لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۲

آمریکا: عادی‌سازی روابط اسرائيل و عربستان نیازمند آرامش در غزه و مذاکرات برای حکومت فلسطینی‌ها است


سفیر آمریکا در اسرائيل، جک لو - آرشیو
سفیر آمریکا در اسرائيل، جک لو - آرشیو

جک لو، سفیر آمریکا در اسرائيل، روز سه‌شنبه اول خرداد، گفت که برقراری روابط رسمی دیپلماتیک میان اسرائیل و عربستان که بخشی از یک توافق سه جانبه جدید میان ریاض، واشنگتن و اورشلیم خواهد بود، مشروط به آرامش وضعیت در غزه و گفتگو در مورد چشم انداز تشکیل حکومت فلسطینی‌ها است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جک لو گفت: «به نظر من، در غزه باید دوره‌ای از سکوت وجود داشته باشد، و باید در مورد چگونگی برخورد شما با مسئله تشکیل یک حکومت فلسطینی در آینده صحبت شود.»

او در کنفرانسی که به میزبانی اندیشکده «موسسه دموکراسی اسرائیل» برگزار شد، گفت «منافع استراتژیک» ارزش این را دارد که «خطر» ورود به گفتگو درباره این موارد پذیرفته شود و افزود: «اما این تصمیمی است که دولت اسرائیل باید بگیرد و [تصمیمی که] مردم اسرائیل باید بگیرند.»

ایالات متحده روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت، گفت: پیمان دفاعی دوجانبه با عربستان سعودی «نزدیک به نهایی» شدن است.

این پیمان پس از نهایی شدن، بخشی از توافق گسترده‌‌تری است که به بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، ارائه می‌شود تا تصمیم بگیرد که آیا برای عادی سازی روابط با ریاض حاضر است امتیازاتی بدهد یا خیر.

بنیامین نتانیاهو مدت‌ها است که مبلغ اهدای «جایزه» پیمان دفاعی آمریکا و عربستان به ریاض در ازای عادی سازی روابط ریاض با اورشلیم بوده است. اما پس از گذشت هفت ماه از جنگ با شبه‌نظامیان حماس در نوار غزه که اسرائیل قول داده است که آنها را ریشه کن کند، آتش‌بس، دست نیافتنی به نظر می‌رسد. در این ارتباط، نخست‌وزیر اسرائيل می‌گوید که بحث برای حکومت فلسطینی‌ها در غزه در دوران پس از حماس هنوز زود است.

بر اساس این گزارش، اسحق هرتزوگ، رئیس‌جمهوری اسرائیل، که نقش او بیشتر تشریفاتی است، به طور جداگانه در اندیشکده «موسسه دموکراسی اسرائیل» استدلال کرد که روابط دوجانبه با عربستان سعودی، شکستی برای حماس که تحت حمایت جمهوری اسلامی است، به شمار خواهد رفت.

XS
SM
MD
LG