لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۵

بازداشت خواهر میلاد سعیدیان‌جو؛ تداوم حبس نوجوان ۱۶ ساله به دلیل تأمین نشدن وثیقه


زهرا سعیدیان جو، خواهر دادخواه میلاد سعیدیان

خواهر میلاد سعیدیان‌جو، معترض کشته شده در ایذه، که از یک‌شنبه در تهران ناپدید شده بود، در تماسی از بازداشت خود خبر داد. همچنین منابع خبری گزارش داده‌اند که فرهاد نوایی، دانش‌آموز ۱۶ ساله که به دو سال حبس محکوم شده، به دلیل ناتوانی از سپردن وثیقه همچنان در زندان است.

فاطمه حیدری، خواهر جواد حیدری،‌ یکی از جان‌باختگان اعتراضات در قزوین دوشنبه ۱۹ تیر در توییتی خبر داد که زهرا سعیدیان‌جو، خواهر امید سعیدیان‌جو از کشته‌شدگان سرکوب اعتراضات در ایذه، بازداشت شده است.

به گفته فاطمه حیدری، از زهرا سعیدیان‌جو از یک‌شنبه پس از خروج از محل کارش در تهران خبری نبود،‌ اما دوشنبه «تماس گرفت و گفت از دیروز در بازداشت است و می‌خواهند او را به ایذه منتقل کنند.»

بر اساس این گزارش، علت بازداشت خواهر دادخواه میلاد سعیدیان‌جو، «هم‌دردی با خانواده‌های داغدار» عنوان شده است.

همچنین منابع خبری از تداوم بازداشت یک نوجوان ۱۶ ساله در کانون اصلاح و تربیت به دلیل «عدم توانایی در تودیع وثیقه» خبر داده‌اند.

به گزارش وب‌سایت شبکه حقوق بشر کردستان، فرهاد نوایی، دانش‌آموز معترض ۱۶ ساله اهل مهاباد، «از زمان بازداشت تاکنون از دسترسی به وکیل تعیینی محروم بوده» است.

خبرگزاری میزان، ارگان رسانه‌ای قوه قضاییه، پیشتر در روز ۱۲ تیر گزارش داده بود که این نوجوان با اتهام «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرائم بر ضد امنیتی داخلی کشور» به «دو سال حبس تعزیری» محکوم شده است.

فرهاد نوایی آبان ۱۴۰۱ در اعتراضات مردمی به دست نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. این نوجوان معترض به «محاربه» نیز متهم شده بود که از آن تبرئه شده و دادگاه کیفری یک مهاباد برای او حکم دو سال زندان تعزیری صادر کرده است.

بنا بر گزارش خبرگزاری میزان، برای فرهاد نوایی «مدت‌ها پیش قرار بازداشت موقت وی به قرار وثیقه تبدیل شده بود»، اما از آن جا که او توان پرداختن وثیقه را ندارد، همچنان در کانون اصلاح و تربیت به سر می‌برد.

فرهاد نوایی ساکن روستای «ترشکان» از توابع شهرستان مهاباد در استان آذربایجان غربی است و بنا بر اعلام کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان، در بازداشت به «اعترافات اجباری» مجبور شده است.

XS
SM
MD
LG