لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۴

اختلاف کانادا و عربستان | آمریکا می گوید به روابط با هر دو متعهد است


وزارت خارجه آمریکا می گوید این کشور به روابط با کانادا و عربستان سعودی متعهد است.

به گزارش رویترز، وزارت خارجه آمریکا این موضعگیری را روز پنجشنبه و در حالی اعلام کرد که روابط کانادا و عربستان سعودی تیره شده است. کانادا به بازداشت فعالان حقوق زنان در عربستان سعودی اعتراض کرده است که این اعتراض واکنش شدید پادشاهی عربستان را در پی داشته است.

سخنگوی مایک پمپئو، روز پنجشنبه گفت وزیر خارجه آمریکا به همتای کانادایی خود گفته است ایالات متحده به همکاری نزدیک با کانادا و عربستان متعهد است.

مایک پمپئو عالی رتبه ترین مقام آمریکایی است که تاکنون درباره اختلاف شدید اتاوا و ریاض اظهار نظر می کند.

عربستان سعودی، فعالان حقوق زنان را ماه گذشته میلادی بازداشت کرد. کانادا از عربستان خواسته است فعالان جامعه مدنی را از زندان آزاد کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پیشتر در ماه جاری میلادی گفته بود واشنگتن از دو کشور می خواهد اختلافشان را با دیپلماسی حل کنند و مسئله را با عربستان در میان گذاشته است.

با اینکه کانادا متحد نزدیک آمریکا به شمار می رود، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پیشتر در ماه ژوئن جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا را به طور علنی سرزنش کرده بود. پرزیدنت ترامپ همچنین به دنبال روابط نزدیکتر با عربستان است.

عربستان در واکنش به درخواست مقامات کانادایی برای آزادی فعالان سعودی، سفیر کانادا را اخراج کرد و اقدامات اقتصادی دیگری نیز علیه کانادا انجام داد.

کانادا می گوید همچنان عربستان را به خاطر شرایط حقوق بشری تحت فشار قرار می دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG