لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۷

وکلای خانواده دادخواه شیرین علیزاده: به جای رسیدگی به شکایتشان «بدهکار» هم شده‌اند


شیرین علیزاده و کوروش وزیری
شیرین علیزاده و کوروش وزیری

وکلای خانواده شیرین علیزاده، از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، می‌گویند شکایت این خانواده دادخواه درباره شلیک مأموران حکومتی به او نه تنها به نتیجه‌ نرسیده است بلکه جمهوری اسلامی با تشکیل پرونده برای کوروش وزیری، همسر شیرین علیزاده، آنها را «بدهکار» می‌داند.

شیرین علیزاده شهروند ساکن استان اصفهان که ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ به همراه خانواده‌اش در سفر و در حال عبور از منطقه عباس‌آباد در مازندران بود، در حال گذر از خیابان با ماشین مورد اصابت گلوله نیروهای حکومتی قرار گرفت و در مقابل چشمان همسر و فرزندش کشته شد.

بنا بر گزارش‌های پیشین، پس از آن و در آستانه سالگرد اعتراضات سراسری، کوروش وزیری و نسرین علیزاده، همسر و خواهر شیرین علیزاده بازداشت شدند.

پیام درفشان، یکی از وکلای خانواده شیرین علیزاده، به «امتداد» گفت که بلافاصله پس از کشته شدن شیرین، خانواده او به مراجع محلی شکایت می‌کنند، اما این مراجع قضایی با ادعای این که «صلاحیت رسیدگی ندارند»، نمی‌پذیرند که «شنونده دادخواهی اولیای دم و شکات باشند» و در نهایت «پرونده به دیوان عالی کشور می‌رود.»

درفشان با اعلام این که پس از پیگیری‌ها، دیوان عالی جمهوری اسلامی «دستور رسیدگی به مرجع صالح در دادگستری استان مازندران» را صادر کرده، گفته که به همراه یک وکیل «مقیم مازندران» این پرونده را «به صورت جدی» پی‌گیری خواهد کرد.

در این ارتباط، پرونده دیگری نیز در استان اصفهان جریان دارد و کوروش (محمد) وزیری، همسر شیرین علیزاده، پانزدهم آبان در شعبه نخست دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان دادگاهی خواهد شد.

زهرا کاظمی دیگر وکیل این خانواده، درباره پرونده دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان به «امتداد» گفت همسر شیرین علیزاده صرفا به دلیل «بیان و انعکاس دردها و گلایه‌های خود در فضای مجازی» و «به خاطر برگزاری مراسم تولد خانوادگی برای روحیه دادن فرزند خردسال بر مزار مادر» بازداشت شده و در «گزارش مرجع امنیتی» موجود در پرونده نیز ثبت شده که «تنها اعضای خانواده و دوستان نزدیک بر مزار حاضر شده بودند و فراخوانی» داده نشده بود و «منطقا باید به این مسئله توجه شود.»

وکلای خانواده شیرین علیزاده در این گفت‌وگو اعلام کرده‌اند که با بی‌توجهی مقامات به شکایت این خانواده دادخواه و همچنین تشکیل پرونده برای کوروش وزیری، این خانواده به جای رسیدگی به شکایتشان در مراجع قضایی «در حالت بدهکار» قرار داده شده‌اند.

پیام درفشان ابراز امیدواری کرد که اکنون با وارد شدن وکلا به این پرونده، « برخورد منصفانه و صحیح در دادگاه صورت پذیرد.»

شیرین علیزاده با همسر و پسر هفت ساله‌اش به استان مازندران در شمال ایران سفر کرده بود و در مسیر، با اوج گرفتن ناگهانی اعتراضات در خیابان‌های متل قو در تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۱، او در حالی که حین گذر با ماشین از وقایع جاری در خیابان فیلم می‌گرفت، در همان حین خودش نیز هدف شلیک مأموران قرار گرفت.

دوربین موبایل شیرین علیزاده، فیلم لحظه کشته شدن او در مقابل پایگاه بسیج را ثبت کرده است.

فشار بر خانواده‌های دادخواه کشته‌شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ در آستانه سالگرد کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد و همچنین سالگرد آغاز این اعتراضات، افزایش یافت و شماری از آنان از جمله همسر و خواهر شیرین علیزاده بازداشت شدند.

پیش از این، پدر یکی از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری نیمه دوم سال ۱۴۰۱ در پیامی اختصاصی به صدای آمریکا تأکید کرده بود که مقامات جمهوری اسلامی خانواده‌های دادخواه را در آستانه سالگرد این جان‌باختگان تهدید کرده‌اند.

در پی این فشارها، دفتر آبرام پیلی، جانشین فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران بازداشت و فشار به خانواده‌های قربانیان جمهوری اسلامی را «تلاش آشکار برای ایجاد ترس در بین ایرانیان مخالف» خواند و آن را محکوم کرد.

او تأکید کرد: «به دنبال دریافت گزارش‌هایی مبنی بر سرکوب و ارعاب خانواده‌های معترضان کشته‌شده، این تلاش آشکار برای ایجاد ترس در بین ایرانیانی که پیش از سالگرد درگذشت مهسا امینی چیزهای زیادی را از دست داده‌اند، محکوم می‌کنیم.»

XS
SM
MD
LG