لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۶

منوچهر بختیاری، زندانی دادخواه، به اتهام «توهین به رهبر» به شش ماه زندان محکوم شد


منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری از کشته‌‌شدگان اعتراضات آبان‌ ۱۳۹۸
منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری از کشته‌‌شدگان اعتراضات آبان‌ ۱۳۹۸

منوچهر بختیاری، پدر دادخواه پویا بختیاری، در حالی که زندانی است به شش ماه حبس دیگر نیز محکوم شد.

به گزارش ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر، شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی قزوین منوچهر بختیاری، پدر دادخواه پویا بختیاری از کشته‌شدگان سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ را در پرونده‌ای که در دوران حبس برای او گشوده شده، به شش ماه زندان محکوم کرد.

منوچهر بختیاری که در زندان چوبین‌در قزوین محبوس است، در این پرونده به اتهام «توهین به رهبر» جمهوری اسلامی محکوم شده و این حکم توسط شعبه یک دادگاه انقلاب اسلامی قزوین در روز چهارشنبه ۱۰ آبان صادر شده است.

صبا بختیاری، خواهر منوچهر بختیاری، نیز روز ۱۲ آبان در گفت‌و‌گو با صدای آمریکا درباره شرایط برادر دادخواهش در چهار سال گذشته در زندان گفت که وضعیت او نامطلوب است اما مقامات قضایی علاوه بر مخالفت با آزادی او، در حال پرونده‌سازی جدید برای این زندانی سیاسی هستند.

پیش از این، جلسه دادگاه منوچهر بختیاری در روزهای پایانی ماه مهر از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شده بود.

منوچهر بختیاری، پدر دادخواه پویا بختیاری، یکی از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری آبان ۱۳۹۸ است که بر اثر شلیک مستقیم مأموران جمهوری اسلامی به سرش جان باخت.

علاوه بر زندانی بودن پدر این معترض جان‌باخته، مادر دادخواه او ناهید شیرپیشه نیز در زندان زنجان به سر می‌برد.

در آستانه سالگرد کشته شدن مهسا امینی، مراسم یادبود تولد ۳۱ سالگی پویا بختیاری با حضور شماری از اعضای خانواده‌اش و فعالان مدنی بر مزار او برگزار شد و عموی او مهرداد بختیاری در پیامی که «به نام ایران» آغاز کرد، گفت، این «جان‌باخته راه آزادی مهین»، خودش در خاک آرمیده و پدر و مادرش به جرم دادخواهی خون فرزندشان در زندان» هستند.

پیش از این، پوران ناظمی فعال حقوق بشر، با تأکید بر ضرورت سکوت نکردن در برابر فشار بر دادخواهان، به صدای آمریکا گفته که نیروهای جمهوری اسلامی «جامعه را رصد می‌کنند» و «اگر امروز سر و صدای ما در نیاید» به سراغ سایر دادخواهان می‌روند و برایشان پرونده‌سازی می‌کنند، چنان که اکنون مادران و پدرانی را که «هنوز یک سال از ریختن خون بچه‌هایشان نگذشته» با عناوین «امنیتی» برایشان پرونده‌سازی می‌کنند.

او اضافه کرده است: «دادخواهی را سیاسی نکنید، هر کس نظری دارد و بعد از سرنگونی جمهوری اسلامی هر کس رأیش را در صندوق رأی خواهد انداخت، اما الان خط قرمز تک تک ما باید دادخواهان باشند.»

پوران ناظمی همچنین گفته که اگر امروز در مقابل عوامل جمهوری اسلامی و پرونده‌سازی‌ها برای خانواده‌های دادخواه «سکوت کنیم و موضع سرسخت نگیریم و اعتراض نکنیم و وارد عمل نشویم، به خون عزیزان از دست رفته خیانت کرده‌ایم.»

XS
SM
MD
LG