لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۰

باراک اوباما: بیماری ایبولا امنیت جهان را تهدید می‌کند


باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا
باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا

رئیس جمهوری آمریکا، کشورهای سراسر جهان را به تلاش بیشتر برای نبرد با بیماری مرگبار ایبولا فراخوانده است و می‌گوید این بیماری امنیت منطقه‌ای و جهانی را تهدید می‌کند.

باراک اوباما روز پنجشنبه در یک نشست سازمان ملل متحد در نیویورک، از بحران انسانی بالقوه‌ای که می‌تواند جان «صدها هزار نفر» را در ماه‌های آینده بگیرد هشدار داد و گفت اگر این بیماری متوقف نشود، «می‌تواند یک فاجعه انسانی در سراسر جهان بوجود آورد».

او همچنین افزود «درعصری که در آن بحران‌های منطقه‌ای می‌تواند به تهدیدهای جهانی تبدیل شود، متوقف کردن شیوع ایبولا به نفع همه ما است.»

رهبر آمریکا تلاش‌های سازمان ملل متحد برای مهار گسترش این بیماری در گینه، سیرالئون و لیبریا را ستود، اما گفت جهان «به سرعت کافی حرکت نمی‌کند. ما به اندازه کافی کار نمی‌کنیم.»

آقای اوباما با بیان این که مایل است با هر کشوری که به مبارزه با شیوع ویروس ایبولا متعهد باشد، همکاری کند، گفت مسلماً افراد بیشتری بر اثر ابتلا به این ویروس خواهند مرد، اما تلاش‌های بین‌المللی قادر است شمار مردمی را که در برابر آن به زانو در می‌آیند و تعداد کسانی را که درمان می‌شوند، کنترل کند.

رئیس جمهوری آمریکا با بیان این که نجات جان صدها هزار نفر ممکن است، اظهار داشت متوقف کردن اپیدمی ایبولا اولویتی برای ایالات متحده است، و افزود این امر برای کشورهای دیگر نیز باید در اولویت قرار بگیرد.

آقای اوباما رهبران لیبریا، سیرالئون، گینه و دیگر بخش‌های غرب آفریقا که با این بیماری می‌جنگند را ستود و گفت می‌خواهد به آنها بگوید که تنها نیستند.

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید شمار قربانیان ویروس ایبولا به حدود ۳ هزار نفر نزدیک می‌شود.

XS
SM
MD
LG