لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۶

میچ مک کانول بار دیگر گزینه نهایی جمهوریخواهان برای رهبری اکثریت سنا شد


به ترتیب از راست: ملانیا ترامپ، دونالد ترامپ، میچ مک کانول، مایک پنس
به ترتیب از راست: ملانیا ترامپ، دونالد ترامپ، میچ مک کانول، مایک پنس

جمهوریخواهان در سنای آمریکا روز چهارشنبه میچ مک کانول را بار دیگر به رهبری اکثریت جمهوریخواه در دوره بعدی سنا انتخاب کردند.

آقای مک کانول تا پیش از سال ۲۰۱۵ که حزب جمهوریخواه موفق به کسب اکثریت کرسی‌ها شدند، رهبر اقلیت جمهوریخواه در مجلس سنا بود.

دموکرات‌ها هم روز گذشته چاک شومر ۶۵ ساله را برای جانشینی هری رید رهبر اقلیت دموکرات سنا، که به زودی بازنشسته می‌شود، برگزیدند.

انتخابات کنگره آمریکا همزمان با انتخابات ریاست جمهوری هشتم نوامبر، که هر دو حزب انتظار پیروزی دونالد ترامپ را در آن نداشتند، برگزار شد.

حزب جمهوریخواه موفق شد تنها با از دست دادن تعداد اندکی از کرسی‌های خود در هر دو مجلس نمایندگان و سنا، اکثریت خود در کنگره را حفظ کند.

هر چند جمهوریخواهان دو کرسی خود را در انتخابات سنا از دست دادند، اما با کسب ۵۱ کرسی، همچنان اکثریت این مجلس ۱۰۰ نفره را در اختیار دارند.

دموکرات هم که ۴۸ کرسی کسب کرده‌اند، چشم به انتخابات میان دوره‌ای دهم دسامبر در ایالت لوئیزیانا دوخته‌اند، تا آخرین کرسی باقی مانده را از آن خود کنند.

اعضای جمهوریخواه مجلس نمایندگان نیز روز سه شنبه توافق کردند پل رایان برای دوره جدید مجلس هم همچنان ریاست مجلس را به عهده داشته باشد.

رأی گیری رسمی و نهایی برای انتخاب رئیس جدید مجلس نمایندگان آمریکا قرار است در روز سوم ژانویه سال ۲۰۱۷ میلادی (۱۴ دی ماه) برگزار شود.

نانسی پلوسی نماینده ایالت کالیفرنیا و رهبر کنونی اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان نیز رسما برای پذیرش این مسئولیت در دوره بعدی مجلس اعلام آمادگی کرد.

به گزارش پولیتیکو، وی در نامه‌ای که روز چهارشنبه منتشر کرد گفته است که حمایت دو سوم نمایندگان دموکرات را برای ماندن در این مقام را کسب کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG