لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۳

حزب حاکم ژاپن در مسیر پیروزی در انتخابات


در پی ترور شینزو آبه، نخست وزیر سابق ژاپن، به نظر می‌رسد که حزب حاکم ژاپن و شریک ائتلافی آن در انتخابات پارلمانی روز یکشنبه، به پیروزی بزرگی دست یافته‌است.

ناظران بر این عقیده‌اند که نتیجه این رأی‌گیری احتمالاً تحت تأثیر همدردی مردم در پی ترور اخیر شینزو آبه قرار گرفته است.

به نوشته آسوشیتدپرس،‌ نتایج اولیه انتخابات مجلس علیا نشان می‌دهد که حزب حاکم آبه و شریک ائتلافی کوچکتر آن، کومیتو، اکثریت مجلس را به دست می‌آوردند و تعداد کرسی‌های خود را نیز افزایش می‌دهند.

شمارش اولیه آرا نشان می‌دهد که حزب حاکم لیبرال دموکرات در مسیر دستیابی به ائتلافی با دست‌کم ۱۴۳ کرسی در مجلس علیای ۲۴۸ عضوی است. نهاد قانون‌گذاری ژاپن دو مجلس دارد که مجلس علیا از قدرت کمتری برخوردار است.

نیمی از کرسی‌های آن مجلس در معرض رقابت‌های انتخابات اخیر بود. انتظار می‌رود در پی این انتخابات، نخست وزیر فعلی، فومیو کیشیدا، تا زمان انتخابات سال ۲۰۲۵ بدون وقفه حکومت کند.

خبرگزاری ژاپنی کیودو درحالی خبر از پیروزی زودهنگام حزب لیبرال دموکرات می‌دهد و می‌گوید که احزاب مخالف شکست در انتخابات مجلس نمایندگان ژاپن را پذیرفته‌اند.

این درحالیست که کشور همچنان در پی ترور شینزو آبه، نخست‌وزیر پیشین و سیاستمدار برجسته حزب لیبرال دموکرات در بهت است. .

همچنین روز یکشنبه، پلیس در غرب ژاپن فرد مظنون به قتل شینزو آبه را برای تحقیقات بیشتر به دفتر دادستانی منطقه تحویل داد.

یکی از مقامات ارشد پلیس‌ در این رابطه به کاستی‌های امنیتی احتمالی اذعان کرده است که باعث شد تا مهاجم بتواند در یک مراسم انتخاباتی این‌قدر به نخست وزیر فقید ژاپن نزدیک شده و به او شلیک کند.

شینزو آبه، نخست‌وزیر سابق و یکی از برجسته‌ترین چهره‌های سیاسی ژاپن پس از جنگ جهانی دوم، جمعه گذشته در یک سخنرانی انتخاباتی هدف سوءقصد قرار گرفت و کشته شد.

XS
SM
MD
LG