لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۱

تشدید اختلافات ایران و عربستان با تایید حکم اعدام شیخ نمر


هواداران شیخ نمر تصویری از او را در دست دارند
هواداران شیخ نمر تصویری از او را در دست دارند

تایید حکم اعدام یک روحانی شیعه در عربستان واکنش جمهوری اسلامی ایران را در پی داشته است. پس از هشدار وزارت امور خارجه ایران به عربستان سعودی در مورد اجرای حکم اعدام شیخ نمر باقر النمر، دو "مرجع تقلید" شیعه در قم نیز نسبت به این حکم اعتراض کردند.

به گزارش خبرگزاری فارس، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی دولتمردان سعودی را "کم‌تجربه" توصیف کرده و خطاب به آنها گفته است: " اوضاع نابسامان کشور خود را با اینگونه اقدامات کینه‌جویانه و تحریک‌آمیز دستخوش آشوب و بی‌ثباتی بیشتر نسازید."

او همچنین هشدار داده که اعدام شیخ نمر "هزینه سنگینی" در پی خواهد داشت.

از سوی دیگر آیت‌الله حسین نوری همدانی عربستان را " دشمن‌ترین دشمن" نامیده که "رنگ مذهب دارد اما نوکر آمریکا و صهیونیسم است".

نوری همدانی با محکومیت حکم صادر شده برای روحانی شیعه عربستانی عنوان کرده که در برابر آن ساکت نخواهد نشست.

شیخ نمر، متهم به ایجاد تفرقه

شیخ نمر باقر النمر یک روحانی سرشناس شیعه و عربستانی است که در مهر ماه سال ۱۳۹۳، به اتهام "ایجاد تفرقه، تضعیف وحدت ملی و زمینه‌سازی برای دخالت خارجی" به مرگ محکوم شده است.

گفته می‌شود شیخ نمر از تظاهرات ضددولتی سال ۲۰۱۱ میلادی در شرق عربستان، حمایت و آن را هدایت می‌کرده است. بنا بر گزارش‌ها حدود دو میلیون شیعه در عربستان زندگی می‌کنند.

شیخ نمر و شش تن دیگر از نزدیکان او پس از صدور حکم اعدام درخواست استیناف کردند اما دیوان عالی عربستان سعودی به تازگی این حکم را تایید کرده است. حالا تنها شخص ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی می‌تواند مانع اجرای این حکم شود.

اما تایید حکم اعدام روحانی شیعه مخالف دولت سعودی در اوج اختلافات ایران و عربستان باعث تشدید منازعات شده است.

پس از اعتراضات سال گذشته مقامات ایرانی، این بار و پس از اعلام تایید حکم اعدام، حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیر امور خارجه ایران آن را "نگران کننده" خواند و گفت: "اعدام شیخ النمر هزینه سنگینی را متوجه عربستان سعودی خواهد کرد."

نمایندگان مجلس ایران هم به این حکم اعتراض کرده‌اند و از جمله اسماعیل کوثری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفته است در صورت اجرای این حکم، ناامنی و ناآرامی در داخل عربستان رخ خواهد داد و "جهان اسلام علیه عربستان به پا می‌خیزد".

XS
SM
MD
LG