لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۳

تداوم فشارهای جمهوری اسلامی برای جلوگیری از برگزاری مراسم سالگرد جان‌باختگان اعتراضات


مزار علی روزبهانی، معترض جان‌باخته (برگرفته از صفحه باربد گلشیری)
مزار علی روزبهانی، معترض جان‌باخته (برگرفته از صفحه باربد گلشیری)

همزمان با فرا رسیدن سالگرد جان‌باختگان اعتراضات سراسری سال ۱۴۰۱، فشار نهادهای حکومتی بر خانواده‌های دادخواه و کشته‌شدگان اعتراضات برای جلوگیری از برگزاری مراسم سالگرد آنها ادامه دارد.

ماموران حکومتی خانواده‌های کشته‌شدگان در شماری از شهرها از جمله مهاباد و تهران را تهدید کرده و از حضور مردم بر مزار جان‌باختگان ممانعت کرده‌اند.

در این باره فاطمه حیدری، از اعضای خانواده‌های دادخواه، از فشار نهادهای حکومتی بر خانواده‌های شماری از جان‌باختگان اعتراضات روز ۵ آبان در شهر مهاباد خبر داده است.

به نوشته فاطمه حیدری، ماموران جمهوری اسلامی در تماس با خانواده‌های جان‌باختگان در مهاباد آنها را تهدید کرده و گفته‌اند که «حق ندارند بر سر مزار عزیزانشان» حاضر شوند.

فاطمه حیدری در پستی اینستاگرامی خبر داده که نیروهای حکومتی از روز پنجشنبه ۴ آبان اطراف آرامگاه‌ جان‌باختگان اعتراضات مهاباد از جمله کبری شیخه، فرشته احمدی، مسعود احمدزاده، زانیار ابوبکری و شاهو خضری، را محاصره کرده و درب آرامستان را هم بسته‌اند.

از سوی دیگر مرکز مشاوره و آموزش حقوقی دادبان هم از بازداشت چند ساعته پدر و برادر علی روزبهانی، همزمان با سالگرد این معترض جان‌باخته در تهران، در روز پنجشنبه ۴ آبان خبر داده و نوشت که به خانواده روزبهانی گفته شد که حق برگزاری سالگرد ندارند.

بنا بر این گزارش، ماموران حکومتی به خانواده این معترض جان‌باخته گفته‌اند که فقط پدر، برادر و خواهر او اجازه حضور بر مزارش را دارند. ماموران حکومتی برادر علی روزبهانی را هم مجبور کردند که توئیتش به مناسبت ساگرد کشته‌شدن این معترض را حذف کند.

محمد روزبهانی به تازگی در پیامی در صفحه ایکس (توئیتر سابق) خواستار بخاطر داشتن برادرش شده و نوشته بود: «می‌شه پنجشنبه یاد داداشم باشید. پنجشنبه میشه یک سال از روزی که علی تیر خورد. پنجشنبه تولدش هم هست؛ یا می‌بود اگه بهش شلیک نمی‌شد.»

فاطمه حیدری هم در صفحه ایکس از حضور پر‌تعداد نیروهای حکومتی و لباس شخصی در اطراف مزار علی روزبهانی خبر داده و نوشته بود که به مردم اجازه نزدیک‌شدن به مزار این معترض جان‌باخته داده نشده است.

به نوشته فاطمه حیدری، خانواده علی روزبهانی فقط چند دقیقه کوتاه توانستند بر مزارش حاضر شوند .

علی روزبهانی، ۳۵ ساله، در روز ۴ آبان ۱۴۰۱ در تهران هدف گلوله نیروهای سرکوبگر قرار گرفته و کشته شد.

ماموران حکومتی در چند ماه گذشته با افزایش فشار و بازداشت اعضای بسیاری از خانواده‌های قربانیان و دادخواهان، تلاش کرده‌اند از برگزاری مراسم‌ سالگرد جان‌باختگان اعتراضات سال ۱۴۰۱ جلوگیری کنند.

نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی روز پنجشنبه ۳۰ شهریور در آستانه سالگرد کشته‌شدن جواد حیدری در اعتراضات سال گذشته با حمله به خانواده جواد حیدری چندین عضو خانواده او را مورد ضرب و جرح قرار داده بودند.

XS
SM
MD
LG