگزار شد. به گزارش واشینگتن تایمز، جزئیات این که چطور این پیام از سوی ایران منتقل شده، منتشر نشده است.

پرزیدنت ترامپ هم در پاسخ و در جریان جلسه کابینه گفت: آن‌ها می‌خواهند حرف بزنند و ما خواهیم دید، چه خواهد شد. پیشرفت‌های زیادی در مورد ایران به دست آمده است. ما خواستار تغییر رژیم نیستیم و می‌خواهیم به آنها کمک کنیم.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی به گفت‌وگوی تلویزیونی محمد جواد ظریف با شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی اشاره کرده که گفته امکان گفت‌وگو با آمریکا در مورد برنامه موشکی وجود دارد. این گزارش به گفته‌های وزیر خارجه جمهوری اسلامی اشاره کرده که گفته در مقابل باید آمریکا فروش سلاح به عربستان سعودی و امارات متحده عربی را متوقف کند.

در ماههای اخیر تنش بین ایران و آمریکا افزایش داشته است.

با اینکه پرزیدنت ترامپ تاکنون چندبار از پیشنهاد مذاکره بدون پیش شرط با رهبران جمهوری اسلامی گفته بود، تا قبل از این اظهارنظر حسن روحانی، مقامات دولت و همچنین رهبر جمهوری اسلامی هرگونه مذاکره را رد کرده بودند.

ایالات متحده می‌گوید که توافق هسته ای با ایران در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است. پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

ایالات متحده می‌گوید که جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است، برنامه موشکی بالیستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می دهد، و عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است.

آزمایش‌های موشکی ایران پیش از این نیز با واکنش کشورهای غربی مواجه شده بود و آنها بارها از جمهوری اسلامی خواسته بودند تولید و آزمایش این موشک‌ها را متوقف کند.

ایران طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است که روی برخی از آنها به زبان‌های مختلف (از جمله عبری) شعار «نابودی اسرائیل» نقش بسته بود.

در سال ۹۷ همچنین چند نقشه افراد وابسته به جمهوری اسلامی برای ترور مخالفان سیاسی در اروپا نیز کشف و منجر به اقدام دیپلماتیک از سوی کشورهای فرانسه،‌ آلمان، دانمارک، و هلند علیه رژیم ایران شد.

وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

آمریکا در ابتدای سال ۹۸، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد. این نخستین بار بود که ایالات متحده نیروی نظامی یک کشور را در چنین فهرستی در کنار گروه‌هایی چون القاعده و داعش قرار می‌داد.

همچنین تنش بین آمریکا و ایران در یک ماه اخیر به شدت افزایش یافته است.

بعد از اینکه جمهوری اسلامی در تاریخ ۳۰ خرداد/۲۰ ژوئن یک پهپاد آمریکا را بر فراز حریم بین المللی در منطقه خلیج فارس سرنگون کرد، رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام کرد که قرار بود به سه مکان در ایران حمله نظامی شود، اما تنها ده دقیقه قبل از حمله از این کار منصرف شد.

ایالات متحده شواهد حمله ایران به نفتکش ها در دریای عمان و همچنین حمله به پهپاد آمریکا در حریم بین المللی را به شورای امنیت سازمان ملل در ابتدای تیرماه گزارش کرد.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

پرزیدنت ترامپ پیشتر اعلام کرد که آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است، اما جمهوری اسلامی تاکنون هرگونه مذاکره را رد کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وکیل مرضیه امیری خواستار آزادی درمانی او شد؛ دولت روحانی حمایتی از این روزنامه‌نگار نکرد

وکیل مرضیه امیری، روزنامه نگار زندانی ضمن تاکید بر نیاز این زندانی به درمان در خارج از زندان، از وزارت علوم و وزارت ارشاد به دلیل حمایت نکردن از این روزنامه نگار و دانشجو انتقاد کرد.

«آرش دولتشاهی» روز سه شنبه ۲۵ تیر به خبرگزاری ایلنا با بیان این که مرضیه امیری مبتلا به صرع است و بازپرس و مدیران زندان بارها تاکید کردند او باید تحت نظر پزشک متخصص باشد، خواستار تغییر قرار بازداشت او به وثیقه شد تا امکان درمان در خارج از زندان برای این زندانی فراهم شود.

مرضیه امیری، روزنامه نگار و دانشجوی ارشد جامعه شناسی دانشگاه تهران، اردیبهشت امسال برای پیگیری وضعیت بازداشت شدگان روز جهانی کارگر به سمت بازداشتگاه وزرا رفته بود، که دستگیر و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد.

آقای دولتشاهی با بیان اینکه روز ۲۲ مرداد برای محاکمه این روزنامه نگار تعیین شده است گفت که جرایمی که به مرضیه امیری نسبت داده شده عمدتا مطبوعاتی و سیاسی است.

این وکیل دادگستری در مورد پیگیری پرونده خانم امیری از سوی دانشگاه با توجه به اینکه او دانشجو است، گفت: «از دولت آقای روحانی انتظارات بیشتری داشتیم؛ نه وزارت علوم نه وزارت ارشاد هیج مکاتبه و مساعدتی نکردند. ایشان یکی از شهروندان کشور است و حق هر شهروند است که از حمایت دولتش برخوردار باشد. از طرفی ایشان یک خبرنگار باسابقه است ولی وزارت ارشاد هیچ حمایتی نکرده. وزارت علوم هم به عنوان یک نهاد حمایتی دانشجویان ورود نکرده است.»

او ابراز امیدواری کرد که قاضی با تبدیل قرار بازداشت موکلش به وثیقه موافقت کند تا خانم امیری امکان درمان تحت نظر پزشک متخصص را بیابد.

در هفته های گذشته جمعی از استادان دانشگاه و دانشجویان، تعدادی از روزنامه نگاران و انجمن صنفی روزنامه نگاران آزاد تهران، خواستار آزادی این روزنامه نگار و دانشجو شدند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ: پیشرفت‌های زیادی در مورد ایران به دست آمده؛ می‌خواهیم به آنها کمک کنیم

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه ۲۵ تیرماه در حاشیه دیدار با اعضای کابینه‌اش دقایقی با خبرنگاران گفت‌و‌گو کرد و به پرسش‌های آنها پاسخ داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به پرسشی در مورد ایران گفت که «پیشرفت‌های زیادی در مورد ایران» به دست آمده است. پرزیدنت ترامپ گفت: «آنها نمی‌توانند سلاح هسته‌ای در اختیار داشته باشند. ما می‌خواهیم به آنها کمک کنیم. برخورد ما با آنها خوب خواهد بود و با آنها همکاری خواهیم کرد. ما از هر راهی که بتوانیم به آنها کمک خواهیم کرد. اما آنها نمی‌توانند سلاح هسته‌ای داشته باشند. این را نیز بگویم که ما به دنبال تغییر رژیم نیستیم.»

وی افزود: «[ضمنا] آنها نمی‌توانند دست به آزمایش موشک بالستیک بزنند.»

همچنین به گزارش خبرنگار صدای آمریکا، پرزیدنت ترامپ درباره نقش ایران در کشورهای دیگر نیز گفت که ایالات متحده خواستار خروج ایران از یمن است.

در این جلسه خبرنگاران پرسش‌هایی را نیز در مورد قانون مهاجرت، وضعیت مذاکرات با کره شمالی، و نیز در رابطه با چین از پرزیدنت ترامپ پرسیدند.

در روزهای اخیر پرزیدنت ترامپ چند بار به خاطر رفتار حکومت ایران هشدار داد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه ۲۱ تیر در گفت‌وگو با خبرنگاران گفته بود که ایران در وضعیت بسیار خطرناکی قرار دارد و باید بسیار مراقب باشد.

رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه ۱۹ تیرماه نیز در توئیتر گفته بود که به زودی تحریم‌های اساسی علیه ایران اعمال خواهد شد. از جرئیات و زمان اعمال این تحریم‌ها خبری منتشر نشده است.

​رئیس جمهوری آمریکا یک روز پیشتر و در جریان دیدار با امیر قطر در کاخ سفید به جمهوری اسلامی ایران برای «کارهای بسیار بدی» که انجام می‌دهد، هشدار داده و گفته بود «باید خیلی مراقب» باشند.

رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین دوشنبه ۱۷ تیرماه با رئیس جمهوری فرانسه درباره ادامه تلاش‌ها برای اطمینان از دست نیافتن ایران به سلاح هسته‌ای و پایان دادن به رفتارهای بی‌ثبات‌کننده جمهوری اسلامی در خاورمیانه رایزنی کرد.

یوکیا آمانو، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز دوشنبه تائید کرد که ایران درصد غنی‌سازی اورانیوم را از ۳.۶۷ درصد بالاتر برده است.

این دومین اقدام جمهوری اسلامی برای فشار به طرف های اروپایی است. ایران روز یکشنبه ۱۶ تیر ماه به صورت رسمی اعلام کرد نسبت به تعهد خود به توافق هسته ای درباره «میزان درصد و غلظت غنی سازی» پایبند نیست و از غنی سازی ۵ درصد اورانیوم خبر داد. براساس برجام، ایران از افزایش غنی سازی اورانیوم به بالاتر از محدوده ۳.۶۷ درصدی منع شده بود.

این اقدام تهران موجی از واکنش ها را برانگیخت. دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در واکنش به افزایش سطح غنی سازی اورانیوم توسط جمهوری اسلامی و نقض برجام، گفت که بهتر است ایران مراقب باشد.

همچنین ، وزیر خارجه آمریکا در واکنش به تصمیم ایران برای افزایش سطح غنی سازی اورانیوم گفت: «توسعه اخیر ایران در برنامه هسته‌ایش به انزوا و تحریم‌های بیشتر [جمهوری اسلامی] خواهد انجامید. کشورها باید استانداردهای دیرینه مبنی بر عدم وجود هرگونه غنی‌سازی در برنامه هسته‌ای ایران را دوباره برقرار کنند.»

از سوی دیگر، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه روز یکشنبه ۱۶ تیرماه اقدام ایران برای افزایش میزان غنی‌سازی اورانیوم را محکوم کرد.

همچنین، بنیامین نتانیاهو در جلسه هفتگی کابینه اسرائیل که روز یکشنبه ۱۶ تیرماه برگزار شد،‌ اقدام تهران را «یک حرکت بسیار خطرناک» توصیف کرد و از کشورهای اروپایی خواست تا بار دیگر ایران را تحریم کنند.

سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا نیز در واکنشی گفت این کشور به برجام متعهد است و انتظار دارد جمهوری اسلامی نیز باید به تعهداتش پایبند بماند و ایران باید بلافاصله همه اقداماتی را که در تضاد با تعهداتش در برجام است، متوقف کند.

از سوی دیگر وزارت خارجه آلمان و فرانسه، دو کشور دیگری که در توافق هسته ای با ایران حضور دارند، در بیانیه های جداگانه خواستار توقف نقض برجام توسط تهران شدند.

دومین نقض برجام

این دومین اقدام جمهوری اسلامی در هفته اخیر است. هرچند، براساس توافق اتمی موسوم به برجام میزان ذخیره اورانیوم غنی‌شده در ایران نباید از سقف ۳۰۰ کیلوگرم گذر کند اما روز دوشنبه ۱۰ تیر ایران عبور ذخایر اورانیوم غنی‌شده از میزان معین شده در برجام را تائید کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده در نخستین واکنش به افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده جمهوری اسلامی ایران و عبور آن از میزان مجاز در توافق هسته‌ای موسوم به برجام،‌ گفت دیگر پیامی برای ایران ندارد و آنها با آتش بازی می‌کنند.

خروج آمریکا از برجام

ایالات متحده می‌گوید که توافق هسته ای با ایران در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است. پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

ایالات متحده می‌گوید که جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است، برنامه موشکی بالیستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می دهد، و عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است.

آزمایش‌های موشکی ایران پیش از این نیز با واکنش کشورهای غربی مواجه شده بود و آنها بارها از جمهوری اسلامی خواسته بودند تولید و آزمایش این موشک‌ها را متوقف کند.

ایران طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است که روی برخی از آنها به زبان‌های مختلف (از جمله عبری) شعار «نابودی اسرائیل» نقش بسته بود.

در سال ۹۷ همچنین چند نقشه افراد وابسته به جمهوری اسلامی برای ترور مخالفان سیاسی در اروپا نیز کشف و منجر به اقدام دیپلماتیک از سوی کشورهای فرانسه،‌ آلمان، دانمارک، و هلند علیه رژیم ایران شد.

وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

آمریکا در ابتدای سال ۹۸، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد. این نخستین بار بود که ایالات متحده نیروی نظامی یک کشور را در چنین فهرستی در کنار گروه‌هایی چون القاعده و داعش قرار می‌داد.

همچنین تنش بین آمریکا و ایران در یک ماه اخیر به شدت افزایش یافته است.

بعد از اینکه جمهوری اسلامی در تاریخ ۳۰ خرداد/۲۰ ژوئن یک پهپاد آمریکا را بر فراز حریم بین المللی در منطقه خلیج فارس سرنگون کرد، رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام کرد که قرار بود به سه مکان در ایران حمله نظامی شود، اما تنها ده دقیقه قبل از حمله از این کار منصرف شد.

ایالات متحده شواهد حمله ایران به نفتکش ها در دریای عمان و همچنین حمله به پهپاد آمریکا در حریم بین المللی را به شورای امنیت سازمان ملل در ابتدای تیرماه گزارش کرد.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

پرزیدنت ترامپ پیشتر اعلام کرد که آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است، اما جمهوری اسلامی تاکنون هرگونه مذاکره را رد کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

خبرنگار تایمز می گوید پس از تهدید خامنه‌ای، بریتانیا سومین کشتی جنگی خود را به خلیج فارس فرستاد

یک خبرنگار نشریه تایمز می گوید بریتانیا از طرح خود برای اعزام سومین کشتی جنگی به خلیج فارس پرده برداشته است.

لوسی فیشر، خبرنگار بخش دفاع نشریه تایمز می گوید این برنامه، پس از تهدید آیت الله خامنه ای اعلام می شود.

آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه ۲۵ تیر اعلام کرد ایران به توقیف نفتکش خود توسط نیروهای بریتانیایی واکنش نشان خواهد داد.

خبرنگار دفاعی تایمز به نقل از منابع دفاعی می گوید که آنها تاکید دارند این اقدام مرتبط با ایران نیست.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اد شیرن هنرمند بریتانیایی با اعلام خبر ازدواج خود طرفدارانش را غافلگیر کرد

«اد شیرن» هنرمند مشهور بریتانیایی در جریان یک مصاحبه تلویزیونی گفت، اخیرأ با دوست دوران کودکی خود «شری سیبورن» ازدواج کرده و دیگر مرد مجردی نیست.

این خواننده، نوازنده و آهنگساز ۲۸ ساله در جریان گفتگویی که به مناسبت انتشار آلبوم جدید خود با مجری شبکه «آی هارت رادیو» داشت این خبر را به صورت غیرمنتظره ای اعلام کرد.

رابطه عاشقانه آنها از سال ۲۰۱۵ آغاز شد و اد شیرن ژانویه سال گذشته میلادی با شری سیبورن نامزد کرد.

خبر ازدواج اد شیرن طرفدارانش را غافلگیر کرد و بازتاب زیادی در شبکه های اجتماعی داشت.

او از بیان جزئیات بیشتری درباره جشن ازدواج خودداری کرد ولی گفت در مراسمی ساده و کوچک پیمان زناشویی بستند و خود را مردی خوشحال و خوشبخت توصیف کرد.

اد شیرن در بخشی از مصاحبه خود گفت، هنگامی که سرگرم سرودن ترانه مشترک خود با «امنم» خواننده رپ آمریکایی بود، تصمیمش را گرفت و از شری سیبورن تقاضای ازدواج کرد.

اد شیرن اخیر چهارمین آلبوم استودیویی خود را با نام «همکاری مشترک شماره ۶» روانه بازار کرد. او در تولید این آلبوم با هنرمندانی چون جاستین ببر، کامیلا کابلو، ترویس اسکات، امنم، کاردی بی و برونو مارس همکاری داشته است.

اد شیرن از موفق ترین ستاره های موسیقی بریتانیا در دهه های اخیر است و تاکنون بیش از یکصد و پنجاه میلیون آلبوم فروخته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

گروه غیردولتی اسرائیلی خواستار فروش نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق و دریافت غرامت شد

نفتکش ایرانی

یک سازمان غیردولتی اسرائیلی از دادگاه عالی جبل الطارق خواسته است تا نفتکش عظیم توقیف شده ایران فروخته شود و از پول آن برای پرداخت غرامت به کودکی که پدر و مادرش در حمله گروه فلسطینی حماس کشته شدند، غرامت پرداخته شود.

جمهوری اسلامی ایران حامی اصلی گروه فلسطینی حماس است.

نشریه «تایمز اسرائیل» روز سه شنبه ۲۵ تیر گزارش داد گروه غیردولتی «شورات هادین» قبلا در پرونده های حقوقی در سطح جهان، از جمله پیروزی در یک پرونده ۱۷۸ میلیون و ۵۰۰ هزار دلاری در آمریکا علیه ایران و سوریه به پیروزی هایی علیه گروه های تروریستی دست یافته بود.

آن شکایت مربوط به پرونده یک نوزاد آمریکایی بود که در یک حمله در اورشیلم کشته شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شبکه خبری اسرائیلی مدعی شناسایی فرمانده ایرانی پروژه موشک‌های نقطه زن حزب الله شد

آرشیو

شبکه خبری اسرائیلی آی۲۴ در گزارشی اختصاصی می گوید یک فرمانده سپاه پاسداران را که مسئول پروژه موشکی نقطه زن حزب الله لبنان است، شناسایی کرده است.

این شبکه این فرمانده را «مجید نوید» معرفی کرده و می گوید نوید، ۵۴ ساله، مسئول سه سایت در بیروت و دو سایت موشکی دیگر در جنوب لبنان است.

به نوشته این سایت، مهندسان ایرانی روی موشک های زمین به زمین حزب الله و تبدیل آنها به موشک های نقطه زن، کار می کنند.

شبکه خبری اسرائیلی آی۲۴ مدعی شده است که نوید، مهندس نیروی هوایی سپاه، به طور پیوسته نیز با همتایان خود در یمن در تماس است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

برندگان جوایز آزادی ادیان وزارت خارجه آمریکا معرفی شدند

آقای پمپئو سه شنبه این نشست را افتتاح کرد.

وزارت خارجه ایالات متحده در بیانیه‌ای فهرستی از اسامی برندگان جایزه‌های بین‌المللی آزادی ادیان ارائه داد. این جوایز روز چهارشنبه ۲۶ تیرماه با حضور مایک پمپئو اهدا خواهد شد.

بر اساس این بیانیه که روز سه‌شنبه ۲۵ تیرماه منتشر شده،‌این نخستین بار است که چنین جوایزی اهدا می‌شود و شش برنده برای سال اول در نظر گرفته شده است:

  • محمد یوسف عبدالرحان، فعال حوزه حفظ حقوق اقلیت‌ها در سودان،
  • امام ابوبکر عبدالله، از فعالان حقوق اقلیت‌ها در نیجریه،
  • اوانیر دو سانتوس، فعال در کمک بین ادیان در برزیل،
  • ویلیام و پاسکالا واردا،‌ فعال در کمک به حقوق اقلیت‌ها در عراق،
  • سالپی اسکیدیان، فعال حقوق اقلیت‌ها و گفت‌وگوهای بین ادیان در قبرس.

این مراسم به میزبانی وزارت خارجه آمریکا برگزار می‌شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مارک اسپر: باید آماده پاسخ به تهدیدهای منطقه‌ای مانند ایران باشیم

مارک اسپر، در جلسه روز سه‌شنبه در کمیته سنا

مارک اسپر سرپرست موقت وزارت دفاع آمریکا گفت: ما باید در کنار ادامه فشار بر گروه‌های تروریستی مانند گروه داعش و القاعده، آماده پاسخ به تهدیدهای منطقه‌ای مانند ایران و کره شمالی باشیم.

مارک اسپر روز سه‌شنبه ۲۵ تیرماه در جلسه بررسی نامزدی خود برای کسب پست وزارت دفاع در سنای آمریکا گفت: یکی از چالش‌های اصلی وزارت دفاع در حال حاضر، برقراری موازنه میان آمادگی فعلی و مدرن‌سازی است.

سرپرست موقت وزارت دفاع افزود: ما دنبال جنگ با ایران نیستیم و نیاز است که از مسیر دیپلماتیک دنبال شود.

او افزود: دشمنان ما باید ببینند دیپلماسی بهترین گزینه آن‌ها است چرا که هزینه جنگ با ایالات متحده،‌ هزینه بسیار سنگینی برای آن‌ها در پی خواهد داشت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا: برخلاف ادعاها درباره توافق هسته‌ای با ایران، صلح و امنیت منطقه‌ای به دست نیامد

گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا

گوردون ساندلند سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا گفت: در دیباچه توافق اتمی آمده که این توافق، به شکل مثبتی در صلح و امنیت منطقه‌ای و جهانی نقش خواهد داشت و این چیزی است که پس از امضای این توافق، به دست نیامد.

سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا در پاسخ به این پرسش که «ولی آن‌ها (ایران) قرارداد را نقض نکردند» گفت: من تردید دارم اگر ایران در آن مذاکرات می‌گفت ما همه چیز را قبول می‌کنیم ولی وقتی توافق امضا شد، بعد از آن به گسترش ترور،‌ به عملیات تروریستی در اروپا، ساخت و گسترش تسلیحات موشکی و به گسترش خشونت در خاورمیانه ادامه خواهیم داد، کسی حاضر به امضای قرارداد می‌شد. حتی پرزیدنت اوباما و جان کری وزیر خارجه سابق هم حاضر به امضای آن نمی‌شدند.

آقای ساندلند در گفت‌وگو با شبکه رادیویی بی‌بی‌سی گفت: چیزی که باعث می‌شود ایران رفتار بدخواهانه خود را ادامه دهد، دسترسی به پول نقد است و حضور در توافق اتمی، اجازه می‌داد منابع مالی ایران برقرار بماند. ما تصمیم گرفتیم این جریان را قطع کنیم.

گوردون ساندلند گفت: ما خواستار انعطاف حداکثری در محدود کردن رفتار ایران هستیم و حضور ما در توافق برجام، این امکان را به ما نمی‌داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

با وجود ادعاهای حمایت مسکو از تهران، شواهدی از خرید نفت ایران توسط روسیه دیده نمی‌شود

بخش انگلیسی صدای آمریکا - با اظهارات کارشناسان انرژی روسیه که می‌گویند مسکو اخیرا نفتی از ایران خریداری نکرده است، به نظر می‌رسد تلاش مسکو برای نادیده گرفتن تحریم‌های آمریکا علیه ایران شکست خورده است.

رسانه‌های دولتی روس اعلام کرده‌اند در اوت ۲۰۱۴ ایران و روسیه برای مبادله نفت در مقابل کالا توافق کردند اما متن کامل آن هرگز منتشر نشد. طبق آن توافق قرار بود مسکو نفت ایران را خریداری کند و آن را به مشتریان بین المللی برساند و ایران از پول دریافتی آن، محصولات روسی وارد کند. اما رسانه‌های ایران گزارش داده بودند که تنها نیمی از پول دریافتی برای واردات تولیدات روسیه هزینه خواهد شد. از توافق ایران و روسیه به عنوان «نفت در برابر کالا» یاد شده بود.

پس از شکست در اجرای برنامه نفت در برابر کالا، مسکو در سال ۲۰۱۶ اعلام کرده بود که این برنامه به طور مختصر به حالت تعلیق در آمده است و وزیر انرژی روسیه نیز در همان سال گفته بود چون تحریم‌ها علیه ایران در پی امضای برجام برداشته شده است، نیازی به آن نیست.

روسیه مذاکرات برای احیای این برنامه را با ایران در فوریه ۲۰۱۷ آغاز کرد. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا وعده داده بود که از توافق برجام خارج شود. در ماه مه ۲۰۱۷ ایران و روسیه اعلام کردند که برای خرید روزانه ۱۰۰هزار بشکه نفت خام ایران توافق شده است.

رسانه دولتی اینترفکس روسیه به نقل از نواک، وزیر انرژی روسیه گزارش داد که او بعدا تایید کرد برای یافتن خریداران نفت ایران دچار مشکل شده است. سپس نواک، در مارس ۲۰۱۸ به خبرنگاران گفت مسکو به خاطر نبود قرارداد از سوی مشتریان، دریافت نفت از ایران را متوقف کرده است.

واشنگتن در نوامبر ۲۰۱۸ یک شرکت دولتی زیر مجموعه وزارت انرژی روسیه را به خاطر کمک به انتقال غیرقانونی نفت ایران به دولت بشار اسد، تحریم کرد و کار را برای تحویل گرفتن نفت ایران، پیچیده‌تر کرد. دولت ترامپ نیز تحریم‌های آمریکا علیه صادرات نفت ایران را برگرداند تا تهران را وادار کند وارد مذاکرات تازه‌ای شود.

وزیر انرژی روسیه، نواک، پیشتر تلاش کرده است تا اینطور نشان دهد که توافق «نفت در برابر کالا» اجرا می شود اما سندی برای این ادعا نشان نداده است.

در ماه ژوئن، نواک در سفر به ایران گفت که ایران کالاهای روسی وارد می‌کند اما تایید نکرد که روسیه از ایران نفتی تحویل می‌گیرد. او در ماه جاری میلادی، در سخنانی به شبکه آمریکایی سی.ان.بی.سی تحریم‌های آمریکا علیه قابلیت فروش نفت ایران را «غیرقانونی» خواند.

میخائیل کروتیهین، بنیانگذار آژانس روس انرژی، یک مشاور در مسکو، به بخش روسی صدای آمریکا گفت که از نوامبر ۲۰۱۷ به این سو، تاکنون موردی نشنیده است که روسیه از ایران نفتی خریداری کرده باشد. او گفته است: «شرکت های روس به خرید نفت از ایران هیچ تمایلی ندارند و همه این برنامه‌ها صرفا بیانیه‌های پر سر و صدا است که هیچ استفاده عملی ندارد.»

جان اسمیت، یک مقام سابق اداره دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا، اوفک، به بخش فارسی صدای آمریکا گفته است که روسیه دوست دارد که با ابراز حمایت از ایران، نمایش‌های سیاسی به اجرا بگذارد، «اما آنها این خطر را که شرکت‌هایشان تحریم شود، نمی پذیرند، پس ممکن است فقط جار بزنند که از ایران حمایت می‌کنند در حالی که واقعا از ایران به گونه‌ای که تحریم شوند، نفت نمی خرند.»

وزارت خارجه آمریکا از اظهار نظر به سوال بخش فارسی صدای آمریکا در مورد سیاست روسیه برای خرید نفت از ایران خودداری کرد. مقامات جمهوری اسلامی ایران نیز درباره فروش نفت به روسیه، اخیرا بیانیه ای نداشته اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ترکیه می‌گوید تصمیمات اتحادیه اروپا تاثیری بر اکتشافات نفتی در آب‌های نزدیک قبرس ندارد

آرشیو

به رغم مخالفت های اتحادیه اروپا و محدود کردن تماس های این اتحادیه با آنکارا، ترکیه در نظر دارد برای اکتشافات نفت و گاز چهارمین کشتی خود را به آب‌های نزدیک قبرس بفرستد.

به گزارش رویترز، وزارت خارجه ترکیه این مطلب روز سه شنبه ۲۵ خرداد اعلام کرد.

وزارت خارجه ترکیه در بیانیه ای با اشاره به تصمیمات اتحادیه اروپا گفت این تصمیمات «اندکی در عزم کشورمان برای ادامه فعالیت های هیدروکربنی در شهر مدیترانیه نمی گذارد.»

ترکیه و قبرس بر سر مالکیت آبهای منطقه ای اختلافات مرزی دارند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سنای آمریکا نامزدی رسمی مارک اسپر را برای وزارت دفاع دریافت کرد

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا پنتاگون در بیانیه‌ای اعلام کرد مارک اسپر، سرپرست فعلی وزارت دفاع به طور رسمی و از سوی کاخ سفید به عنوان نامزد هدایت پنتاگون به سنا معرفی شده است.

درحال حاضر وزارت دفاع آمریکا نزدیک به هفت ماه است که وزیر ندارد. جیم متیس وزیر دفاع قبلی آمریکا در دسامبر سال گذشته از سمت خود کنار رفت و از آن زمان تاکنون، پنتاگون با مدیریت دو سرپرست موقت اداره شده است.

کاخ سفید بنا داشت پاتریک شاناهان، سرپرست قبلی وزارت دفاع را به عنوان نامزد به سنا معرفی کند ولی آقای شاناهان درخواست کرد از جریان بررسی کنار گذاشته شود.

مراحل بررسی و تایید کاندیدای معرفی شده از سوی کاخ سفید را از این به بعد مجلس سنا دنبال می‌کند و جلسه‌ای هم برای گفت‌وگو با کاندیدای معرفی شده خواهد داشت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پایان مهلت فیفا به فدراسیون فوتبال ایران| همچنان درهای ورزشگاه به روی زنان بسته است

ضرب الاجل فیفا به فدراسیون فوتبال ایران در حالی امروز به پایان رسید که هنوز مسئولان جمهوری اسلامی اجازه بازشدن درهای ورزشگاه‌ها را به روی زنان نداده‌اند.

چندی پیش «اینفانتینو» رئیس فیفا در نامه‌ای خطاب به «مهدی تاج» رئیس فدراسیون فوتبال ایران از او خواست تا زمان برگزاری دور مقدماتی مسابقه‌های انتخاباتی ‌جام‌جهانی شرایط حضور زنان در ورزشگاه‌ها را فراهم کند. در این نامه تاریخ ۲۴ تیرماه به عنوان ضرب‌الاجل به فدراسیون ایران داده شده بود.

اما نه تنها تا امروز یعنی سه‌شنبه ۲۵ تیرماه که این مهلت به پایان رسیده، ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها برطرف نشده بلکه حتی روز گذشته اجازه تماشای یک دیدار دوستانه بین تیم ملی فوتبال مردان مقابل تیم ملی امید هم به زنان داده نشد.

رئیس فدراسیون جهانی فوتبال در نامه خود از فدراسیون فوتبال ایران خواسته بود تا تعهد حسن روحانی رئیس جمهوری ایران مبنی بر حضور زنان در ورزشگاه‌ها عملی شود. در غیر این صورت ممکن است هر برخوردی با فوتبال ایران صورت بگیرد.

خبرگزاری ایسنا گزارش داد که مهدی تاج روز دوشنبه اعلام کرده است پاسخ این نامه برای فیفا ارسال شده و فدراسیون پیگیر میزبانی از زنان در بازی‌های خانگی تیم ملی در مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ است.

اما رئیس فدراسیون ایران نگفته است که تا کنون چه اقدامی برای باز شدن درهای ورزشگاه‌ها به روی زنان انجام شده است؟

فدراسیون فوتبال در حالی از تلاش برای میزبانی زنان در ورزشگاه‌ها می گوید که بارها در سایت فروش بلیت اقدام به بلیت فروشی برای زنان کرده اما باز اجازه ورود به تماشاگران زن داده نشده است.

در آخرین مورد نیز در نخستین ساعات فروش بلیت بازی دوستانه فوتبال ایران و سوریه در تهران، امکان خرید بلیت برای تماشاگران زن فراهم شده بود اما فدراسیون فوتبال ایران این امکان را برای تماشاگران زن حذف کرد.

همچنین در سال ۹۶ نیز تماشاگران زن ایرانی در حالی پشت درهای استادیوم آزادی ماندند که اجازه حضور به تماشاگران زن سوری داده شد تا وارد این استادیوم شوند.

جمهوری اسلامی در نزدیک به چهار دهه گذشته ورود زنان به ورزشگاه‌ها را برای تماشای مسابقات فوتبال مردان ممنوع کرده است. این در حالی است که فیفا در اصول خود هر گونه تبعیض جنسیتی را ممنوع کرده است.

با این حال در موارد معدودی و برای جلوگیری از محرومیت‌های احتمالی، اجازه حضور محدود و گزینشی زنان در استادیوم‌ها صادر شده است، از جمله در جریان بازی برگشت فینال جام قهرمانان باشگاه‌های آسیا میان پرسپولیس و کاشیما آنتلرز ژاپن که سال گذشته در استادیوم آزادی برگزار شد.

پاییز سال گذشته هیئت حقوق بشر فیفا از این نهاد بین‌المللی خواسته بود که یک زمان مشخص برای رفع این محدودیت تعیین کند و در صورتی که ایران این محدودیت را رفع نکرد، تحریم‌ها و مجازات هایی را در نظر بگیرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فساد درحوزه دارو و درمان| وزیر بهداشت: عده‌ای به جای استنت قلب کابل برق وارد کرده‌اند

وزیر بهداشت ایران با اعلام واردات کابل برق به جای استنت قلب از سوی برخی افراد، گفت که عده‌ای با ارز دولتی داروی تاریخ گذشته وارد کرده‌اند.

سعید نمکی روز دوشنبه ۲۴ تیرماه گفت که « برخی رفتند استنت قلب به مبلغ ۲ میلیون یورو وارد کنند و بعد کابل برق آوردند. بعد طوری هماهنگ شده‌اند که تا خبردار می‌شویم، از مرز رد شدند. این افراد چه کسانی هستند و از کجا آمدند.»

وزیر بهداشت از هویت این افراد سخنی نگفت اما اعلام کرد که در سازمان غذا و دارو چند نفر که با افراد متخلف همراه بوده‌اند، بازداشت شده و در حال بازجویی هستند.

اما آقای نمکی با بیان این که عده‌ای ارز دولتی برای واردات دارو و یا تجهیزات پزشکی دریافت کرده‌اند اما داروهای تاریخ گذشته وارد کرده‌اند از کشف « هفت پالت داروی بدن سازی تاریخ گذشته در گمرک» خبر داده است.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه نیز امروز سه شنبه تعداد افراد بازداشت شده در سازمان غذا و دارو را ۳ نفر اعلام کرد که به اتهام اخذ رشوه تحت تعقیب قرار گرفته بودند و در حال حاضر با صدور قرار تأمین آزاد هستند.

فساد در بخش درمان و دارو در شرایطی از سوی مقامات جمهوری اسلامی اطلاع رسانی می شود که ایران در ماه‌های اخیر با کمبود دارو مواجه است به طوری که محمدرضا دری انجمن داروسازان تهران در اسفند ۹۷ گفته بود که داروخانه‌ها تنها می‌توانند برای دو تا سه‌ماه دارو ذخیره کنند.

کمبود دارو همچنین منجر به گران شدن آن در شهرهای مختلف ایران شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

به دنبال تهدیدهای طالبان؛ یک رادیوی محلی در افغانستان تعطیل شد

اعضای طالبان، عکس از آرشیو

رئيس یک رادیوی محلی در شرق افغانستان اعلام کرد که به دنبال تهدیدهای فرمانده محلی گروه طالبان در این منطقه، این رادیو تعطیل شده است.

به گزارش، رامز عظیمی، مدیر این رادیوی خصوصی در شهر غزنی، اعلام کرد که این رادیو به دنبال تهدیدهای طالبان تعطیل شده است.

به گفته عظیمی، او نامه‌های تهدیدآمیز از این گروه دریافت کرده و طی تماس‌های تلفنی هم تهدید شده است. به گفته او این رادیو از چهار روز پیش تعطیل شده است.

مدیر رادیو سما گفته است که دلیل تهدیدهای گروه طالبان این است که سه نفر از ۱۶ کارمند این رادیو، زن هستند. گروه طالبان مخالف تحصیل و اشتغال زنان است.

این برای سومین بار در چهار سال گذشته است که این رادیو تعطیل می‌شود.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، تهدید این رادیو را از سوی این گروه رد کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سفیر آمریکا در ژاپن از سمت خود کنار می‌رود

سفارت ایالات متحده در ژاپن اعلام کرد ویلیام هاگرتی، سفیر آمریکا در ژاپن، پس از دو سال در پایان ماه جاری از سمت خود استعفا خواهد کرد.

به گزارش رویترز، سفارت آمریکا در ژاپن در بیانیه‌ای این خبر را اعلام کرد. هاگرتی در ژوئیه سال ۲۰۱۷ جانشین کارولین کندی شده بود.

روز جمعه هفته گذشته پرزیدنت ترامپ در صفحه شخصی خود در توئیتر خبر داده بود که هاگرتی نامزد انتخابات مجلس سنا از ایالت تنسی خواهد شد.

او قرار است جانشین لامار آلکساندر جمهوری‌خواه شود که پاییز سال گذشته خبر داده بود در انتخابات سال ۲۰۲۰ مجلس سنا شرکت نخواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مجلس نمایندگان آمریکا قطعنامه‌ای را در محکومیت اظهارات پرزیدنت ترامپ علیه چهار عضو کنگره به رای می‌گذارد

(از چپ) رشیده طلیب، ایلهان عمر، الکسندریا اوکاسیو کورتز،و آیانا پریسلی، چهار قانونگذار زن دموکراتی هستند که هدف حملات توئیتری رئیس جمهوری آمریکا قرار گرفته‌اند.

بخش انگلیسی صدای آمریکا - مجلس نمایندگان آمریکا که تحت رهبری دموکرات‌ها است، قرار است در خصوص قطعنامه‌ آنچه «محکومیت اظهارات نژادپرستانه پرزیدنت ترامپ در مورد اعضای کنگره» نامیده، رای گیری کند. این رای گیری پس از چند توئیت رئیس جمهوری آمریکا صورت می گیرد که در آن، وی به چهار نماینده زن اقلیت نژادی حمله کرده است.

استنی هویر، رهبر اکثریت مجلس نمایندگان، این رای گیری را اعلام کرد و گفت امیدوار است که قانونگذاران جمهوریخواه «کشور را مقدم بر حزب» بدانند و به نفع این قطعنامه، همسو با دموکرات ها رای دهند.

بخشی از متن این قطعنامه می گوید که «اظهارات نژادپرستانه پرزیدنت ترامپ قویا محکوم می‌شود.»

بخش دیگری از این بیانیه می‌گوید پرزیدنت ترامپ اظهار می کند هموطنان آمریکایی که مهاجر هستند و یا کسانی که به نظر او مهاجر می رسند، باید به کشورهای دیگر «برگردند» و او از مهاجران و پناهجویان به عنوان «مهاجمان» یاد کرده است.

ایلهان عمر، الکسندریا اوکاسیو کورتز، رشیده طلیب، آیانا پریسلی، چهار قانونگذار زن دموکراتی هستند که هدف حملات توئیتری رئیس جمهوری آمریکا قرار گرفته اند. از بین این چهار نفر، ایلهان عمر متولد خارج از آمریکا (سومالی) است. قانونگذاران آمریکایی شهروندان این کشور هستند. ایلهان عمر و رشیده طلیب، اولین قانونگذران زن مسلمان در کنگره آمریکا هستند و صراحتا خواستار استیضاح رئیس جمهوری آمریکا شده اند.

دونالد ترامپ، روز یکشنبه در یک رشته توئیت هایی، گفت قانونگذاران «باید برگردند و مناطق آلوده به جرم و کاملا شکست خورده ای که از آنجاها آمده اند را درست کنند.» این توئیت ها در حالی است که از چهار نماینده یاد شده، سه نفر آنها متولد آمریکا هستند. این توئیت ها مدت کوتاهی پس از پخش یک برنامه درباره قانونگذاران زن اقلیت از شبکه تلویزونی فاکس نیوز، منتشر شد.

دونالد ترامپ، روز دوشنبه نیز با رد انتقادات از توئیت هایش، به خبرنگاران گفت نگران این موضوع نیست «چرا که افراد بسیاری موافق او هستند.» او در پاسخ به اینکه آیا توئیت هایش نژادپرستانه بوده است یا خیر گفت:«ابدا.»

بخش عمده ای از قانونگذاران جمهوریخواه درباره توئیت های پرزیدنت ترامپ سکوت کرده اند اما دست کم چهار سناتور، از جمله میت رامنی از ایالت یوتا، اظهارات او را سرزنش کرده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس در اعتراض به کیفیت غذا اعتصاب کردند

اعتصاب غذای دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس

گروهی از دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس در اعتراض به گران شدن غذای سلف و تعطیلی بیش از یک هفته‌ای سلف دانشگاه اعتصاب غذا کردند.

بر اساس اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، روز سه‌شنبه ۲۵ تیر، جمعی از دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس تهران با چیدن سینی‌های غذای خود از سلف تا ساختمان ریاست دانشگاه و تجمع در مقابل این ساختمان به گرانی ۵۰ درصدی غذای دانشگاه و تعطیلی سلف اعتراض کردند.

بنا بر اطلاعات موجود، مسئولین این دانشگاه که ابتدا با نشر اطلاعیه‌ای از افزایش نرخ ۵۰ درصدی غذای سلف در مرداد ماه سخن گفته بودند، با اعتراض پراکنده ی دانشجویان، تصمیم به تعطیلی هشت روزه سلف جهت تامین کسری بودجه ی خود گرفتند.

پیش از این نیز، در آبان ماه سال گذشته دانشجویان این دانشگاه در اعتراض به کمبود فضای خوابگاه‌ها، کیفیت مواد غذایی سلف‌ها تجمع اعتراضی برگزار کردند و خواستار برگزاری جلسه پرسش و پاسخ با ریاست دانشگاه شدند.

اردیبهشت ماه سال جاری نیز جمعی از دانشجویان دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در تهران، در اعتراض به پولی‌سازی آموزش، اوضاع غذا، خوابگاه و امکانات ضعیف رفاهی، تجمع کردند و خواستار رسیدگی به وضعیت صنفی خود شدند.

در سال گذشته، اعتراضات دانشجویی در آستانه روز دانشجو شکل گرفت که با برخوردهای امنیتی و قضایی همراه بود. همچنین تجمعات اعتراضی که دانشجویان در حمایت از کارگران هفت تپه برگزار کرده بودند نیز با برخورد ماموران روبرو شد.

حضور گشت ارشاد و زیر گرفتن یکی از دانشجویان دختر در دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز همچنین واژگونی اتوبوس دانشگاه علوم و تحقیقات نیز به اعتراضات دانشجویی انجامید.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

حریم هوایی پاکستان بر روی پروازهای غیرنظامی باز شد

فرودگاه کراچی در پاکستان، عکس از آرشیو

سازمان هوانوردی پاکستان اعلام کرد که حریم هوایی این کشور پس از قریب به چهار ماه و نیم برای پروازهای غیرنظامی باز شده است.

به گزارش رویترز، به دنبال باز شدن حریم هوایی پاکستان، برخی پروازها از مسیر این کشور مجددا برقرار شده است.

پاکستان زمستان سال گذشته و به دنبال افزایش تنش با هند، حریم هوایی خود را بست. آن زمان مسئولان این کشور اعلام کرده بودند که این تصمیم به دنبال حضور دو هواپیمای جنگی هند در محدوده «خط کنترل»- مرز منطقه مورد مشاجره کشمیر- گرفته شده است.

روابط هند و پاکستان زمستان گذشته و به دنبال وقوع یک حمله انتحاری در منطقه تحت کنترل هند در کشمیر، مجددا دچار تنش شد.در این حمله بیش از ۴۰ پلیس هند کشته شدند. گروه «جیش محمد» که مسئولیت این حادثه را به عهده گرفت، در پاکستان مستقر است.

هند در واکنش به این حمله، اقدام به حمله هوایی به مواضع این گروه در خاک پاکستان کرد؛ حمله‌ای که به گفته مقام‌های پاکستان، باعث مرگ دست‌کم چهار شهروند غیرنظامی شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پس از توییت‌های پرزیدنت ترامپ؛ مجلس نمایندگان به دنبال افزایش تدابیر امنیتی برای چهار نماینده زن است

پس از توییت‌های دونالد ترامپ، رئيس جمهوری آمریکا، رئیس کمیته امنیت ملی مجلس نمایندگان به دنبال افزایش تدابیر امنیتی برای چهار نماینده زن کنگره است.

به گزارش فاکس‌نیوز، بنی تامپسون به دنبال آن است که تدابیر امنیتی را برای این چهار نماینده مجلس نمایندگان افزایش دهد. او از پلیس خواسته است که تهدیدهای فعلی علیه این چهار تن را ارزیابی و از امنیت نمایندگان اطمینان حاصل کند.

اشاره او به چهار نماینده مجلس نمایندگان است که به نظر می‌رسد مورد هدف یکی از توییت‌های پرزیدنت ترامپ قرار گرفته بودند. رئيس جمهوری آمریکا در صفحه شخصی خود در توئیتر بدون نام بردن، خطاب به آنها نوشت «به کشورتان بازگردید» و کشورهای «آلوده به جرم» خود را درست کنید.

او نوشت: «چرا بر نمی‌گردید و به کشورهایی کمک نمی‌کنید که از آنجا آمده‌اید و ورشکسته و پر از جرم و جنایت هستند. بعد برگردید و به ما نشان دهید که چطور این کار را کردید. این کشورها خیلی به کمک شما احتیاج دارند؛ به اندازه کافی در رفتن سریع نیستید. مطمئنم که نانسی پلوسی خیلی خوشحال خواهد شد تا سریعا مقدمات این سفر آزاد را بدهد!»

این چهار نماینده در جریان یک کنفرانس خبری، به توییت پرزیدنت ترامپ پاسخ دادند و از مردم خواستند بیش از سخنان، به سیاست‌های دولت فعلی آمریکا توجه کنند.

این توییت رئیس جمهوری ایالات متحده با انتقادهایی در داخل و خارج آمریکا، از جمله از سوی برخی رهبران کشورهای جهان چون ترزا می، مواجه شد.

پرزیدنت ترامپ اما در چند توییت دیگر، بار دیگر سخنان خود را تکرار کرد. او نوشت که «ما هرگز تبدیل به یک کشور کمونیست یا سوسیالیست نخواهیم شد. اگر در این‌جا خوشحال نیست، می‌توانید آن را ترک کنید.»

از چهار نفری که به نظر می رسد این توییت پرزیدنت ترامپ خطاب به آنها باشد، تنها «ایلهان عمر» نماینده ایالت مینه سوتا مهاجر اهل سومالی و اکنون شهروند آمریکا است. سه نماینده دیگر متولد آمریکا هستند: آیانا پریسلی نماینده ماساچوست و متولد سینسیناتی اوهایو، الکساندریا اوکازیو کورتز متولد و نماینده بخشی از شهر نیویورک و رشیده طالب از ایالت میشیگان در شهر دیترویت به دنیا آمده است.

این چهار نفر نخستین بار در انتخابات سال گذشته وارد مجلس نمایندگان شده‌اند. آن‌ها همچنین خواستار به جریان افتادن روند استیضاح پرزیدنت ترامپ در مجلس نمایندگان و منتقد شکل برخورد رهبری حزب دموکرات با رئيس جمهوری آمریکا هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

گشایش نشست آزادی مذهبی با سخنان پمپئو؛ همه باید بتوانند آزادانه از دین خود پیروی کنند

دومین نشست وزرا برای پیشبرد آزادی مذهب در شهر واشنگتن با سخنان مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، آغاز شد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، روز سه‌شنبه ۲۵ تیر ماه در جریان افتتاح نشست آزادی مذهبی گفت: ما از یکصد هیات خارجی دعوت کردیم و بیش از یک هزار نماینده حاضر شده‌اند. ما از مسیحیان، یهودیان، هندو، سیک و بودایی نماینده این‌جا داریم و من به همه شما خوشامد می‌گویم.

او افزود: به رغم اختلاف‌ها، همه ما در مورد نیاز به وجود چندگونگی ادیان، با هم مشترک هستیم. همه باید بتوانند دین خود را آزادانه پیروی کنند.

گشایش نشست «پیشبرد آزادی مذهبی» با سخنان وزیر خارجه آمریکا
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:50 0:00

روزهای سه شنبه تا پنج‌شنبه این هفته وزارت خارجه آمریکا در شهر واشنگتن میزبان دومین نشست «آزادی مذهبی» با حضور وزرا و نمایندگان ۱۱۵ کشور است که به گفته «سام براون بک» سفیر سیار آمریکا در امور آزادی مذهبی، «بزرگترین نشست در این زمینه» است.

«سام براون بک» هفته پیش در حاشیه یک نشست خبری به وضعیت آزادی مذهبی در ایران اشاره کرده و گفته بود جمهوری اسلامی ایران یکی از بدترین سابقه‌ها را در نقض آزادی مذهبی دارد. اقلیت‌های مذهبی مثل مسیحیان، یهودیان، بهائیان، زرتشتیان، دراویش و حتی مسلمانان اهل سنت با آزار و اذیت و زندان به خاطر اعتقاد شان روبرو هستند.

او گفت که جمهوری اسلامی به این نشست دعوت نشده است و ما امیدواری که روزی آنها بپذیرند و بگویند و آنقدر اعتماد داریم که اجازه بدهیم دیگر ادیان هم اجازه فعالیت داشته باشند و با یکدیگر در آرامش کار کنند.

این دومین نشست وزرا «برای پیشبرد آزادی مذهبی» است. مرداد سال گذشته نخستین نشست با حضور نمایندگان حضور ۸۰ کشور برگزار شده بود.

در نشست سال گذشته، مایک پنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده در بخشی از سخنانش به نقض حقوق فعالان مذهبی در ایران اشاره کرد و از مردم ایران خواست به تلاش خود ادامه دهند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

برایان هوک: هیچ مقام آمریکایی با ظریف دیدار نخواهد کرد

برایان هوک، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران، گفت در طی دوران حضور محمدجواد ظریف در نیویورک، هیچ مقام دولت آمریکا با او دیدار نخواهد کرد.

هوک در گفت‌وگو با شبکه فاکس‌نیوز با اشاره به این‌که «هیچ گفت‌وگوی پشت پرده‌ای میان ایالات متحده و حکومت ایران وجود ندارد»، گفت: «هر چیزی که باید گفته می‌شد، پیش از این از سوی رئیس جمهوری و وزیر خارجه به شکل عمومی و علنی گفته شده است.»

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران همچنین اشاره کرده است که دولت ایالات متحده به دلیل تعهد خود به سازمان ملل، برای دیپلمات‌ها، از جمله محمدجواد ظریف، روادید صادر می‌کند، اما «این به معنای این نیست ما اجازه رفت و آمد آزاد دیپلمات‌های ایرانی را در شهر نیویورک بدهیم.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، هم روز دوشنبه به واشنگتن‌پست گفته بود که ظریف و هیئت ایرانی «تنها می‌توانند بین مقر سازمان ملل و محل اقامت‌شان و همچنین اقامتگاه سفیر ایران در سازمان ملل رفت و آمد داشته باشد.»

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرده بود که وقتی دیپلمات‌های آمریکایی نمی‌‌توانند در تهران حضور داشته باشند، دلیلی برای تردد آزادانه دیپلمات‌های جمهوری اسلامی در ایالات متحده هم وجود ندارد.

خبرگزاری رویترز پیشتر با اشاره به صدور روادید برای محمدجواد ظریف و هیئت همراه او برای حضور در نیویورک، به نقل از دو منبع در دولت ایالات متحده نوشته بود که مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده صدور روادید را برای ظریف تایید کرده کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG