لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۲

اعلام قرارداد نظامی ۱۱۰ میلیارد دلاری آمریکا و عربستان همزمان با سفر ترامپ


دیدار محمد بن سلمان وزیر دفاع و قائم مقام ولیعهد سعودی با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در واشنگتن - آرشیو
دیدار محمد بن سلمان وزیر دفاع و قائم مقام ولیعهد سعودی با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در واشنگتن - آرشیو

مقام‌های آمریکایی می گویند دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده همزمان با حضور او در پایتخت عربستان سعودی، قرارداد ۱۱۰ میلیارد دلاری با ریاض برای فروش سلاح، تجهیزات و خدمات نظامی به آن کشور را اعلام خواهند کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول این مقام‌ها که از محتوای قرارداد آگاه بوده اما نخواستند هویتشان فاش شود نوشت، قرارداد شامل فروش تانک آبرامز، شناور جنگی، سامانه دفاع موشکی، رادار و فناوری های مخابراتی و امنیت سایبری است.

به گفته منابع آسوشیتدپرس، این قرارداد که بخش عمده آن پیش از آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ تنظیم شده است، روز شنبه و در نخستین روز از سفر ۸ روزه او به خاور میانه و اروپا، طی مراسمی در ریاض، بطور رسمی اعلام خواهد شد.

عربستان سعودی از متحدان کلیدی آمریکا در منطقه است و گفته می‌شود برخی از تسلیحات مورد توافق در این قرارداد قرار است برای کمک به آن کشور در جنگ علیه شورشیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران در یمن به کار گرفته شود.

با این حال بخش اعظم تجهیزات و خدمات این قرارداد برای تقویت توانایی‌های ریاض برای مقابله با تهدیدهای بلندمدت‌‌ و گسترده است. عربستان و برخی کشورهای همپیمان آن در حوزه خلیج فارس، ایران را بزرگترین تهدید علیه خود می‌دانند.

وزارت خارجه آمریکا در گزارشی که در این زمینه به کنگره داده، گفته است این سلاح‌ها، تجهیزات و خدمات آموزشی که ارائه می شوند قابلیت های هدفگیری و دقت در حملات ارتش عربستان را ارتقا خواهند داد؛ به ویژه در جنگ یمن.

وزارت خارجه ایالات متحده همچنین گفته است که واشنگتن از ریاض و ائتلاف منطقه‌ای که همراه با آن در یمن می جنگند خواهد خواست تلفات غیرنظامیان در جنگ یمن را کاهش داده و در عین حال به سمت آتش بس و مذاکره حرکت کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG