لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۸

قتل جمال خاشقجی؛ روزشمار وقایع مهم


جمال خاشقجی که مقالات انتقادی علیه سیاست های محمد بن سلمان ولیعهد عربستان، می نوشت اوایل ماه جاری میلادی در کنسولگری عربستان در استانبول کشته شد. مقامات ترکیه می گویند تیمی ۱۵ نفره از مردان سعودی جمال خاشقجی را شکنجه کردند، او را کشتند، و جسدش را چند قطعه کردند.

به نوشته آسوشیتدپرس، مقامات سعودی می گویند که جمال خاشقجی در یک کتک‌کاری با مشت‌، کشته شد.

سپتامبر ۲۰۱۷: واشنگتن پست اولین ستون خاشقجی را در این روزنامه منتشر کرد. او که قبلا به دربار سلطنتی عربستان سعودی دسترسی نزدیک داشت، درباره علت اینکه چرا با افزایش قدرت محمد بن سلمان، به تبعید خودخواسته در آمریکا رفت، نوشت. ستون های بعدی او در روزنامه واشنگتن پست حاوی انتقادات از ولیعهد، و مسیری که عربستان در پیش گرفته است، بود.

۲۸ سپتامبر ۲۰۱۸: به گفته خدیجه چنگیز، نامزد جمال خاشقجی، خاشقجی یک سال پس از انتشار مقالاتش در واشنگتن پست، به کنسولگری عربستان در استانبول رفت تا با او ازدواج کند. اما به او گفته شد تا ۲ اکتبر به کنسولگری بازگردد. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه می گوید که در این فرصت یک «نقشه راه» برای کشتن خاشقجی در عربستان طراحی شد.

۲۹ سپتامبر ۲۰۱۸: خاشقجی برای شرکت در یک کنفرانس به لندن رفت.

۱ اکتبر ۲۰۱۸: خاشقجی به استانبول باز گشت و به گفته اردوغان، حدود ساعت ۱۶:۳۰ یک تیم سه نفره سعودی با یک پرواز برنامه ریزی شده وارد استانبول شد، به هتل رفته و سپس از کنسولگری بازدید کرد. اردوغان می گوید که گروه دیگری از مقامات سعودی از کنسولگری برای یک ماموریت «شناسایی» به یک جنگل در حومه استانبول، نزدیک شهر یالوا رفتند.

روز ناپدید شدن خاشقجی

۲ اکتبر ۲۰۱۸:

۳:۲۸ بامداد: یک جت خصوصی وارد فرودگاه آتاتورک استانبول شد که به گفته رسانه های ترک حامل برخی از اعضای تیم ۱۵ نفره «اسکوادران ترورر» سعودی بود. بقیه اعضا هم با پرواز تجاری بعدا در طول روز وارد استانبول شدند. اردوغان می گوید که این تیم حامل مقامات و کارشناسان امنیتی، اطلاعاتی و پزشکی قانونی عربستان بود. آنها در کنسولگری عربستان دیدار کردند. رئیس جمهوری ترکیه گفت که یکی از اولین کارهای آنها از کارانداختن هارددیسک متصل به سیستم دوربین حفاظتی کنسولگری بود.

۱۱:۵۰ بامداد: اردوغان گفت که خاشقجی با کنسولگری عربستان تماس گرفته بود تا وقت خود در کنسولگری را تائید کند.

۱:۱۴ بعد از ظهر: تصاویر دوربین های مداربسته که بعدا به رسانه های ترک درز کرد، خاشقجی را در حال ورود به ساختمان کنسولگری نشان می داد. هیچ تصویری که نشان دهد او از کنسولگری خارج شده نشان داده نشده است. نامزدش بیرون ساختمان ساعت ها منتظر ماند.

۳:۰۷ بعد از ظهر: خودروهایی با پلاک دیپلماتیک کنسولگری عربستان را ترک کردند و عازم خانه سرکنسول عربستان شدند، که حدود ۲ کیلومتر دورتر است.

۵:۵۰ بعد از ظهر: اردوغان می گوید نامزد خاشقجی به مقامات اطلاع داد که ممکن است او را به زور داخل کنسولگری نگه داشته اند و یا اتفاق بدی ممکن است برای او افتاده باشد.

۷ بعد از ظهر: یک جت خصوصی از عربستان شش عضو «جوخه سعودی» را از استانبول به قاهره و در روز بعد به ریاض برد.

۸ اکتبر ۲۰۱۸: سفیر عربستان در ترکیه به خاطر ناپدید شدن خاشقجی و اتهام کشته شدن او، به وزارت خارجه ترکیه احضار شد.

درز تصویر ودیدیویی از خاشقجی

۹ اکتبر: ۲۰۱۸: با انتشار یک عکسی که نشان می دهد خاشقجی وارد ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول شده است، ترکیه اعلام کرد کنسولگری عربستان را مورد جستجو قرار می دهد.

۱۰ اکتبر ۲۰۱۸: تصاویر ویدیویی که به بیرون درز کرده خاشجقی، و تیمی را که گفته می شود وی را به قتل رسانده است، نشان داد. نامزد خاشقجی از دونالد ترامپ، و همسرش ملانیا ترامپ درخواست کمک کرد.

۱۱ اکتبر ۲۰۱۸: رسانه های ترکیه می گویند «جوخه سعودی» شامل گارد سلطنتی، افسران اطلاعاتی، سربازان و یک کارشناس پزشکی قانونی بوده است. ترامپ ناپدید شدن خاشقجی را یک «وضعیت بد» توصیف کرد و قول داد تا ته ماجرا را پیگیری کند.

۱۲ اکتبر ۲۰۱۸: ترامپ بار دیگر وعده داد که سرنوشت خاشقجی را پیگیری کند.

۱۳ اکتبر ۲۰۱۸: یک روزنامه حامی دولت در ترکیه گزارش داد که مقامات ترک فایل صوتی به قتل رسیدن خاشقجی را از ساعت اپل وی بدست آورده اند اما جزئیات این گزارش بعدا زیر سوال رفت.

۱۴ اکتبر ۲۰۱۸: ترامپ می گوید تا ته ماجرا را بررسی می کنیم و اگر عربستان در این ماجرا دخیل باشد به شدت تنبیه خواهد شد. بعدا عربستانی ها نسبت به تهدید هشدار دادند که با نفت واکنش نشان خواهند داد. بازار سهام سعودی ۷ درصد کاهش یافت.

۱۵ اکتبر ۲۰۱۸: جرم شناسان ترک در رویدادی نادر در سطح بین المللی وارد کنسولگری عربستان شدند. پرزیدنت ترامپ بعد از مکالمه با ملک سلمان گمانه زنی کرد که شاید «قاتلان خودسر» مسئول مرگ ادعایی خاشقجی باشند. پرزیدنت ترامپ گفت که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا را به عربستان می فرستد. شرکت های بین الملی هم گفتند که از شرکت در یک نشست عمده اقتصادی در عربستان که ولیعهد عربستان به عنوان ایده پرداز برگزاری آن معرفی شده، خودداری خواهند کرد.

۱۶ اکتبر ۲۰۱۸: یک مقام ارشد ترک به آسوشیتدپرس گفت که «شواهد قطعی» یافت شده در کنسولگری عربستان قتل خاشقجی در کنسولگری را اثبات می کند. مایک پمپئو وارد عربستان شد و با ملک سلمان و محمد بن سلمان دیدار و گفتگو کرد.

۱۷ اکتبر ۲۰۱۸: پمپئو با رئیس جمهوری و وزیر خارجه ترکیه در آنکارا دیدار و گفتگو کرد. پلیس ترکیه اقامتگاه سرکنسول عربستان در استانبول را جستجو کرد و برای بار دوم نیز به تحقیقات در کنسولگری ادامه داد.

۱۸ اکتبر ۲۰۱۸: یک عکس گرفته شده با دوربین مدار بسته که به رسانه ها درز کرد، یکی از همراهان محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان را نشان می داد که لحظات کوتاهی پیش از ناپدید شدن خاشقجی، وارد کنسولگری عربستان در استانبول شد.

۲۰ اکتبر ۲۰۱۸: عربستان برای اولین بار تایید کرد که خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول کشته شده است و مدعی شد که او در «کتک کاری با مشت» کشته شده است. این ادعا فورا با ابراز تردید متحدان غربی و به ویژه کنگره آمریکا مواجه شد.

۲۲ اکتبر ۲۰۱۸: یک گزارش می گوید یکی از نزدیکان محمد بن سلمان در استانبول، چهار بار با دفتر سلطنتی در حوالی ساعاتی که خاشقجی کشته شد، تماس گرفت. پلیس یک خودروی متعلق به کنسولگری عربستان را که در یک گاراژ زیرزمینی در استانبول پارک شده بود، بازرسی کرد.

۲۳ اکتبر ۲۰۱۸: رجب طیب اردوغان گفت مسئولان عربستان، خاشجقی را با یک برنامه ریزی قبلی به قتل رساندند و خواستار افشای هویت همه عاملان آن شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG