لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۲

شیرین عبادی برای نگارش «تا آزادی» جایزه ارنست همینگوی گرفت


شیرین عبادی
شیرین عبادی

شیرین عبادی برای نگارش کتاب «تا آزادی» به عنوان یکی از برنده‌های جایزه جهانی ارنست همینگوی در ایتالیا معرفی شد.

شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل، حقوقدان و وکیل ایرانی ساکن خارج از کشور است که قوه قضاییه جمهوری اسلامی در روزهای گذشته پروانه وکالت او را لغو کرد.

او که پیش از انقلاب ۵۷ و در دوره محمدرضا شاه پهلوی به عنوان قاضی در دستگاه قضایی ایران مشغول به کار بود، حالا برای نگارش زندگی‌نامه خود در کتابی با نام «تا آزادی» جایزه بین‌المللی ارنست همینگوی سال ۲۰۲۳ را در بخش روایتگری از آن خود کرده است.

این جایزه، به دلیل «افزایش فهم و آگاهی» از آثار ارنست همینگوی، نویسنده آمریکایی سرشناس معاصر، و ارزش‌هایی تأسیس شده که او در ادبیات جهانی آنها را نمایندگی می‌کند.

جایزه «پرمیو همینگوی» به آثار برتر در رشته‌های مختلف ادبی از جمله رمان، داستان کوتاه، شعر، و نمایشنامه تعلق می‌گیرد و «به منظور تشویق و تقدیر از ادبیات جهانی» تعریف شده است.

کتاب «تا آزادی» شامل خلاصه‌ای از زندگی‌نامه شیرین عبادی و رویدادهای منجر به تبعید این حقوقدان است که به بیش از ۲۰ زبان ترجمه شده است.

نسخه فارسی این کتاب توسط نشر باران در سوئد منتشر شده است.

شیرین عبادی به‌تازگی در گفت‌وگویی با بخش فارسی صدای آمریکا گفته است، باج دادن به جمهوری اسلامی به عنوان یک حکومت گروگان‌گیر «خلاف قانون حقوق بشر» و «سوء‌استفاده از حاکمیت قانون» است.

XS
SM
MD
LG