لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۱

برخی روحانیون ایران درمورد عواقب اعدام شیخ نمر به عربستان هشدار دادند


اعتراض برخی روحانیون نزدیک به حکومت ایران به احتمال اجرای حکم اعدام شیخ نمر
اعتراض برخی روحانیون نزدیک به حکومت ایران به احتمال اجرای حکم اعدام شیخ نمر

به دنبال انتشار اخباری مبنی بر تصمیم عربستان سعودی برای اجرای حکم اعدام یک روحانی شیعه، گروهی از روحانیون نزدیک به حکومت ایران، ضمن انتقاد شدید از این تصمیم، نسبت به تبعات اجرای این حکم به ریاض هشدار دادند.

دادگاهی در عربستان در مهر ماه سال ۱۳۹۳، شیخ نمر باقر النمر روحانی سرشناس شیعه آن کشور را به اتهام «ایجاد تفرقه، تضعیف وحدت ملی و زمینه‌سازی برای دخالت خارجی،» به مرگ محکوم کرده بود.

برخی از روحانیون شیعه ایران، رقیب سنتی عربستان که روابطش با ریاض به دلیل برخی اختلاف‌ها در منطقه – از جمله سوریه، عراق، بحرین و اخیرا یمن - رو به سردی گذشته است، نسبت به احتمال اجرای این حکم به عربستان هشدار داده‌اند.

احتمال اجرای حکم اعدام این روحانی شیعه، با واکنش برخی گروه‌های فعال حقوق بشری روبرو شد، که خواستار عفو او شده و به هشدار داده‌اند اعدام وی ممکن است به ناآرامی‌ها در منطقه دامن بزند.

کمسیسون حقوق بشر اسلامی که مقر آن در لندن است نیز خواستار دخالت سازمان ملل متحد برای جلوگیری از اجرای حکم اعدام شیخ نمر باقر النمر شده است.

وزارت خارجه ایالات متحده نیز در پاسخ به پرسشی در همین زمینه، گفت «این یک موضوع حقوقی عربستان سعودی است.»

گفته می‌شود شیخ نمر از تظاهرات ضددولتی سال ۲۰۱۱ میلادی در شرق عربستان، حمایت و آن را هدایت می‌کرد. تیراندازی پلیس به سوی او و بازداشت وی در همان سال، منجر به بروز به ناآرامی در آن منطقه شد.

اکثر جمعیت عربستان سعودی سنی‌مذهب هستند، اما شیعیان در شرق آن کشور جمعیت بالایی دارند.

XS
SM
MD
LG