لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۳

زنان عربستان از سال آینده اجازه رانندگی خواهند داشت


اعتراضها به ممنوعیت رانندگی زنان در عربستان نتیجه داد
اعتراضها به ممنوعیت رانندگی زنان در عربستان نتیجه داد

تصمیم عربستان سعودی درباره صدور اجازه رانندگی زنان اگرچه نشان از گسترش حقوق زنان داشته و خیلی ها را متعجب کرده، اما ناظران این تصمیم را نخستین مرحله از لیستی بلندبالا درباره تساوی حقوق زنان می دانند.

عربستان سعودی آخرین کشوری بود که در آن زنان حق رانندگی ندارند اما روز سه شنبه چهارم مهرماه، ملک سلمان پادشاه این کشور دستور به لغو این قانون از تابستان سال آینده داد.

در سال ۲۰۱۳ و در جریان کمپین فعالان حقوق بشر عربستانی، زنان زیادی ویدئوهای مختلف از خود در حال رانندگی منتشر کردند. در این ویدئوها اعضای خانواده این زنان هم از آنها حمایت کردند تا نشان دهند همه آماده اعطای حق رانندگی به زنان هستند.

عدم اجازه رانندگی به زنان در عربستان انتقادهای زیادی برای این کشور به همراه داشته است. در حالی که نه قوانین شرع و نه قوانین رانندگی زنان را از رانندگی منع نکرده اند، تا کنون در عربستان هیچ گواهینامه ای برای زنان صادر نشده است.

کاخ سفید هم از این تصمیم پادشاه عربستان سعودی استقبال کرده است. کاخ سفید اعلام کرده دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا این تصمیم را قدمی مثبت در جهت بهبود حقوق و فرصتهای زنان در عربستان سعودی می داند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG