لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۱

ائتلاف نظامی عربستان اهداف حوثی‌ها در پایتخت یمن را بمباران کرد


جنگ یمن - آرشیو
جنگ یمن - آرشیو

ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان سعودی که در حال جنگ با حوثی‌های یمن است، روز سه‌شنبه اعلام کرد که اهداف نظامی را در صنعا، پایتخت یمن بمباران کرده است.

به گزارش رویترز، ائتلاف سعودی این موضوع را پس از آن عنوان کرد که حوثی‌های همسو با ایران به سمت عربستان سعودی، از جمله تأسیسات نفتی آرامکو در جده، موشک‌های بالستیک و پهپادهای مسلح شلیک کردند.

خشونت‌های متقابل میان ائتلاف سعودی و حوثی‌ها در ماه‌های گذشته به طرز چشمگیری افزایش یافته است.

در بیانیه ائتلاف سعودی آمده است که ائتلاف «حملات دقیقی به اهداف نظامی مشروع در صنعا» انجام داد و در ۲۴ ساعت گذشته نیز به اهداف حوثی‌ها در مارب و جوف حمله کرده است.

سخنگوی ارتش حوثی‌ها پیشتر گفته بود که این گروه چندین موشک بالستیک شلیک کرده و از ۲۵ پهپاد مسلح در حملات به اهداف سعودی از جمله تأسیسات نفتی آرامکو در جده و وزارت دفاع در ریاض، پایتخت این کشور استفاده کرده است.

ائتلاف اعلام کرد اواخر روز دوشنبه یک موشک بالستیک بر فراز ریاض رهگیری شد، جایی که ساکنان آن از انفجارهای شدید خبر دادند و دو پهپاد مسلح پرتاب شده از یمن به سمت عربستان را نیز منهدم کرد.

رویترز می‌گوید آرامکو که یک کارخانه توزیع فرآورده های نفتی در جده دارد، فعلا به درخواست برای اظهار نظر پاسخ نداده است.

در همین حال روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال روز سه شنبه به نقل از مقامات آمریکایی و سعودی نوش مهمات عربستان سعودی برای دفاع در برابر حملات هواپیماهای بدون سرنشین و موشکی حوثی‌ها رو به اتمام است و عربستان از ایالات متحده، و متحدانش در خلیج فارس، و اروپا برای تامین مجدد این مهمات درخواست کمک کرده است.

مقامات آمریکایی و سعودی می‌گویند که طی ماه‌های گذشته حوثی‌ها هر هفته تقریبا بیش از ده بار با موشک و پهپاد به عربستان سعودی حمله کرده‌اند.

عربستان بیشتر این حملات را با استفاده از پدافند هوایی پاتریوت دفع کرده است، اما مهمات این سامانه‌ها به طرز چشمگیری کاهش یافته است.

XS
SM
MD
LG