لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۲

دیده بان حقوق بشر:کودکان یمنی در حمله هوائی سعودی ها کشته می شوند


گروه های حقوق بشری عربستان و متحدانش را به حمله به غیرنظامیان متهم کرده اند.
گروه های حقوق بشری عربستان و متحدانش را به حمله به غیرنظامیان متهم کرده اند.

دیدبان حقوق بشر در گزارش جدیدی می گوید ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی با حمله هوائی علیه مواضع شورشیان حوثی در یمن موجب کشته شدن کودکان یمنی شده و این عمل می تواند جنایت جنگی تلقی شود.

دیده بان حقوق بشر، در یک سند، جزئیات قتل ۲۶ کودک براثر ۵ حمله هوائی را در ماه ژوئن گزارش داده و می گوید به رغم وعده ائتلاف عربی دایر بر پایبندی به قوانین بین المللی، این قوانین در مورد کودکان نقض شده و سازمان ملل متحد باید نام ائتلاف عربی را در فهرست سیاه آن دسته از کشورها قرار دهد که حقوق کودکان را زیر پا می گذارند.

در این گزارش آمده که هواپیماهای ائتلاف به رهبری عربستان، در یمن به تازگی چهار خانه مسکونی و یک فروشگاه مواد غذایی را هدف قرار داده اند که در پی این حملات، ۳۹ غیر نظامی از جمله ۲۶ کودک جان با خته اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، دیده بان حقوق بشر خواستار تحقیق بین المللی در این باره شده و می گوید با وجود درخواست های مکرر برای تحقیق در این باره، کمترین اقدامی به عمل نیامده است.

عربستان سعودی با متحدانش از سه سال پیش ائتلافی علیه گروه شیعی حوثی که بخش هایی از یمن را در اختیار دارد و از حمایت جمهوری اسلامی ایران برخوردار است، تشکیل داده اند.

ائتلاف به رهبری عربستان می گوید نظامیان حوثی از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می کنند. با این حال در موارد قبلی، عربستان و متحدانش متعهد شدند که آسیب به غیرنظامیان را رسیدگی کنند.

یک سخنگوی ائتلاف به رهبری عربستان به اسوشیتدپرس گفت که برخی مشکلات فنی موجب اشتباه در هدف گیری می شود و رویه این ائتلاف هدف قراردادن مواضع مربوط به شبه نظامیان حوثی و متحدان آنهاست.

بنا به گزارش سالانه سازمان ملل متحد طی دو سال جنگ ائتلاف عربستان و متحدان علیه حوثی ها ۷۸۵ کودک کشته و بیش از ۱۰ هزار کودک زخمی شده اند.

در این دو سال، سه میلیون یمنی آواره شده اند و محاصره دریائی و خشکی، این فقیر ترین کشور عرب را در آستانه قحطی قرار داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG