لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۱

تلاش رهبر اکثریت سنا برای رای‌گیری درباره تحریم های موشکی و حقوق بشری ایران


میچ مک‌کانل امیدوار است تحریم‌های جدید علیه ایران و تمدید مجازات‌های مالی علیه روسیه را در صحن سنا به رای بگذارد.
میچ مک‌کانل امیدوار است تحریم‌های جدید علیه ایران و تمدید مجازات‌های مالی علیه روسیه را در صحن سنا به رای بگذارد.

میچ مک‌کانل سناتور جمهوریخواه و رهبر اکثریت سنای آمریکا از رای‌گیری درباره طرح دوحزبی تحریم ایران حمایت کرد و گفت روز چهارشنبه رای گیری سنا درباره طرحی که پیشتر در کمیته روابط خارجی تصویب شده، برگزار می شود.

به گزارش نشریه پولیتیکو طرح تحریم ایران در پاسخ به موارد نقض حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران و حمایت آن از گروه های تروریستی پیش نویس شده است.

همزمان رویترز در گزارشی نوشته، رهبر اکثریت سنای آمریکا امیدوار است که بعد از مذاکرات نمایندگان، تحریم‌های جدید علیه ایران و تمدید مجازات‌های مالی علیه روسیه را در صحن سنا به رای بگذارد.

پیش از این کمیته روابط خارجی سنا با اکثریت آرا طرح «قانون مقابله با اقدامات برهم زننده ثبات توسط ایران» را به تصویب رساند که در صورت تصویب در صحن اصلی سنا و ابلاغ رئیس جمهوری آمریکا، تحریم های جدیدی علیه ایران در پی خواهد داشت.

پنجشنبه ۴ خرداد، سناتور باب کورکر در واکنش به تصویب این طرح در کمیته روابط خارجی سنا، گفت این طرح در صورت تبدیل شدن به قانون، تحریم‌هایی را برای فعالیت‌های موشکی، اقدامات منطقه‌ای و نقض حقوق بشر علیه ایران وضع می‌کند.

طرح دومی که جمهوریخواهان سنا امیدوار به تصویب آن در صحن سنا هستند، تمدید مجازات‌های مالی علیه روسیه است.

باب کورکر سناتور جمهوریخواه و رئیس کمیته روابط خارجی سنا و باب کاردین سناتور دمکرات عضو این کمیته با اقدام برای مجازات روسیه به دلیل مداخله مسکو در انتخابات ۲۰۱۶ ریاست جمهوری آمریکا بدون تحریم آن کشور موافقت کرده اند اما سناتورهای هر دو حزب دمکرات و جمهوریخواه خواستار آن شده‌اند که مسئله تحریم مسکو به بحث گذاشته شود، بویژه با در نظر گرفتن این که جیمز کومی رئیس سابق اف.بی.آی قرار است روز پنجشنبه درباره همین مسئله در کنگره توضیح دهد.

سناتور جمهوریخواه رند پال و سناتور دمکرات کریس مورفی ممکن است از طرح تحریم ایران به عنوان ابزاری برای به کرسی نشاندن رای گیری درباره پیشنهاد منع حدود ۵۰۰ میلیون دلار از فروش تسلیحات پیشنهادی آقای ترامپ به عربستان سعودی شوند.

آنان می گویند این سلاح های تهاجمی نگرانی‌های انساندوستانه به بار می‌آورد و ممکن است علیه مردم یمن استفاده شود.

کاخ سفید روز دوشنبه گفت که هنوز آماده اعلام موضع‌گیری رئیس جمهوری درباره تحریم مسکو یا تهران نیست و اطلاعات بیشتر متعاقبا اعلام خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG