لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۵

ایران، پاکستان و عربستان رکوردار اعدام در ۲۰۱۵؛ میزان اعدام‌ها در ۲۵ سال اخیر بی‌سابقه است


ایران همچنان بیشترین آمار اعدام را به خود اختصاص داده است
ایران همچنان بیشترین آمار اعدام را به خود اختصاص داده است

تازه ترین گزارش عفو بین الملل نشان می دهد ایران، پاکستان و عربستان سعودی سه کشوری هستند که بیشترین مجازات اعدام را در سال ۲۰۱۵ اجرا کرده اند.

آمار جدیدی که از سوی این نهاد بین المللی منتشر شده، خبر داده که در سال ۲۰۱۵ مجموعا ۱۶۳۴ نفر تنها در ۲۵ کشور جهان اعدام شدند.

این میزان در سال ۲۰۱۴ کمتر بود. در آن سال ۱۰۶۱ نفر اعدام شده بودند. این تعداد بدون در نظر گرفتن کشور چین است که میزان اعدام در آن نامشخص است.

تعداد اعدام های سال ۲۰۱۵ بیشترین میزان اعدام از سال ۱۹۸۹ است که در آن سال ۱۹۵۶ نفر اعدام شده بودند. عفو بین الملل می گوید اعدام های سال گذشته میلادی بیشترین تعداد از زمان آغاز به کار این نهاد مدافع حقوق بشر است.

در آمار سال ۲۰۱۵ ، جمهوری اسلامی ایران ۹۷۷ نفر را اعدام کرده است. بعد از ایران، پاکستان با ۳۲۰ و عربستان سعودی با ۱۵۸ نفر در رتبه های دوم و سوم قرار دارند.

عفو بین الملل می گوید افزایش اعدام در هر سه کشور ایران، پاکستان و عربستان سعودی "بی سابقه" است.

مقام های عفو بین الملل می گویند آمار چین مشخص نیست اما احتمالا این کشور هم حدود هزار نفر را اعدام کرده است.

این مقامها از آمریکا هم به عنوان تنها کشور توسعه یافته که میزان اعدام بالایی دارد، انتقاد کردند. در آمریکا در سال گذشته میلادی ۲۸ نفر اعدام شدند که از سال ۱۹۹۱ این کمترین میزان اعدام است. بیشترین اعدام ها در آمریکا در ایالت تگزاس بود. هنوز برخی ایالت های آمریکا مجازات اعدام را اجرا می کنند.

عفو بین الملل در گزارش خود می گوید یک نکته مثبت این است که بیشتر کشورهای جهان اکنون مخالف مجازات اعدام هستند. چهار کشور فیجی، ماداگاسکار، کنگو و سورینام از جمله کشورهای جدیدی هستند که مجازات اعدام را لغو کردند. اکنون در مجموع ۱۰۲ کشور مخالف اعدام هستند.

زمزمه هایی برای کاهش مجازات اعدام در ایران

این چندمین سال پیاپی است که ایران بالاترین آمار اعدام را دارد. بیشترین مجازات اعدام در ایران مربوط به متخلفان مواد مخدر است.

در سه سال اخیر گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران خواستار حل این مشکل شده است.

مقام های قضایی ایران در یک سال اخیر از شروع تلاش هایی خبر داده اند تا کمتر متخلفان مواد مخدر اعدام شوند.

براساس قوانین ایران، مجازات قتل عمد نیز قصاص است که در صورت عدم رضایت خانواده مقتول، قاتل یا قاتلان اعدام می شوند. در یکسال اخیر برخی تشکل های غیر دولتی و همچنین چهره های مشهور هنری و سینمایی تلاش هایی را برای جلب رضایت خانواده مقتولان شروع کرده اند که در برخی موارد موجب عدم اجرای مجازات اعدام شده است.

XS
SM
MD
LG