لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۱

پیام مادر دادخواه سیاوش محمودی: مرگ بر حکومت بچه‌کش اسلامی


پوستر مربوط به اعتراضات سراسری «زن زندگی آزادی»

همزمان با ایام عزاداری محرم، مادران دادخواه دو نوجوان جان‌باخته در اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، تصاویری از مزار فرزندان‌شان منتشر کردند. مادر سیاوش محمودی در توییتر نوشت: «مرگ بر حکومت بچه کش اسلامی.»

  • تولد ۱۸ سالگی آرتین رحمانی بر مزار او

هنگامه چوبین، مادر آرتین رحمانی، نوجوان کشته شده در حمله مأموران حکومتی در شامگاه ۲۵‌ آبان در شهر ایذه، تصویری از برگزاری تولد ۱۸ سالگی او بر مزارش منتشر کرد و نوشت: «نگذاشتند بزرگ شدنت را ببینم. نگذاشتند امشب در مهم‌ترین سال تولدت که برایش لحظه‌شماری می‌کردی، برقصی و به دنیا بخندی.»

https://twitter.com/hengamehchoobin/status/1683201745147576322

در شامگاه ۲۵‌ آبان، شماری دیگری از مردم در ایذه از جمله کیان پیرفلک، همراه با آرتین رحمانی کشته شدند.

آرتین رحمانی چند ساعت قبل از جان باختن بر اثر شلیک مأموران جمهوری اسلامی، در حساب اینستاگرامش متنی منتشر کرده و در آن با به کار بردن هشتگ‌های «زن، زندگی، آزادی» و «مهسا امینی»، نوشته بود: «این سرزمین برام هیچ سودی نداشت، ولی می‌ذارم سر، زمین براش.»

نوشته آرتین رحمانی چند ساعت پیش از کشته شدن بر اثر شلیک نیروهای جمهوری اسلامی در ایذه
نوشته آرتین رحمانی چند ساعت پیش از کشته شدن بر اثر شلیک نیروهای جمهوری اسلامی در ایذه
  • ایجاد خط و خش بر چهره سیاوش محمودی روی سنگ مزارش

مادر سیاوش محمودی نوجوان کشته شده در اعتراضات سراسری، تصویری از تخریب مزار فرزندش منتشر کرد و این اقدام را نشانه «حماقت و نادانی» نیروهای وابسته به حکومت دانست.

لیلی مهدوی با انتشار این تصویر در توییتر تأکید کرد: «با خراب کردن مزار بچه‌ها فقط نشان می‌دهید که چقدر احمق و نادان هستید. در خط‌های روی عکس من فقط چشمان زیبای فرزندم و شجاعتش را دیدم. مرگ بر حکومت بچه کش اسلامی.»

https://twitter.com/MahdaviLeily/status/1683202183398064128

مادر سیاوش محمودی همچنین در اقدامی دیگر، با اعتراض به پاره کردن تصویر پسرش، عکس او و سایر کشته‌شدگان سرکوب اعتراضات سراسری را در خیابان‌های شهر چسباند.

سیاوش محمودی، نوجوان ۱۷ ساله، روز ۳۰ شهریور سال گذشته در جریان اعتراضات سراسری ایران، در محله نازی‌آباد در منطقه ۱۶ تهران، با شلیک نیروهای حکومتی کشته شد.

هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز ۲۰ آذر سال گذشته گزارش داد که بین روزهای ۲۶ شهریور تا نوزدهم آذر سال گذشته، دست‌کم ۴۸۵ تن در اعتراضات سراسری در ایران جان خود را از دست دادند که ۶۸ تن از آنها کمتر از ۱۸ سال سن داشتند.

هرانا تعداد بازداشت‌شدگان را هم تا پایان نوزدهم آذر سال قبل، بیش از ۱۸ هزار و ۲۰۰ تن اعلام کرده است.

سازمان حقوق بشر ایران در فروردین سال جاری گزارش داده بود که با گذشت حدود ۲۰۰ روز از آغاز اعتراضات سراسری در ایران، توانسته است هویت ۵۳۷ تن از کشته‌شدگان این اعتراضات از جمله دست‌کم ۶۸ کودک، را ثبت کند.

XS
SM
MD
LG