لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۰

کاخ سفید از مرگ شینزو آبه نخست‌وزیر سابق ژاپن عمیقاً ابراز تاسف کرد


کارن ژان پیر سخنگوی کاخ سفید روز جمعه در جمع خبرنگاران ضمن ابراز تاسف شدید کاخ سفید از ترور شینزو آبه نخست وزیر سابق ژاپن اعلام کرد :«هنوز برنامه سفر احتمالی جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا برای شرکت در مراسم خاکسپاری آقای آبه مشخص نشده است.»

او گفت: هنوز ژاپنی‌ها تاریخ دقیقی برای انجام مراسم خاکسپاری اعلام نکرده‌اند .

ژان پیر افزود: «جو بایدن و کاخ سفید از این اتفاق عمیقاً ناراحت شده‌اند.» او گفت: «همه شما بیانیه رئیس جمهور را صبح امروز دیدید، جایی که از این که دوست او و نخست وزیر سابق، آبه مورد اصابت گلوله قرار گرفت و کشته شد، عمیقاً ناراحت و خشمگین است.»

ژان پیر ادامه داد : «ما عمیق ترین تسلیت خود را به خانواده نخست وزیر سابق ژاپن و همه کسانی که او را دوست داشتند می فرستیم. رئیس جمهور و مردم آمریکا، در این زمان در کنار مردم ژاپن ایستاده اند.»

پیش از این نیز ، جو بایدن آبه را قهرمان اتحاد ایالات متحده و ژاپن خواند که عمیقاً به مردم ژاپن و دموکراسی اهمیت می داد.

همچنین بایدن در جریان بازدید روز جمعه از اقامتگاه سفیر ژاپن در واشنگتن به شینزوآبه نخست وزیر سابق ژاپن ادای احترام کرد و کتاب یادمان تسلیت مرگ آقای آبه را امضا کرد.

رئیس جمهوری آمریکا پیش‌تر با انتشار بیانیه‌ای گفت که از شنیدن خبر تیراندازی مرگبار به شینزو آبه «مبهوت، خشمگین، و عمیقا اندوهگین» است. به گفته او، آقای آبه یک قهرمان اتحاد میان آمریکا و ژاپن بود و زندگی خود را وقف ملت خود کرد. جو بایدن در پایان بیانیه مراتب همدردی خود و آمریکا را نثار خانواده شینزو آبه و مردم ژاپن کرده است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نیز که در نشست سران گروه ٢٠ در اندونزی حضور دارد، ترور شینزو آبه را «لحظه‌ای بسیار بسیار غم‌انگیز» توصیف کرد. او پیش از دیدار سه‌جانبه با همتایان ژاپنی و کره‌ای خود گفت مراتب تاسف و همدردی ایالات متحده را به خاطر این حادثه «تکان‌دهنده» به اطلاع هایاشی یوشیماسا، وزیر خارجه ژاپن، رسانده است.

همچنین رام امانوئل، سفیر آمریکا در ژاپن، تیراندازی مرگبار به این «رهبر برجسته ژاپن و متحد تزلزل‌ناپذیر ایالات متحده» را «غم‌انگیز و تکان‌دهنده» خواند.

شینزو آبه، نخست‌وزیر سابق و یکی از برجسته‌ترین چهره‌های سیاسی ژاپن پس از جنگ جهانی دوم، روز جمعه در جریان یک سخنرانی انتخاباتی هدف سوءقصد قرار گرفت و پس از انتقال به بیمارستان درگذشت.

ترور آقای آبه که راس ساعت ١١:٣٠ دقیقه صبح به وقت محلی و به ضرب دو گلوله یک مهاجم ۴۱ ساله رخ داد، موجی از پیام‌های محکومیت و همدردی را از سوی رهبران و سیاستمداران جهان به همراه داشته است.

XS
SM
MD
LG