لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۸

ادامه اعتراض ها در روسیه؛ رهبر مخالفان دولت دستگیر شد


هزاران نفر در چندین شهر روسیه در اعتراض به فساد در میان نخبگان و مقام های کشور تظاهرات کردند.

بیش از صد معترض از جمله الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان دولت روسیه که خواهان برگزاری این تظاهرات سراسری شده بود، روز یکشنبه در میدان پوشکین در مسکو بازداشت شدند.

روز دوشنبه هفتم فروردین ماه، دادگاهی در مسکو، الکسی ناوالنی رهبر مخالفان دولت را که در تظاهرات روز یکشنبه در مسکو حضور داشت به جرم دست داشتن در برگزاری تجمعی غیرقانونی در مسکو به پرداخت ۲۰ هزار روبل معادل ۳۵۰ دلار آمریکا محکوم کرد. ناوالنی در دادگاه گفت می خواهد با ولادیمیر پوتین در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده روسیه رقابت کند.

الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان دولت روسیه، توسط پلیس دستگیر شد
الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان دولت روسیه، توسط پلیس دستگیر شد

معترضان در تجمع روز یکشنبه که بدون مجوز برگزار شده بود شعار می دادند روسیه‌ای بدون ولادیمیر پوتین می خواهند؛ گروهی از معترضان نیز به سمت کاخ کرملین حرکت کردند که با مقاومت پلیس مسکو روبرو شد.

الکسی ناوالنی پیشتر با انتشار گزارشی در مورد فساد مالی دیمیتری مدودوف، نخست وزیر روسیه، و دستیابی او به املاک، کشتی ها، و مراکز شراب سازی از طریق موسسه های مشکوک غیر انتفاعی، از مردم روسیه خواسته بود به خیابانها بیایند.

ویدیویی که در آن الکسی ناوالنی تحقیقات خود درباره فساد مرتبط با دیمیتری مدودوف را شرح می دهد بیش از یازده میلیون بار در سایت یوتیوب دیده شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG