لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۱

اعتراض شیعیان منطقه به اعدام شیخ نمر در عربستان و هشدار درباره تبعات آن


اعتراض یکی از طرفداران شیخ نمر باقر النمر، روحانی شیعه منتقد پادشاهی سعودی، به بازداشت او در استان قطیف در شرق عربستان - آرشیو
اعتراض یکی از طرفداران شیخ نمر باقر النمر، روحانی شیعه منتقد پادشاهی سعودی، به بازداشت او در استان قطیف در شرق عربستان - آرشیو

اجرای حکم اعدام یک روحانی شیعه منتقد دولت عربستان سعودی، اعتراض شیعیان منطقه را به دنبال داشت، بطوری که برخی رسانه ها از آن به عنوان تهدیدی علیه پادشاهی سعودی یاد کرده و درباره بالا گرفتن تنش های فرقه ای در خاور میانه هشدار داده اند.

وزارت کشور عربستان سعودی روز شنبه در اطلاعیه ای از اجرای حکم اعدام ۴۷ نیر به اتهام آنچه "فعالیت های تروریستی" عنوان شده خبر داد. نام شیخ نمر باقر انمر رهبر اقلیت شیعه عربستان نیز در میان این افراد، که بیشتر آنها سنی هستند، ذکر شده است.

ایران، قدرت بزرگ شیعه منطقه و رقیب سنتی عربستان سعودی، اعدام شیخ نمر را "نشانه بی‌تدبیری و بی‌مسئولیتی عربستان" دانست و ضمن محکوم کردن این اقدام و احضار کاردار سعودی در تهران، هشدار داد که ریاض "تاوان سختی" بابت پیگیری سیاست‌های خود خواهد پرداخت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نوری المالکی نخست وزیر پیشین عراق – که از حمایت ایران برخوردار بود – نیز اعدام این روحانی برجسته شیعه را یک "اقدام نفرت‌انگیز فرقه‌گرایانه" خواند و آن "پایان دولت عربستان سعودی" دانست.

شورای عالی شیعیان لبنان هم اعدام شیخ نمر را یک "اشتباه خطیر" دانست و حزب الله لبنان هم از آن به عنوان "ترور" یاد کرد. شبه نظامیان شیعه حزب الله از حمایت کامل تهران برخوردار هستند.

رهبران شیعه در عراق، کویت، لبنان و یمن هم نسبت به "انتقام‌جویی‌" هشدار داده‌اند؛ هشداری که به گزارش رویترز می‌تواند نشانه تشدید تنش های فرقه‌ای در خاور میانه باشد.

طرفداران شیخ باقر النمر از او به عنوان یک "منتقد صلح‌جو" یاد می‌کنند که از حقوق اقلیت شیعه در عربستان سعودی دفاع می‌کرد، اما ریاض او را عامل تحریک مردم و ایجاد ناامنی متهم کرده است.

به دنبال انتشار خبر اعدام این روحانی شیعه منتقد پادشاهی سنی سعودی، ده‌ها تن از شهروندان استان شیعه‌نشین قطیف در شرق عربستان اقدام به برپایی تظاهرات در نواحی اطراف محل سکونت شیخ نمر کردند و شعارهایی علیه حکومت سر دادند.

ده‌ها نفر از شیعیان بحرین هم روز شنبه در اعتراض به اعدام شیخ نمر تظاهرات کردند. بحرین همپیمان عربستان سعودی است و پادشاهی سنی آن کشور هم در سال‌های اخیر با اعتراضات پراکنده شیعیان آن کشور روبرو بوده است.

ریاض و منامه، انگشت اتهام را به سوی تهران نشانه می‌روند و جمهوری اسلامی را متهم به پیگیری سیاست‌های توسعه‌طلبانه کرده و می‌گویند ایران با حمایت و تحریک شیعیان، دولت‌های این کشورها را هدف گرفته است.

ایران ضمن اعلام حمایت از حقوق مسلمانان شیعه منطقه، اتهام دخالت در امور داخلی این کشورها را رد می‌کند.

XS
SM
MD
LG