لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۱

محمد بن سلمان قتل خاشقجی را جنایتی غیرقابل توجیه خواند


محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در اولین اظهارات علنی درباره قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی، گفت این جنایتی«فجیع» و «غیرقابل توجیه» است.

محمد بن سلمان که روز چهارشنبه در یک کنفرانس سرمایه گذاری در عربستان که خود ایده پرداز برگزاری آن بوده سخن می گفت، وعده داد که همه عوامل این «جنایت فجیع» مجازات شوند.

اظهارات محمد بن سلمان پس از آن بیان می شود که خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه بخشی از مصاحبه دونالد ترامپ با روزنامه وال استریت ژورنال را منتشر کرد که در آن گفته بود ولیعهد عربستان شاید در نهایت مسئول ماجرای قتل خاشقجی باشد.

در آمریکا شماری از قانونگذاران از جمله سناتور جمهوریخواه، لیندزی گرام، خواستار برکناری محمد بن سلمان از قدرت شده اند.

محمد بن سلمان پیش از این در گفتگو با خبرگزاری بلومبرگ که چند روز پس از انتشار خبر ناپدید شدن جمال خاشقجی صورت گرفته بود، گفت آقای خاشقجی چند دقیقه بعد از ورودش به کنسولگری عربستان در استانبول، از آن خارج شد.

مقامات ترک اما می‌گویند قتل خاشقجی یک اتفاق تصادفی نبوده و از پیش برنامه ریزی شده بود. رسانه ها می‌گویند تیمی از عربستان که شامل یک بدل جمال خاشقجی بود، برای اجرای عملیات علیه وی به ترکیه اعزام شده بود.

در آمریکا، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور در واکنش به اظهارات متفاوت مقامات سعودی گفت این بدترین لاپوشانی در تاریخ بوده است. او گفته است با همکاری کنگره به مرگ روزنامه نگار منتقد سعودی که برای واشنگتن پست می نوشت، واکنش نشان خواهد داد.

مقامات سعودی می‌گویند جمال خاشقجی در یک کتک کاری با مشت، کشته شد و شماری از مقامات سعودی را نیز برکنار کرده اند. آنها می‌گویند تحقیقات ادامه دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG