لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۲

ملک سلمان در پارلمان مصر سخنرانی کرد


ملک سلمان پادشاه عربستان و عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر
ملک سلمان پادشاه عربستان و عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر

پادشاه عربستان در نطقی که روز یکشنبه در پارلمان مصر ایراد کرد از قصد خود برای ساخت پل ارتباطی میان دو کشور در دریای سرخ خبر داد.

ملک سلمان در این سخنرانی شش دقیقه ای گفت کشورهای عرب باید برای مقابله با خشونت افراطی با هم همکاری کنند. او همچنین از رسیدن به "دیدگاهی مشترک" بر سر تشکیل یک "نیروی نظامی متحد عرب" دفاع کرد.

او گفت: "جهان عرب به عنوان منطقه عمده ای که تحت تاثیر منفی افراط گرایی و تروریسم است باید ماموریتی برای همکاری علیه آن داشته باشد."

رهبران مصر و سعودی در دیدار پادشاه عربستان از قاهره یک رشته توافق های چندین میلیون دلاری را امضا کردند. یکی از این قراردادها اعطای امتیاز کنترل دو جزیره خالی از سکنه در تنگه تیران است.

او گفت: "عربستان سعودی اهمیت دیدگاه مشترک و مقابله با افراط گرایی و تروریسم و یافتن راه عملی برای آن را می داند و ما از نظر ایدئولوژیک، رسانه ای، مالی و نظامی ، اتحاد نظامی اسلامی تشکیل می دهیم."

عربستان سعودی همواره از حامیان مصر بوده است. این حمایت پس از سقوط محمد مرسی در سال 2013 افزایش چشمگیری یافته است.

روز شنبه ملک سلمان و عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر با سرمایه گذاری 16 میلیارد دلاری برای کمک به بهبود اقتصادی مصر مواقفت کردند.

بیانیه ریاست جمهوری مصر می گوید دو رهبر همچنین بر سر طرح هایی چون منطقه صنعتی در نزدیکی کانال سوئز، یک نیروگاه جدید و مجموعه های کشاورزی در سینا به توافق رسیدند.

XS
SM
MD
LG