لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۳

ورود هزاران زائر از سه کشور آفریقایی به عربستان ممنوع شد


عکس آرشیوی از مراسم حج در مکه، عربستان سعودی
عکس آرشیوی از مراسم حج در مکه، عربستان سعودی

در حالی که میلیون‌ها مسلمان مراسم سالیانه حج را آغاز می‌کنند، هزاران نفر از زائران غرب آفریقا در این مراسم مذهبی غایب خواهند بود.

عربستان سعودی درخواست‌های صدور روادید ورود برای بیش از ۷ هزار زائر احتمالی از گینه، لیبریا و سیرالئون را رد کرده است. این اقدام در پی شیوع ویروس ایبولا در سه کشور، که تاکنون بیش از ۳ هزار نفر را به کشتن داده و بیش از دو برابر این رقم را آلوده کرده، صورت می‌گیرد.

این ممنوعیت، هرکسی که اخیراً از این سه کشور دیدن کرده است را شامل می‌شود.

مسئول مرکز کنترل بیماری‌های عفونی در بیمارستان تخصصی النور در مکه گفت وزارت بهداری عربستان سعودی برای جلوگیری از گسترش بیماری در دوره برگزاری مراسم حج، با سازمان جهانی بهداشت و گروه‌های دیگر همکاری می‌کند.

این نخستین بار نیست که ریاض در میانه هراس ناشی از اپیدمی ایبولا گام‌های احتیاطی بر می‌دارد. در سال ۲۰۱۲ میلادی (۱۳۹۱ خورشیدی)، مسلمانان از جمهوری دموکراتیک کنگو از سفر به عربستان برای حضور در مراسم حج ممنوع شدند.

همچنین در تلاش برای مهار بیماری تنفسی مرس، مقامات مسئول سعودی به زائران احتمالی با توان دفاعی یا سیستم‌های مصونیت ضعیف – مانند سالمندان و کودکان – هشدار دادند که بخاطر سلامت خودشان، از حج پرهیز کنند.

XS
SM
MD
LG