لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۵

ازسرگیری مسمومیت‌ها در مدارس؛ چند دانش‌آموز یک مدرسه‌ دخترانه در نقده مسموم شدند


مسمومیت سریالی دختران دانش‌آموز - طرح از اکانت توییتری قلمفرسا
مسمومیت سریالی دختران دانش‌آموز - طرح از اکانت توییتری قلمفرسا

با آغاز به کار مدرسه‌ها در سال نو خورشیدی، منابع خبری در ایران گزارش دادند مسموم کردن دانش‌آموزان در نخستین روز مدرسه با مسمومیت چند دختر در استان آذربایجان غربی از سر گرفته شده است.

بنا بر گزارش یک رسانه محلی به نام «مردم اورمیه»، در روز دوشنبه ۱۴ فروردین با مسمومیت دانش‌آموزان یک کلاس مدرسه دخترانه «۲۲ بهمن» در محمدیار نقده در استان آذربایجان غربی، «چهار تا پنج دانش‌آموز» به بخش اورژانس بیمارستان «امام» این شهر انتقال یافتند.

«شبکه شرق» گزارش داده که یک «منبع مطلع» در وزارت آموزش و پرورش خبر مسمومیت دانش‌آموزان در نقده را تأیید کرده است.


مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان اغلب دختر در مدرسه‌های ایران از روزهای نخستین آذر ۱۴۰۱ در قم آغاز شد و به سراسر ایران تسری یافت و مسئولان تأیید کردند که این حملات «عمدی» است.

ادامه مسموم‌سازی دانش‌آموزان واکنش‌های گسترده داخلی و خارجی را در پی داشت. ابوالفضل قدیانی آن را «حمله بیولوژیکی» و سرمنشأ آن را «بیت» خامنه‌ای دانست و شهبانو فرح پهلوی این حمله‌ها را گوشه‌ای از «سرشت ناپاک رژیم» جمهوری اسلامی برشمرد.

همچنین عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، خواستار تعطیلی مدرسه‌ها شد و مسمومیت‌ها را «جنایت» نامید که عوامل آن از «درون سیستم» جمهوری اسلامی هستند.

مقامات جمهوری اسلامی اعلام کرده‌اند که این حمله‌ها را پی‌گیری می‌کنند و وزارت کشور در چند اطلاعیه ادعا کرده که تعدادی در ارتباط با مسموم‌سازی‌های دانش‌آموزان بازداشت شده‌اند، اما با آغاز سال نو و اتمام تعطیلات نوروزی، مسمومیت‌ها از سر گرفته شده است.

بنا بر گزارش‌های رسمی، دست‌کم ۱۳ هزار تن در حمله‌ها با گازهای ناشناخته به مدرسه‌ها در ایران مسموم شده‌اند.

XS
SM
MD
LG