لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۶

واشنگتن پست: مدیر «سی‌آی‌ای» فایل صوتی بازجویی و قتل «جمال خاشقجی» را شنید


جینا هسپل مدیر آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا برای تحقیق بر روی پرونده «جمال خاشقجی» به ترکیه سفر کرده است.
جینا هسپل مدیر آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا برای تحقیق بر روی پرونده «جمال خاشقجی» به ترکیه سفر کرده است.

روزنامه واشنگتن پست نوشت «جینا هسپل» مدیر آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا، سیا، فایل صوتی بازجویی و قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی را گوش داده است.

خانم هسپل که روز دوشنبه برای تحقیق درباره قتل این روزنامه نگار سعودی به ترکیه سفر کرده است در جلسه‌ای به این فایل صوتی گوش داد. یک منبع به روزنامه واشنگتن پست گفت که این فایل صوتی «متقاعد کننده»‌ بوده است و احتمال می‌رود که آمریکا فشارهایش را بر عربستان تشدید کند.

این در شرایطی است که عربستان قتل جمال خاشقجی را یک «عملیات خودسرانه» دانسته و می‌گوید که او براثر «مشاجره» در کنسولگری این کشور در دوم اکتبر کشته شده است.

پرزیدنت ترامپ روز سه شنبه از قتل این روزنامه‌نگار سعودی به شدت انتقاد کرد و گفت: «این قتل بی‌پاسخ نخواهد ماند.»

خبرگزاری رویترز هم روز چهارشنبه بخشی از مصاحبه دونالد ترامپ با روزنامه وال استریت ژورنال را منتشر کرد که در آن گفته بود ولیعهد عربستان شاید در نهایت مسئول ماجرای قتل خاشقجی باشد.

مارک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا هم اطمینان داد که دولت امریکا این پرونده را تا آخر پیگیری می کند.

دولت ترامپ نخستین اقدام عملی خود را برای مجازات عربستان سعودی در روز سه شنبه با لغو روادید افرادی که در قتل «خاشقجی» مسئول هستند،‌اعلام کرد.

مایک پمپئو وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ از فرد یا مقام خاصی نام نبرد، اما گفت از طریق دستگاه‌های اطلاعاتی و وزارت خارجه برخی افراد مسئول در قتل خاشقجی را شناسایی کرده‌ایم و در حال بررسی اقدامات لازم هستیم؛ از جمله لغو روادید و رایزنی با وزارت خزانه‌داری برای تحریم آنها.

«جمال خاشقجی» که مقالات انتقادی علیه سیاست های محمد بن سلمان ولیعهد عربستان، می نوشت اوایل ماه جاری میلادی در کنسولگری عربستان در استانبول کشته شد. مقامات ترکیه می گویند تیمی ۱۵ نفره از مردان سعودی جمال خاشقجی را شکنجه کردند، او را کشتند، و جسدش را چند قطعه کردند.

پیش از این دولت عربستان در رابطه با پرونده «جمال خاشقجی» در یک اطلاعیه‌‌ اعلام کرد که پنج مقام برکنار و ۱۸ نفر نیز بازداشت شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG