لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۹

کابینه ائتلافی اسرائیل با کناره‌گیری یک عضو دیگر پارلمان متلاطم شد


نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل
نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل

با کناره‌گیری یک عضو دیگر پارلمان اسرائیل از ائتلاف حاکم بر این کشور، کابینه نفتالی بنت بیش از پیش متلاطم شد.

پس از استعفای روز پنجشنبه غیدا ریناوی-زعبی، نماینده عرب در کنست، تعداد کرسی‌های ائتلاف تحت رهبری نفتالی بنت به ۵۹ از مجموع ١٢٠ کرسی پارلمان کاهش یافت.

خانم ریناوی-زعبی از حزب «مِرِتز»، سومین عضو ائتلاف حاکم بر اسرائیل در پارلمان است که طی کمتر از یک سال از تشکیل دولت از این ائتلاف استعفا می‌دهد.

وی در نامه‌ای به نفتالی بنت، دلیل استعفای خود را اتخاذ پرشمار مواضع ملی‌گرایانه ائتلاف درباره مسائل حائز اهمیت برای فلسطینیان شهروند اسرائیل عنوان کرده است. این عضو عرب پارلمان اسرائیل مشخصا به مواردی همچون درگیری‌های اخیر در محوطه مسجدالاقصی، ضرب و شتم پلیس اسرائیل و افراد شرکت‌کننده در مراسم تشییع جنازه خبرنگار فلسطینی-آمریکایی الجزیره، و همچنین تداوم شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری اشاره کرده است.

علیرغم این استعفا، دولت بنت همچنان در قدرت می‌ماند اما اکنون با چالش‌های بسیار عمده‌تری در پارلمان و نیز اداره اسرائیل مواجه است. این دولت متشکل از هشت حزب دارای ایدئولوژی‌ها و برنامه‌های بسیار متنوع و متفاوت است که در ژوئن سال گذشته و حول محور مخالفت با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر پیشین، تشکیل شد.

احزاب سهیم در ائتلاف حاکم بر اسرائیل با توافق بر سر کنار گذاشتن مسائلی تفرقه‌انگیز همانند دولت برای فلسطینیان، وعده داده بودند بر مسائلی همچون همه‌گیری کرونا و اقتصاد متمرکز شوند. آنها علیرغم تمام تفاوت‌هایشان موفق به تصویب بودجه، اداره کشور در بحبوحه همه‌گیری کرونا، و نیز تقویت روابط با دولت بایدن و متحدان عرب اسرائیل شده‌اند.

XS
SM
MD
LG