لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۳

نبردهای سنگین در جنوب غزه؛ پیش‌روی نیروهای اسرائیلی در رفح ادامه دارد


کودکان فلسطینی در ساختمانی که در اثر حمله اسرائیل در رفح ویران شده است
کودکان فلسطینی در ساختمانی که در اثر حمله اسرائیل در رفح ویران شده است

در شرایطی که مناطق جنوبی نوار غزه به شدت از سوی اسرائیل بمباران می‌شود، تانک‌های این کشور روز چهارشنبه دوم خرداد، تا امتداد یک بخش پرجمعیت در قلب شهر «رفح» پیش‌روی کردند.

حمله اسرائیل به رفح باعث فرار صدها هزارتن از پناهجویانی شده است که طی ماه‌های گذشته در این شهر پناه گرفتند.

ارتش اسرائیل پیش از آغاز عملیات نظامی خود در رفح از آنها خواسته بود تا به مناطق امن تعیین شده بروند.

ارتش اسرائیل همچنین با قطع مسیرهای اصلی انتقال کمک به غزه موجب نگرانی بین‌المللی از بروز تلفات گسترده و قحطی در مناطق فلسطینی شده است.

اسرائیل می‌گوید چاره‌ای جز حمله به رفح برای ریشه کن کردن آخرین گردان‌های حماس که در این شهر پنهان شدند، ندارد. نیروهای اسرائیلی از ابتدای ماه میلادی به آرامی به سمت حومه شرقی رفح حرکت کردند.

ساکنان و شبه‌نظامیان حماس می‌گویند که تانک‌های اسرائیلی روز چهارشنبه مناطق جدیدی در غرب رفح در امتداد حصار مرزی جنوبی با مصر را اشغال کردند.

به گفته آنها، نیروهای اسرائیلی در نزدیکی محله «بینا» در مرکز رفح مستقر شدند اما به دلیل درگیری‌های شدید هنوز وارد این منطقه نشده‌اند.

حماس می‌گوید که اعضایش با راکت‌های ضد تانک خساراتی را به نیروهای اسرائیلی وارد کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از برخی از غیرنظامیان فلسطینی نوشت که حملات پهپادها، بالگردها و هواپیماهای اسرائیلی به رفح به شدت ادامه دارد و تانک‌های این کشور در حال پیش‌روی محدود هستند.

اسرائیل هنوز درباره حملات خود در این شهر خبر فوری منتشر نکرده است.

همچنین به گفته ارتش اسرائیل، نیروهای این کشور در حملاتی هدفمند، تعدادی از شبه‌نظامیان حماس را در «خان یونس» در شمال رفح، و مناطقی در شمال غزه که پیشتر از سوی اسرائیل پاک‌سازی شده بود، هدف قرار دادند.

در همین حال، سازمان امدادرسانی سازمان ملل متحد به آوارگان فلسطینی، «اونروا»، می‌گوید که تا روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت، حدود ۸۰۰ هزار فلسطینی از رفح گریختند تا از حمله اسرائیل به این شهر در امان باشند

حمله اسرائیل به نوار غزه پاسخی به حمله تروریستی ۱۵ مهر سال گذشته حماس به اسرائیل است که باعث مرگ ۱۲۰۰ تن شد. جنگجویان این گروه فلسطینی بیش از ۲۵۰ تن را نیز به گروگان گرفتند.

به گفته مقامات بهداشتی غزه که در کنترل حماس است، در حملات اسرائیل بیش از ۳۵ هزار فلسطینی کشته شده‌اند.

اسرائیل این گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی را متهم می‌کند که از غیر نظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.

حماس از سوی ایالات متحده، اتحادیه اروپا، بریتانیا، کانادا، ژاپن و چندین کشور دیگر جهان به عنوان گروه تروریستی شناخته می‌شود.

XS
SM
MD
LG