لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۱

ان‌بی‌سی: دادستان عربستان به دنبال گردن زدن یک فعال زن شیعه است


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

مدافعان حقوق بشر می‌گویند مسئولان عربستان سعودی برای نخستین بار در پی گردن زدن یک فعال زن به دلیل شرکت در تظاهرات ضدحکومتی هستند.

به گزارش شبکه ان‌بی‌سی آمریکا به نقل از یک فعال حقوق بشر عربستان، هیچکدام از اتهام‌های «اسراء الغُمغام» به واسطه اقدام به خشونت طرح نشده‌اند.

هبة زیادین، پژوهشگر بخش عربستان سعودی دیدبان حقوق بشر به ان‌بی‌سی گفت، «این که آنها به دنبال حکم اعدام برای یک زن هستند، بی‌سابقه است.»

به گزارش شبکه ان‌بی‌سی، مسئولان سعودی برای اظهار نظر در این مورد، تا زمان انتشار این خبر، در دسترس نبودند.

دیدبان حقوق بشر می‌گوید، الغمغام یکی از پنج فعال مسلمان اهل تشیع است که در یک دادگاه سری تروریسم محاکمه می‌شوند و با حکم اعدام روبرو هستند.

سازمان عفو بین الملل نیز می‌گوید داستان عمومی عربستان به دنبال حکم اعدام و گردن زدن این فعال شیعه ۲۹ ساله و چهار متهم دیگر پرونده است.

تشویق به تظاهرات، شعار علیه حکومت، تهییج افکار عمومی و حمایت از معترضان از جمله اتهام‌های این پنج فعال شیعه ساکن مناطق شرقی عربستان هستند.

به دنبال پادشاهی ملک سلمان و قدرت گرفتن محمد بن سلمان به عنوان ولیعهد، اصلاحاتی در حوزه‌های اجتماعی، از جمله در مورد حقوق زنان، اعمال شد.

با این حال، موج اخیر بازداشت روشنفکران، روحانیون، روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق زنان، باعث نگرانی مدافعان حقوق بشر و برخی متحدان ریاض شده است.

اواسط مرداد و در پی اعتراض کانادا به بازداشت فعالان حقوق زنان در عربستان، ریاض سفیر کانادا را اخراج و فرستاده خود به اتاوا را نیز به کشور فراخواند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG