لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۹

خاوری و «کوله باری از اسناد محرمانه» در کانادا


خاوری و «کوله باری از اسناد محرمانه» در کانادا
خاوری و «کوله باری از اسناد محرمانه» در کانادا

با اینکه پس از اظهارات رهبر جمهوری اسلامی ، مقام های ایران کمتر درباره اختلاس اظهار نظر می کنند اما دو نماینده مجلس شورای اسلامی می گویند خاوری رییس مستعفی بانک ملی ، «کوله باری از اسناد سری و محرمانه» را با خود به کانادا برده است.

با افشای اخلاس سه هزار میلیارد تومانی در ایران ، مقام های دولتی هرگونه اتهام همکاری با عوامل اختلاس را رد می کنند با اینحال، تا کنون چند مقام عالی بانکی در ایران برکنار شده اند و محمودرضا خاوری ، رییس بانک ملی که از سمت خود استعفا داده ، از ایران خارج شده است.

خروج رییس سابق این بانک موجب نگرانی برخی مقام ها در تهران شده است. محمد دهقانی، عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی و اسماعیل کوثری ، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، امروز اعلام کرده اند ، رییس سابق بانک ملی «با کوله باری از اطلاعات محرمانه و سری» از ایران خارج شده است.

آقای خاوری دارای تابعیت دوگانه ایران و کاناداست و همین مساله ، چالش جدید مقام های اقتصادی دولت شده است. رییس بانک مرکزی می گوید خاوری را کس دیگری انتخاب کرد و در مقابل وزیر اقتصاد می گوید ، انتصاب رییس سابق بانک ملی ، با مجوز هیات وزیران بوده و هیچ گزارشی در مورد تابعیت دوگانه او وجود نداشته است.

آقای خاوری بعد از استعفای ده روز پیش ، تاکنون واکنشی به اتهامات علیه خود نشان نداده است.

خروج رییس مستعفی بانک دولتی ملی، اهمیت زیادی دارد چون بانک ملی ایران در لیست تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا قرار گرفته است. این بانک و چند موسسه مالی دیگر متهم هستند که سیاست های جمهوری اسلامی را در حمایت از سازمان های تروریستی، معاملات موشکی و فعالیت های هسته ای دنبال می کنند.

اختلاس: کمرنگ

با گذشت چند روز از سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی ایران و توصیه های آیت الله خامنه ای که رسانه ها موضوع اختلاس را کش ندهند ، مسوولان کمتر به اظهارنظر درباره اختلاس سه هزار میلیارد تومانی می پردازند.

امروز حیدرمصلحی ، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران ، به صراحت گفت:«خبرتازه ای از فساد مالی اخیر نیست».

آقای مصلحی همچنین گفت اگر سازمان بازرسی کل کشور خبر جدیدی داشته باشد ، ما هم خواهیم داشت. این درحالی است که مصطفی پور محمدی ، رییس سازمان بازرسی کل کشور هم ، بعد از سخنرانی اخیر رهبر ایران ، گفتگویی نداشته است.

غلامحسین محسنی اژه ای دادستان کل ایران ، سه شنبه در گفتگو با تلویزیون دولتی ایران ضمنی اشاره کرده بود که ابعاد فساد اخیر بیش از سه هزار میلیارد تومان است اما این پایانی بر اظهارات افشاگرانه مسوولان بود چون پس از سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی ، تقریبا مسوولان ایران ، کمتر مایل به خبررسانی درباره ابعاد بزرگترین فساد مالی در تاریخ این کشور هستند.

روز دوشنبه ، آیت الله خامنه ای بعد از اینکه تاکید کرد مسوولان با عوامل اختلاس رسیدگی می کنند ، از رسانه ها خواست موضوع اختلاس را «کش ندهند». او همچنین گفت :«عده ای می خواهند از این ماجرا برای زیر سؤال بردن مسئولان استفاده کنند».

ضربه به دولت

دولت در هفته های گذشته با انتقادات فراوانی رو برو شد و به نظر می رسد با سخنرانی اخیر آیت الله خامنه ای ، رهبر جمهوری اسلامی ایران در تلاش است که دولت بیش از این مورد انتقاد قرار نگیرد.

سرکوهی می گوید رقابت سیاسی جای مبارزه با اختلاس را گرفته است
سرکوهی می گوید رقابت سیاسی جای مبارزه با اختلاس را گرفته است

البته ، برخی اعتقاد دارند فاش شدن پرونده اختلاس اخیر ، به اعتبار دولت احمدی نژاد ضربه زده است.

فرج سرکوهی روزنامه نگار ایرانی مقیم آلمان در اینباره می گوید اختلاس بهانه ای شده تا مخالفان به دولت ضربه بزنند.

او گفته است: «بیش از اینکه اینها بخواهند عوامل اختلاس را شناسایی بکنند یا زمینه های اصلی اختلاس را بررسی کنند ، می کوشند از این بحث اختلاس ، بهره برداری سیاسی کنند. »

به عقیده آقای سرکوهی ، فعالیت جناح ها علیه یکدیگر در آستانه انتخابات مجلس افزایش یافته است. او می گوید:«یک نکته را باید توجه کنیم که تا کنون اصولگرایان منتقد دولت ، تا کنون مدرکی برای اثبات دخالت موثر و جدی اعضای دولت یا نزدیکان به آقای احمدی نژاد ارایه نداده اند اما سعی دارد حالا او را بیش از پیش تضعیف کند.

به گفته ی این روزنامه نگار ، «توجه کنیم که آقای احمدی نژاد با شعار مبارزه با فساد کارش را آغاز کرد و توانست آرای زیادی در سال ۸۴ جلب کند اما حالا رقبای او در جناح اصولگرا که قبلا حامی دولت بوده اند ، دولت را متهم می کنند که در اختلاس نقش داشته است. به این ترتیب آنها سعی دارند یکی از مهمترین شعارهایی که باعث محبوبیت او شد را از او بگریند و تا حدودی در اینکار موفق شده اند. »

بخشی از اصولگرایان حامی محمود احمدی نژاد در انتخابات گذشته ریاست جمهوری ، در دو سال اخیر به منتقدان او و دولت تبدیل شده اند و در هفته های اخیر دولت را به رابطه با عوامل اختلاس متهم کرده اند اما آقای احمدی نژاد تا کنون این اتهامات را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG