لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۶

سازمان ملل: برای مبارزه با ایبولا به ۶۰۰ ميليون دلار نياز هست


با افزایش تعداد قربانیان بیماری ناشی از ویروس ایبولا به بیش از ۱۹۹۰ نفر، و هشدار دولت گینه مبنی بر سرایت آن ویروس به بخش‌های جدیدی از آن کشور، سازمان ملل متحد می‌گويد برای مبارزه با شیوع ایبولا در غرب آفریقا به ۶۰۰ میلیون دلار تجهیزات نیاز است.

مقامات روز چهارشنبه (۱۲ شهريور ماه) گفتند سرعت گسترش بیماری شتاب گرفته و در هفته گذشته نزدیک به ۴۰۰ مرگ و میر گزارش شده است. این بیماری در اوايل بهار امسال برای نخستين بار در قلب جنگل‌های جنوب شرقی گينه کشف شد. اين بيماری اکنون به لیبریا، سیرالئون، گینه، نیجریه و سنگال نیز گسترش یافته است.

از سال ۱۹۷۶ میلادی (۱۳۵۵ خورشیدی) که ایبولا برای نخستين بار کشف شد، اپيدمی امسال، بیش از همه اپيدمی‌های ديگر ایبولا در سال‌های گذشته قربانی گرفته است. هیچ‌گونه درمان يا واکسنی برای ایبولا وجود ندارد.

يک واکسن آزمايشی که در کانادا ساخته شده است و دولت اين کشور گفت آن را در اختيار سازمان جهانی بهداشت قرار خواهد داد تا در آفريقا به مصرف برسد، تا روز چهارشنبه هنوز از آزمايشگاهی که آن را ساخته بود حرکت داده نشده است زيرا مقامات نمي‌دانند آن را چگونه به آفريقا برسانند.

در ۲۱ مرداد ماه اتاوا گفته بود که بین ۸۰۰ و ۱۰۰۰ دوز واکسن را اهدا خواهد کرد که هم‌اکنون در آزمایشگاه میکروبیولوژی ملی کانادا در وینیپگ نگاهداری می‌شود.

XS
SM
MD
LG