لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۸

ادعای جدید مقام‌های قضایی عربستان: قتل خاشقجی برنامه ریزی شده بود


سمت چپ تصویر جمال خاشقجی، و سمت راست تصویری که منابع ترک می گویند بدل خاشقجی بعد از قتل او است.
سمت چپ تصویر جمال خاشقجی، و سمت راست تصویری که منابع ترک می گویند بدل خاشقجی بعد از قتل او است.

عربستان سعودی با تغییر دوباره اظهارات پیشین مقامات ارشد این کشور، درباره ماجرای جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد حالا می گوید که قتل او از پیش برنامه ریزی شده بود.

مقامات سعودی ابتدا گفته بودند جمال خاشقجی پس از آنکه در تاریخ ۲ اکتبر وارد کنسولگری عربستان در استانبول شد، سالم از ساختمان کنسولگری خارج شد اما بعدا با انتشار بیشتر اطلاعات منتسب به مقامات ترکیه در رسانه ها، آنها گفتند که خاشقجی در جریان یک کتک‌کاری که با مشت همراه بود، ناخواسته کشته شد. اکنون دادستان عمومی عربستان روز پنجشنبه اعلام کرده است که قتل خاشقجی از پیش برنامه ریزی شده بود.

یک شبکه خبری دولتی در عربستان می گوید دادستان ها بر اساس اطلاعاتی که گروه مشترک تحقیق عربستان و ترکیه تهیه کرده است، در حال بازجویی از افراد مختلف هستند.

پس از آنکه مقام‌های سعودی مرگ خاشقجی را پذیرفتند و اعلام کردند که او در جریان یک درگیری، ناخواسته کشته شده است، مقامات ترکیه بار دیگر با انتشار فیلم های بیشتری تاکید کردند که قتل خاشقجی از پیش برنامه ریزی شده بود.

از سوی دیگر، گزارش ها حاکی از آن است که جینا هسپل، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا که برای تحقیق در مورد مرگ خاشقجی به ترکیه سفر کرد، فایل صوتی مربوط به کشته شدن خاشقجی را شنیده است.

رسانه ها به نقل از مقامات ترکیه بارها گزارش داده بودند که چنین فایلی موجود است.

خاشقجی، خبرنگار منتقد سعودی، در تبعید خودخواسته در آمریکا بود و مقالات انتقادی از سیاست های محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی و مسیری که کشورش در پیش گرفته، در روزنامه واشنگتن پست منتشر می کرد.

مرگ او واکنش های بسیاری را نیز در آمریکا بر انگیخت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG