لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۸

موج محکومیت جهانی ترور شینزو آبه، نخست‌وزیر سابق ژاپن


شینزو آبه، نخست‌وزیر سابق ژاپن
شینزو آبه، نخست‌وزیر سابق ژاپن

شینزو آبه، نخست‌وزیر سابق و یکی از برجسته‌ترین چهره‌های سیاسی ژاپن پس از جنگ جهانی دوم، روز جمعه در جریان یک سخنرانی انتخاباتی هدف سوءقصد قرار گرفت و پس از انتقال به بیمارستان درگذشت.

ترور آقای آبه که راس ساعت ١١:٣٠ دقیقه صبح به وقت محلی و به ضرب دو گلوله یک مهاجم ۴۱ ساله رخ داد، موجی از پیام‌های محکومیت و همدردی را از سوی رهبران و سیاستمداران جهان به همراه داشته است.

دستگیری فرد متهم به ترور شینزو آبه، نخست‌وزیر سابق ژاپن
دستگیری فرد متهم به ترور شینزو آبه، نخست‌وزیر سابق ژاپن

فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر کنونی ژاپن، ضمن محکوم کردن این حمله «وحشیانه» گفت این اقدام تروریستی در جریان انتخاباتی رخ داد که قلب دموکراسی ژاپن را تشکیل می‌دهد. او از اظهار نظر درباره پیامدهای سیاسی تیراندازی خودداری کرد.

  • ایالات متحده آمریکا

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، با انتشار بیانیه‌ای گفت از شنیدن خبر تیراندازی مرگبار به شینزو آبه «مبهوت، خشمگین، و عمیقا اندوهگین» است. به گفته او، آقای آبه یک قهرمان اتحاد میان آمریکا و ژاپن بود و زندگی خود را وقف ملت خود کرد. جو بایدن در پایان بیانیه مراتب همدردی خود و آمریکا را نثار خانواده شینزو آبه و مردم ژاپن کرده است.

جو بایدن، در زمان معاونت اول رئیس جمهوری آمریکا، و شینزو آبه، نخست‌وزیر سابق ژاپن. ٣ دسامبر ٢٠١٣
جو بایدن، در زمان معاونت اول رئیس جمهوری آمریکا، و شینزو آبه، نخست‌وزیر سابق ژاپن. ٣ دسامبر ٢٠١٣

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نیز که در نشست سران گروه ٢٠ در اندونزی حضور دارد، ترور شینزو آبه را «لحظه‌ای بسیار بسیار غم‌انگیز» توصیف کرد. او پیش از دیدار سه‌جانبه با همتایان ژاپنی و کره‌ای خود گفت مراتب تاسف و همدردی ایالات متحده را به خاطر این حادثه «تکان‌دهنده» به اطلاع هایاشی یوشیماسا، وزیر خارجه ژاپن، رسانده است.

همچنین رام امانوئل، سفیر آمریکا در ژاپن، تیراندازی مرگبار به این «رهبر برجسته ژاپن و متحد تزلزل‌ناپذیر ایالات متحده» را «غم‌انگیز و تکان‌دهنده» خواند.

  • ایران

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، با انتشار دو توییت به زبان‌های فارسی و ژاپنی، ترور نخست‌وزیر سابق ژاپن را به «ملت و دولت دوست، ژاپن» تسلیت گفت.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، نیز ترور نخست‌وزیر ژاپن را «به شدت» محکوم کرد.

  • چین

سخنگوی سفارت چین در ژاپن گفت شینزو آبه در زمان نخست‌وزیری‌اش کمک زیادی به بهبود روابط پکن و توکیو کرد. او مراتب همدردی چین را به خانواده شینزو آبه تقدیم کرد.

  • فرانسه

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، گفت ژاپن یک نخست‌وزیر بزرگ را از دست داد که زندگی‌اش را وقف خدمت به کشورش و تامین نظم در جهان کرده بود.

  • بریتانیا

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، ترور شینزو آبه را «خبری بسیار غم‌انگیز» دانست و آن را به خانواده، دوستان، و مردم ژاپن تسلیت گفت.

  • آلمان

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان، گفت از شنیدن خبر ترور شینزو آبه «حیرت‌زده و عمیقا اندوهگین» است. او ضمن ابراز همدردی با خانواده آقای آبه گفت: «در این ساعات دشوار در کنار مردم ژاپن ایستاده‌ایم.»

رهبران و مقام‌های سیاسی بسیاری دیگر از کشورهای جهان از جمله ایتالیا، تایوان، لهستان، و استرالیا نیز با ارسال پیام‌های مشابهی ترور نخست‌وزیر ژاپن را محکوم و با مردم ژاپن ابراز همدردی کردند.

XS
SM
MD
LG