لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۲

قوه قضاییه جمهوری اسلامی: به جای مسمومیت بگویید «بدحالی»؛ کاربران: کلیدواژه «اتاق فکر» است


مسمومیت سریالی دختران دانش‌آموز (طرح از اکانت توییتری قلمفرسا)
مسمومیت سریالی دختران دانش‌آموز (طرح از اکانت توییتری قلمفرسا)

پس از مسموم شدن دست‌کم ۱۳ هزار دانش‌آموز در ۲۶ استان ایران، سخنگوی قوه قضاییه می‌گوید بهتر است به جای «مسمومیت» از کلمه «بدحالی» استفاده شود. این در حالی است که منتقدان این عبارت را «کلیدواژه» ساخته «اتاق فکر عملیات روانی جمهوری اسلامی» می‌دانند.

مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه ۲۳ اسفند در جمع خبرنگاران گفت: «شاید مناسب باشد ما کلمه مسمومیت را اصلاح بکنیم. مسمومیت یک چیزی است که باید عوارضش مشخص باشد.»

او با این ادعا که «یافته علمی که دلالت بر مسمومیت باشد نداشته‌ایم»، اضافه کرد که «بهتر است» به جای مسمومیت «برای این قضیه بگوییم بدحالی. اصلاح بکنیم این را یا بهتر است بگوییم احساس مبتنی بر مسمومیت.»

پیش از سخنگوی قوه قضاییه، وزارت بهداشت جمهوری اسلامی نیز از واژه «بدحالی» به جای مسمومیت ناشی از حمله با گازهای ناشناخته به مدرسه‌ها در ایران استفاده کرده بود.

گروهی از کاربران در رسانه‌های اجتماعی به اظهارات سخنگوی قوه قضاییه واکنش نشان داده‌اند. یک روزنامه‌نگار این سخنان را با «گوبلز» مقایسه کرده و دیگری آن را جایگزین «ترور شیمیایی» دانش‌آموزان دانسته است.

عبدالله عبدی، روزنامه‌نگار ساکن سوئیس، در واکنش به اظهارات این مقام ارشد قوه قضاییه نوشت: «چهار روز پیش عرض کردم که اتاق فکر عملیات روانی جمهوری اسلامی کلیدواژه بدحالی را جایگزین مسمومیت دانش‌آموزان کرده است.»

سمیه باغی، روزنامه‌نگار در ایران، نیز با به کار بردن هشتگ «ترور شیمیایی»، نوشت: «امروز از سخنگوی قوه قضاییه در خصوص مسمومیت دانش‌آموزان سوال کردند، که گفت بهتر است به جای مسمومیت از واژه "بدحالی" استفاده کنیم.»

فاطمه کریم‌خواه، دیگر روزنامه‌نگار در ایران، به استفاده از کلیدواژه «بدحالی» به جای «مسمومیت» در روزهای گذشته از سوی مقامات اشاره کرده و گفته است: «به وزارت بهداشت گفتند به جای عبارت مسمومیت دانش‌آموزان از عبارت "بدحالی" استفاده کند؟ آره بابا! شما اصلا گوبلزهای قرن بیست و یکم! دقیقا راه حل همین است! ماشاالله!»

احسان، یکی از کاربران توییتر، نیز در واکنش به اظهارات سخنگوی قوه قضاییه نوشته است: «قدیم‌ها بچه مریض می‌شد نمی‌دانستند چه غلطی کنند یک آش می‌پختند اسمش را عوض می‌کردند.»

در پی حمله‌های شیمیایی به مدرسه‌ها در ایران که از ۹ آذر در هنرستانی در شهر قم آغاز شد و به سایر نقاط ایران تسری یافت، وب‌سایت جام جم آنلاین سه روز پیش گزارش داد که دست‌کم ۱۳ هزار دانش‌آموز در ۲۶ استان مسموم شده‌اند.

XS
SM
MD
LG