لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۳

دانشمند سازنده واکسن آکسفورد-آسترازنکا: همه‌گیری بعدی ممکن است «مسری‌تر و کشنده‌تر» باشد


پروفسور سارا گیلبرت - آرشیو
پروفسور سارا گیلبرت - آرشیو

یکی از دانشمندان دست‌اندرکار تهیه واکسن کرونای بریتانیایی آکسفورد-آسترازنکا هشدار می‌دهد چنان‌چه بودجه بیشتری برای تحقیق و آمادگی برای مقابله با تهدیدات ویروسی در حال ظهور اختصاص نیابد همه‌گیری بعدی ممکن است مسری‌تر و کشنده‌تر باشد.

به گزارش آسوشیتدپرس، پروفسور سارا گیلبرت در گزیده‌هایی که پیش از سخنرانی روز دوشنبه منتشر شد، می‌گوید که پیشرفت‌های علمی در مبارزه با ویروس‌های کشنده نباید به دلیل هزینه‌های مبارزه با همه‌گیری کنونی «فراموش شود.»

انتظار می‌رود که خانم گیلبرت در سخنرانی خود بگوید این آخرین باری نیست که یک ویروس زندگی و معیشت بشر را تهدید می‌کند و مورد بعدی می‌تواند بدتر، مسری‌تر، و یا کشنده‌تر باشد.

پروفسور گیلبرت قرار است دوشنبه شب سخنرانی معتبر «ریچارد دیمبلبی» را ایراد کند.

ریچارد دیمبلبی، مجری فقید، اولین خبرنگار جنگی بی‌بی‌سی و از پیشگامان اخبار تلویزیونی در بریتانیا بود. این سخنرانی سالانه تلویزیونی شامل سخنرانی‌های چهره‌های با نفوذ در تجارت، علم، و سیاست است.

وی از دولت‌ها درخواست خواهد کرد که تعهدشان نسبت به تحقیقات علمی و آمادگی برای همه‌گیری‌های آینده، حتی پس از کاهش خطر کووید-۱۹، را دوچندان کنند.

خانم گیلبرت می‌گوید، «شرایطی که همه پشت سر گذاشته‌ایم» و «خسارت اقتصادی عظیمی که همه متحمل شده‌ایم» نشان می‌دهد که هنوز بودجه‌ای برای آماده شدن جهت مقابله با همه‌گیری وجود ندارد. وی هشدار داده است: «پیشرفت‌‌هایی که کسب کرده‌ایم، و دانشی را به دست آورده‌ایم، نباید از دست برود.»

XS
SM
MD
LG