لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۶

پادشاه عربستان برای دیداری رسمی از مصر وارد قاهره شد


گفته می‌شود هدف پشت پرده سفر ملک سلمان به مصر، تحت فشار قرار دادن قاهره برای حمایت از سیاست‌های ریاض در برابر ایران باشد.
گفته می‌شود هدف پشت پرده سفر ملک سلمان به مصر، تحت فشار قرار دادن قاهره برای حمایت از سیاست‌های ریاض در برابر ایران باشد.

ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی به منظور انجام یک دیدار رسمی از مصر، روز پنجشنبه وارد قاهره شد و مورد استقبال عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری آن کشور قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، انتظار می‌رود هدف اصلی اما پشت پرده این سفر، تحت فشار قرار دادن قاهره برای حمایت مشخص از سیاست‌های ریاض در برابر ایران و نقش آفرینی بیشتر در این راستا باشد.

با وجود حمایت عمده عربستان سعودی از مصر تحت حکومت السیسی، این پرجمعیت ترین کشور عربی در چند سال اخیر حمایت چشم‌گیری از سیاست‌های ریاض در منطقه نکرده است.

به عقیده شادی حمید از پژوهشگران اندیشکده بروکینگز "سعودی‌ها آشکارا از سستی قاهره برای مشارکت در مبارزه با شورشیان شیعه یمن، و عدم درخواست برکناری بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، ناخشنود هستند."

عربستان و ایران، دو قدرت بزرگ مسلمان خاور میانه، در برخی مسائل منطقه، بویژه در بحران سوریه و یمن، اختلاف نظر اساسی دارند. تهران حامی سرسخت بشار اسد است، اما ریاض از مخالفان او حمایت می کند.

در یمن هم ایران از شبه نظامیان حوثی حمایت می کند و عربستان در حمایت از عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری قانونی یمن، علیه حوثی ها می جنگد.

XS
SM
MD
LG