لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۴

خانواده آشوری به گاردین: در آخرین ساعات مجبورمان کردند ۲۷هزار پوند جریمه نقدی بدهیم


انوشه آشوری و نازنین زاغری در بدو ورود به بریتانیا
انوشه آشوری و نازنین زاغری در بدو ورود به بریتانیا

اعضای خانواده انوشه آشوری می‌گویند که مقامات در ایران، آنها را مکلف به پرداخت جریمه‌ای ۲۷ هزارپوندی، در آخرین ساعات منتهی به آزادی او کردند.

شری ایزدی، همسر انوشه آشوری، زندانی تازه آزادشده ایرانی‌بریتانیایی، در مصاحبه‌ای با گاردین با اشاره به درخواست غیرمتعارف مقامات ایرانی برای پرداخت جریمه‌ای ۲۷هزارپوندی در ازای دوره محکومیت ده‌ساله آشوری، گفت: «کمتر از ۱۲ ساعت فرصت داشتیم تا این مبلغ را تهیه کنیم.»

او می‌گوید که تمام تلاشمان را کردیم که «با استفاده از کارت‌های اعتباری خود وام بگیریم و حساب‌های جدید باز کنیم. تنها فکرمان این بود که چگونه می‌خواهیم این کار را به موقع انجام دهیم.»

دولت ایران در اواخر روز دوشنبه به مذاکره‌کنندگان وزارت خارجه انگلیس گفته بود که در صورت عدم پرداخت جریمه محکومیت ۱۰ ساله آشوری در روز بعد، آزادی او منتفی است.

شری ایزدی می‌گوید که «ابتدا مقامات دولتی در تهران از برادرزاده‌ام خواستند با چمدانی پر از پول نقد در بیرون از زندان با آنها ملاقات کند، اما او خواست که به داخل زندان برود و رسید به او بدهند. آن‌ها بعد از دریافت این مبلغ اصرار داشتند پول‌ها را بشمارند و اصالت اسکناس‌ها را بررسی کنند.»

انوشه آشوری به همراه نازنین زاغری، روز چهارشنبه پس از پرداخت بدهی قدیمی حدودا ۴۰۰ میلیون پوندی بریتانیا به ایران، آزاد و راهی بریتانیا شد.

XS
SM
MD
LG