لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۰

کشته شدن چندین مرزبان ایرانی در سراوان؛ ایرنا: درگیری با «اشرار» و «معاندان نظام» بوده 


درگیری نظامی در مرزهای شرقی ایران باز هم قربانی گرفت.
درگیری نظامی در مرزهای شرقی ایران باز هم قربانی گرفت.

منابع ایرانی از درگیری مرزی در «مرز سراوان» سیستان و بلوچستان و کشته شدن دست کم شش مرزبان ایرانی طی آن خبر داده‌اند.

خبرگزاری دولتی «ایرنا» ضمن تایید کشته شدن این ۶ مرزبان، از وخامت حال ۱ مرزبان مجروح دیگر نیز خبر داده و مدعی شده است که آنها در درگیری با «اشرار» و «معاندان نظام» جان‌باخته‌اند.

با این حال، مرکز اطلاع رسانی پلیس جمهوری اسلامی نیز در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که این درگیری، شامگاه گذشته ۳۰ اردیبهشت‌ماه و در پی یک «حمله تروریستی ناجوانمردانه» بوده است.

این اطلاعیه که در رسانه‌های ایران انتشار یافته، علت درگیری مرزی را «تلاش برای ورود به کشور» از سوی گروه‌های اعلامی و «مقاومت مرزبانان» اعلام کرده است‌.

نقاط مرزی و برجک‌های مرزبانی شرقی کشور طی هفته‌های اخیر شاهد چندین تنش مرزی بوده که از جمله مهم‌ترین آنها، ۲۳ اردیبهشت‌ماه بود. به نوشته منابع دولتی، درگیری مرزی بین نیروهای مرزبانی ایران با «برخی نیروهای مرزبانی افغانستان» در منطقه مرزی نیمروز بوده است‌.

در پی «تبادل آتش» مرزی هفته گذشته نیز به گفته سرهنگ رضا شیراوژن، معاون فرهنگی و اجتماعی فرماندهی مرزبانی «فراجا» در زاهدان، یکی از «مرزداران» ایرانی «مجروح» شد و به مراکز درمانی انتقال یافت.

تاکنون جزئیات بیشتری از درگیری شامگاه گذشته در مرزهای شرقی ایران، همچنین ماهیت احتمالی حمله‌کنندگان از سوی مقامات جمهوری اسلامی اعلام نشده است، اما مرکز اطلاع رسانی و ارتباطات فراجا ساعاتی پس از انتشار خبرهای اولیه اسامی مرزبانان کشته شده را نیز منتشر کرد.

براساس همین گزارش در بین کشته شدگان اسامی سه سرباز وظیفه هم دیده می‌شود. «محمد جمالزاده»، «یونس سیفی نژاد» و «ناصر حیدری» سه سرباز وظیفه و «حسین بادامکی»، «علی غنی با تدبیر»، «رضا برجی» سه مرزبان دیگر هستند که با درجه «گروهبان‌یکم» در این درگیری کشته شدند.

بر پایه اطلاعیه پلیس جمهوری اسلامی ایران، صرفا اعلام شده است که «تروریست‌ها» با «تحمل تلفات» صحنه درگیری را ترک کرده‌ و رفته‌اند.

در حالی که اعلام شده که جانشین فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی به همراه «فرمانده مرزبانی» امروز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت‌ماه برای «بررسی موضوع» به منطقه درگیری رفته‌اند، پلیس ایران مدعی شده است که این درگیری «حتما بی پاسخ نخواهد ماند.»

آبان‌ماه سال ۹۲ نیز در پی آنچه «تعرض اشرار به خاک کشور» عنوان شد و در محدوده پاسگاه ۱۶۷ گزبستان سراوان رخ داد، دست کم ۱۸ نفر کشته، ۶ نفر مجروح و ۳ نفر نیز گروگان گرفته شدند.

در سال‌های اخیر، بارها کمپین‌های مجازی و اعتراضی متفاوتی نسبت به وضعیت نامناسب، نبود امکانات دفاعی مناسب و پایین بودن سطح آموزش‌ها و خدمات نیروهای مرزبانی ایران شکل گرفته اما تاکنون تغییری در وضعیت آنها حاصل نشده است.


XS
SM
MD
LG