لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۱

تماس وزرای دفاع آمریکا و اسرائیل درباره غزه؛ تاکید بر حمایت قاطع ایالات متحده از اسرائیل


USA Isra
USA Isra

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، روز چهارشنبه با یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، درباره وضعیت غزه و حمایت قاطع آمریکا از اسرائیل گفتگو کرده است.

ژنرال پت رایدر، سخنگوی پنتاگون، در بیانیه‌ای اعلام کرد که آستین اعتراض شدید ایالات متحده به درخواست دادستان دادگاه بین‌المللی کیفری برای صدور حکم بازداشت علیه رهبران اسرائیلی را تکرار کرده است.

کریم خان، دادستان ارشد دیوان کیفری بین‌المللی، روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، یوآو گالانت، وزیر دفاع این کشور و سه نفر از رهبران ارشد حماس، یحیی سنوار، رهبر حماس در نوار غزه، اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس و محمد ضیف، فرمانده گردان‌های عزالدین قسام (شاخه نظامی حماس) را به ارتکاب جرایم جنگی و جنایت علیه بشریت متهم کرد.

دولت‌های اسرائیل و آمریکا به شدت این اقدام را محکوم کرده‌اند.

وزیر دفاع آمریکا همچنین بر لزوم افزایش کمک‌های انسانی به غزه از طریق همه گذرگاه‌های موجود تأکید کرد و از دولت اسرائیل خواست مذاکرات با مصر را برای بازگشایی گذرگاه رفح و از سرگیری جریان کمک‌ها از طریق کرم شالوم به پایان برساند.

آستین همچنین بر اهمیت ایجاد یک مکانیزم مؤثر برای هماهنگی بین عملیات‌های انسانی و نظامی در داخل غزه تأکید کرد.

در این تماس، آستین و گالانت به منافع مشترک در شکست کامل حماس و آزادی فوری تمامی گروگان‌ها اشاره و درباره بهترین راه‌های شکست بقایای حماس در رفح با حداقل آسیب به غیرنظامیان بحث و تبادل نظر کردند.

حمله اسرائیل به نوار غزه پاسخی به حمله تروریستی ۱۵ مهر سال گذشته حماس به اسرائیل است که باعث مرگ ۱۲۰۰ تن شد. جنگجویان این گروه فلسطینی بیش از ۲۵۰ تن را نیز به گروگان گرفتند.

به گفته مقامات بهداشتی غزه که در کنترل حماس است، در حملات اسرائیل بیش از ۳۵ هزار فلسطینی کشته شده‌اند.

اسرائیل این گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی را متهم می‌کند که از غیر نظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.

حماس از سوی ایالات متحده، اتحادیه اروپا، بریتانیا، کانادا، ژاپن و چندین کشور دیگر جهان به عنوان گروه تروریستی شناخته می‌شود.

XS
SM
MD
LG