لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۹

پوران ناظمی خواستار محاکمه منصفانه با حضور وکیل و هیات منصفه شد


پوران ناظمی، مدافع حقوق بشر
پوران ناظمی، مدافع حقوق بشر

پوران ناظمی، فعال مدنی، در فایلی صوتی که برای صدای آمریکا ارسال شده، خطاب به مقامات و نهادهای امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی، خواستار «محاکمه منصفانه با ارائه مستندات و حضور وکلا و هیات منصفه» شده است.

خانم ناظمی در این فایل صوتی می‌گوید که «تا وقتی وکلای منتخب نتوانند در تمام مراحل بازجوئی‌ حضور داشته باشند و تا وقتی دادگاه‌ها با حضور هیات منصفه برگزار نشود، نافرمانی مدنی تنها شیوه‌ اعتراض من است»

این فعال مدنی، پرونده موسوم به «فعالان جنوب کرمان» را مقابله نهادهای امنیتی با فعالیت مدنی مسالمت آمیز دانست و تاکید کرد که جمهوری اسلامی همواره به دنبال محاکمه افرادی است که در کنار مردم ایستاده و از حقوق بشر دفاع می‌کنند.

خانم ناظمی گفت: «اگر فعالیت مدنی و دفاع از حقوق بشر جنایت است با ارائه مدارک و مستندات مرا محاکمه کنید.»

صدای آمریکا روز ۲۶ مهر در گزارشی اختصاصی نوشت که دادگاه انقلاب اسلامی جیرفت در استان کرمان، پوران ناظمی، فعال حقوق بشر، را به «محاربه» و«افساد فی‌الأرض» متهم کرد.

شعبه‌ اول دادگاه انقلاب اسلامی جیرفت، پوران ناظمی را به اتهاماتی از جمله «اهانت به مقدسات اسلام، اقدام مسلحانه علیه جمهوری اسلامی، محاربه و افسادفی‌الارض» متهم کرد.

یک منبع مطلع به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که این پرونده که در شعبه یک دادگاه انقلاب اسلامی در شهرستان جیرفت جریان دارد، با شکایت سازمان اطلاعات سپاه پاسداران استان کرمان تشکیل شده است.

انتساب این اتهامات می‌تواند اشد مجازات یعنی «اعدام» در پی داشته باشد، در حالی که این منبع مطلع تأکید کرد پوران ناظمی، یک فعال حقوق بشر صلح‌طلب در ایران است.

منبع مطلع با تأکید بر این که قوه قضاییه دارد روند دهه‌های پیشین را از سر می‌گیرد، گفت: «این‌ها دارند به دهه ۶۰ برمی‌گردند» و «اگر سکوت کنیم، مثل مورد دادخواهان» سرکوب را شدت خواهند داد و سراغ بقیه نیز خواهند رفت.

پوران ناظمی، کنشگر مدنی و فعال حقوق بشر که تاکنون چندین بار بازداشت و زندانی شده، یکی از حامیان خانواده‌های دادخواه، از جمله مادران کشته‌شدگان آبان ۹۸ است.

او پیش از این در گفت‌وگو با صدای آمریکا گفته بود که جمهوری اسلامی همواره فعالان مدنی و صنفی را «با اتهامات امنیتی بازجویی و بازداشت» و برای آنها «پرونده‌سازی» می‌کند.

XS
SM
MD
LG